Inflacija, tempo podizanja kamatnih stopa i situacija u bankarskom sektoru i dalje su u fokusu investitora i donosilaca odluka na svetskom tržištu. I dok se inflacija u evrozoni i SAD hladi, podaci o britanskoj inflaciji pokazali su da je još uvek tvrdoglava i kao takva uticala je u sredu na niže dobitke na evropskim berzama. Kada je reč o Srbiji, u gorepomenutom koktelu fokusa neizbežno je dodati i EPS.
EPS zvanično postao akcionarsko društvo, a Đedović poručuje da neće više biti v. d. statusa
EPS je u sredu zvanično postao akcionarsko društvo, a emitovano je ukupno 36,5 miliona akcija, nominalne vrednosti 10.000 dinara po akciji.
Po osnovu promene pravne forme iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo, u Centralni registar hartija od vrednosti upisano je ukupno 36.510.509 komada akcija EPS-a. Na osnovu toga, vrednost EPS-a je 365,1 milijarda dinara (3,1 milijarda evra), o čemu je Bloomberg Adrija ranije pisala. Akcije su u vlasništvu države.
U intervjuu za Bloomberg Adriju ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović kaže da je ova odluka doneta još 2014. godine i da je aktuelno ministarstvo samo sprovodi u delo. Dodaje da je cilj ovog poteza profesionalizacija upravljanja i povećanje efikasnosti EPS-a.
Međutim, kada pričamo o profesionalizaciji, trenutno stanje stvari je takvo da je direktor EPS-a u v. d. statusu. Na pitanje da li će se tu stvari menjati, ministarka Đedović kaže da ovim reformama država želi da uspostavi jedan kontinuitet i izađe iz v. d. stanja.
Beograđani će vozom do Ljubljane stizati za šest sati
Srbija bi za modernizaciju svog dela pruge, koja bi povezala Beograd, Zagreb i Ljubljanu, mogla da dobije bespovratno oko 200 miliona evra iz Evropske unije.
Podsećanja radi, kao što je Bloomberg Adria već pisala, preliminarne procene Saobraćajnog fakulteta iz Beograda i Saobraćajnog instituta CIP ukazuju da bi modernizacija pruge za brzine od 200 kilometara na sat od Stare Pazove do Šida mogla da košta oko 400 miliona evra, dok bi kroz Hrvatsku koštala 670 miliona evra, a kroz Sloveniju 640 miliona evra.
Direktor Transportne zajednice Matej Zakonjsek rekao je za Bloomberg Adriju da se trenutno vozom između Beograda i Ljubljane putuje oko 10 sati, a završetkom ovog projekta vreme putovanja će se skratiti na šesti i po, što će železnicu učiniti konkurentnom drumskom saobraćaju. Dodatna vrednost bila bi bolja regionalna povezanost, više mogućnosti za putovanja, kao i promocija železnice kao zelenog vida transporta.
Inflacija u UK još uvek dvocifrena, povećavaju se šanse za rast stopa
Britanska stopa inflacije ostala je tvrdoglavo visoka i dvocifrena u martu, što su podaci koji ponovo iznenađuju i koji će ojačati argumente za još povećanja kamatnih stopa Banke Engleske (BOE).
Indeks potrošačkih cena (CPI) porastao je za 10,1 odsto u odnosu na pre godinu dana i nakon 10,4 odsto u februaru, saopštila je u sredu Kancelarija za nacionalnu statistiku. Ekonomisti su očekivali usporavanje na 9,8 odsto.
Brojevi doprinose pritisku na Banku Engleske da nastavi svoj najbrži ciklus povećanja kamatnih stopa u poslednje četiri decenije. Zvaničnici BOE, predvođeni guvernerom Andrewom Baileyjem, nagovestili su da je pauza moguća ako se inflatorni pritisci smanje, ali današnji podaci sugerišu da cene u Velikoj Britaniji imaju veći zamah nego u SAD ili evrozoni.
Cena zlata će rasti i do 4.000 dolara do 2030.
Cena zlata na spot tržištu je ove godine prešla 2.000 dolara za uncu - što je istorijski rekord za ovaj plemenit metal. Nakon pada u 2022. kada je unca dostigla nivo nešto iznad 1.600 dolara, vrednost zlata je već u novembru započela vrtoglav rast - samo od početka godine, cena je skočila skoro 10 odsto.
U intervjuu za Bloomberg Adria Connect, CEO i osnivačica Tim Valores iz Ljubljane Irena Linasi Rogač kaže da ovaj plemeniti metal ima još prostora za rast cene.
"Skoro svi na tržištu imaju ocenu da će zlato do 2030. godine dostići preko 4.000 dolara za uncu - to je duplo više nego danas. Znamo da ono što se veže za novac, depozite, obveznice, osiguranja, druge penzijske fondove, ima preniski doprinos za vlasnike i to nije dovoljno da pokriva inflaciju. To znači da ostaju samo nekretnine, deonice i plemeniti metali. A ono što svaki dan možeš da prodaješ, jer ne znaš kakva će biti situacija - najlakše se prodaju plemeniti metali", kaže Linasi Rogač.
Sledi...
U Briselu će biti održan sastanak generalnog sekretara NATO-a Jensa Stoltenberga i predsednika Češke Petra Pavela, dok će se u Vašingtonu sastati predsednik SAD i Kolumbije, Joe Biden i Gustavo Petro.
U Istanbulu će biti označen početak isporuke gasa iz nedavno otkrivenog nalazišta u Crnom moru.
Kada je reč o Srbiji, u Valjevu će biti otvorena nemačka fabrika Bizerba u prisustvu predsednika Aleksandra Vučića. Bizerba je jedan od globalnih lidera u proizvodnji vaga, odnosno dobavljača hardverskih i softverskih rešenja iz oblasti tehnologije vaganja, sečenja i etiketiranja.