Ustavni savet Francuske će u petak odlučivati o penzionoj reformi koju sprovodi predsednik Emmanuel Macron.
Devetočlano telo se sastoji uglavnom od bivših političara i visokih zvaničnika javne uprave. Oni bi trebalo da se izjasne o ustavnoj zakonitosti reforme i zahtevu protivnika promene da se odluka o produženju radnog veka sa 62 godine na 64 stavi na referendum.
Istraživanja javnog mnjenja pokazuju da je većina Francuza na strani demonstranata, koji i dalje izražavaju nezadovoljstvo Macronovom reformom.
Opširnije
Francuski protesti uzrokuju haos avionskih letova širom Evrope
Bojkoti među francuskim kontrolorima vazdušnog saobraćaja doveli su do hiljada otkazanih letova od početka godine.
06.04.2023
Macron osudio nasilje na protestima u Francuskoj
Francuski predsednik Emmanuel Macron kritikovao je rastuće nasilje na nedavnim protestima.
30.03.2023
Francusku čeka talas protesta, raspoređen rekordan broj policajaca
Ministar unutrašnjih poslova Gerald Darmanin ističe da radikalni levičari protest žele da iskoriste za stvaranje nereda.
28.03.2023
Macron ne odstupa od penzione reforme
'Ljudi nisu spremni da čuju istinu, ovo nije luksuz, već neophodnost i spreman sam zbog toga završiti na spisku nepopularnih", rekao je Macron.
22.03.2023
Vlada Francuske preživela izglasavanje nepoverenja
Vlada Francuske za dlaku je u ponedeljak preživela izglasavanje nepoverenja u Nacionalnoj skupštini.
20.03.2023
Macronova penziona reforma će možda biti prepreka za naredne promene
Predsednik Emmanuel Macron je izvršnim nalogom progurao plan da poveća starosnu granicu za odlazak u penziju.
17.03.2023
Potpuno ukidanje zakona o penzijama, što se ne čini kao najverovatnija opcija, bilo bi pogubno za Macrona i njegovu vladu u njenim naporima da uravnoteže javne finansije i podstaknu zapošljavanje, što se predstavlja kao ključni cilj reforme.
"Ne možemo isključiti iznenađenje. Moguće je da će Ustavni savet zaključiti da je vlada prekršila proceduru i suspendovati ceo zakon", smatra Melody Mock-Gruet, ustavni ekspert specijalizovan za parlamentarna pitanja.
Druge, realnije mogućnosti su davanje zelenog svetla reformi ili obustavljanje pojedinih manjih delova, što bi omogućilo njenu primenu. Može doći i do prihvatanja referendumske inicijative, što bi onda odugovlačilo pitanje reforme na neko vreme.
Moguć referendum
Od svog osnivanja 1958. godine, Ustavni savet Francuske je 17 puta odbacio zakone u 744 predmeta koje je razmatrao.
U slučaju odluke da je referendum ustavno prihvatljiv, njegovi predlagači bi imali rok od devet meseci da prikupe potpise najmanje 10 odsto birača, odnosno oko 4,8 miliona ljudi, a zatim se, u slučaju uspeha, procedura premešta u parlament koji takođe mora da odobri referendum.
Sindikati su već najavili da će 1. maja ponovo protestovati.
Premijerka Élisabeth Borne rekla je da vlada mora da obezbedi da se sindikati ne osećaju poniženo u ovom reformskom procesu, a Macron je najavio da će se sastati sa sindikalnim liderima nakon odluke ustavnog saveta bez obzira na odluku.