Najgora epidemija ptičijeg gripa u Japanu usmrtila je veliki broj živine i uticala na poskupljenje jaja. Sada nedostaje prostora za sahranu mrtvih pilića.
Više od 17 miliona ptica je ubijeno širom zemlje ove sezone. Odlaganje leševa mora se obaviti na odgovarajući način kako bi se sprečilo širenje virusa ili kontaminacija zaliha vode. Lokalne vlade i farmeri kažu da nedostaje pogodno zemljište za njihovo sahranjivanje, javila je nacionalna televizija NHK.
Slučaj Japana naglašava potrebu da zemlje preispitaju kako se nose sa ptičjim gripom, posebno pošto rekordni broj smrtnih slučajeva zbog virusa postaje norma širom sveta. Dok su epidemije uglavnom pogodile Evropu, SAD i Aziju, bolest se poslednjih meseci proširila dalje na Južnu Ameriku, a svoje prve slučajeve prijavili su Argentina, Urugvaj i Bolivija.
Opširnije
Uzgajivači upozoravaju: Kokoške ćemo gledati samo na YT
Svet je zavisan od piletine, ali i virus ptičjeg gripa
23.12.2022
Cena piletine raste od Menhetna do Malezije
Piletina je meso koje se u svetu najviše konzumira, ali od SAD do Singapura potrošači otkrivaju da cena raste.
27.05.2022
Ovo utiče i na globalne zalihe mesa i jaja u vreme uvećanog straha od inflacije. Epidemija u Japanu primorala je kompanije, uključujući McDonald's i 7-Eleven, da obustave prodaju artikala koji sadrže jaja ili da povećaju njihove cene.
Poljoprivrednici i vlasti obično ranije razviju plan za upravljanje otpadom tokom izbijanja ptičijeg gripa, koji uključuje leševe, stajnjak i ličnu zaštitnu opremu. Međutim, broj pilića koje treba odložiti je porastao iznad njihovih očekivanja, saopštio je NHK. Neki regioni spaljuju mrtve kokoške ako se dočepaju postrojenja za spaljivanje.