Najtraženiji svetski kripto-begunac Do Kwon uhapšen je u četvrtak u Podgorici, objavio je na Twitteru ministar unutrašnjih poslova Crne Gore Filip Adžić.
"Crnogrska policija lišila je slobode lice za koje se sumnja da je jedan od najtraženijih begunaca, južnokorejski državljanin Do Kwon, suosnivač i izvršni direktor Terraform Labs sa sedištem u Singapuru", napisao je ministar.
Ministar je naveo i da je nekadašnji "kralj kriptovaluta", koji stoji iza gubitaka većih od 40 milijardi dolara, lišen slobode na podgoričkom aerodromu sa falsifikovanim dokumentima. Podsetio je da Doa Kwona traže Južna Koreja, SAD i Singapur.
Opširnije
Singapur pokreće istragu protiv Terraform Labsa kripto-begunca Do Kwona
Policija Singapura saopštila je da je započela istragu povezanu sa Terraform Labs.
06.03.2023
Kwon preko švajcarske banke iskoristio 10.000 bitcoina, kaže SEC
Kripto-begunac Do Kwon i njegova firma su prebacili više od 10.000 bitcoina u takozvani hladni novčanik.
17.02.2023
Južnokorejski zvaničnici došli u Srbiju da traže odbeglog Kwona
Delegacija južnokorejskih zvaničnika otputovala je prošle nedelje u Srbiju da potraži pomoć u lovu na begunca Doa Kwona.
07.02.2023
Zapis na blokčejnu probudio sumnju da Kwon pere bitcoine u Srbiji
Kripto-begunac Do Kwon navodno je u Srbiji unovčio 9,64 bitcoina, preneli su mediji pozivajući se na portal Digital Asset.
24.12.2022
Srbija bi morala da izruči Kwona ako ga nađe, MUP zasad ćuti
Ni dva dana otkako je Južna Koreja saopštila da se Do Kwon nalazi u Srbiji, ni MUP, a ni ambasada se ne oglašavaju.
14.12.2022
"Čekamo zvaničnu potvrdu identiteta", napisao je Adžić.
Podsetimo, kako je južnokorejska vlast potvrdila prošle godine, Kwon je jedno vreme proveo u Srbiji, a prošlog meseca je i delegacija njegove rodne zemlje posetila našu državu u potrazi za beguncem. Raniji upiti Bloomberg Adrije upućeni srpskom Ministarstvu unutrašnjih poslova i Ambasadi Republike Koreje u Beogradu o ovoj temi, ostali su bez odgovora.
Propast kripto-carstva
Kwon je Terraform Labs osnovao zajedno s Danielom Shinom. Novčić koji su napravili - terraUSD (UST), kreiran je kao stejblkoin čija vrednost je trebalo da bude tačno jedan dolar. Na inače vrlo volatilnom kripto-tržištu, takva ideja, prirodno, zvuči prilično atraktivno, ali i izazovno za realizaciju. Blokčejn Terra brzo je postao drugi najveći blokčejn u decentralizovanim finansijama (DeFi).
Za razliku od drugih stabilnih novčića za koje se rezervna sredstva drže u realnom svetu - obično u dolarima ili hartijama od vrednosti - ovde to nije bio slučaj. Stav kompanije bio je da bi to bilo u suprotnosti s njihovim osnovnim načelima u vezi s DeFijem, budući da bi tako nešto uključivalo banke ili druge centralizovane finansijske institucije. Time se daje mogućnost regulatorima da, između ostalog, stave tačku na projekat i zaplene imovinu, tvrdili su pojedini kripto-entuzijasti.
Umesto toga, na scenu stupa luna. Naime, stabilnost terraUSD-a branila se ovim sestrinskim novčićem. Stejblkoin je stoga trebalo da vredi jedan dolar ne zato što iza njega direktno stoji taj dolar, već zato jer se može otkupiti za količinu lune jednaku jednom dolaru. Ideja je bila sledeća: ako vrednost terraUSD-a premaši jedan dolar - algoritmom će biti uništena ekvivalentna vrednost lune, a ako cena padne ispod jednog dolara - terraUSD-ovi će biti zamenjeni za lunu. Vrednost lune trebalo je da raste kako mreža postaje popularnija, jer je prikupljala naknade za korišćenje. Dakle, terraUSD je trebalo da bude stabilan, dosadan novčić, dok je planirano da luna bude zabavniji deo sistema koji će zgrnuti bogatstvo.
Stvar je doživela veću popularnost u martu 2021, kada je predstavljen i treći deo mreže - Anchor, kripto-banka u kojoj su korisnici mogli da deponuju svoje terraUSD-ove i zarade na kamati od 20 odsto. Neki su rekli: "Previše dobro da bi bilo istinito", upoređujući mehanizam s Poncijevom prevarom, jer zahteva da potražnja za novčićima nastavi da raste. Paralele sa ovom shemom su inače prilično uobičajene u svetu kripta. Bitcoin se takođe navodi kao vid takve prevare od trenutka svog nastanka. Problem s terra-luna sistemom je taj što kada korisnici izgube poverenje, mogu da rasprodaju novčiće, a mreža onda može da izda više lune onima koji žele da izađu. Što se više lune izda, njena cena je niža, što primorava mrežu da izdaje još novčića, čime se doliva ulje na vatru. Na Wall Streetu ova pojava se naziva "spirala smrti". A izdavanje lune ni iz čega da bi se održala cena stejblkoina, jasno, nije održivo rešenje.
Kriza Kwonog kripto-kraljevstva počela je sedmog maja 2022. Vrednost lune počela je da pada usred šireg pada kripto-tržišta. Nakon što je jedan trejder zamenio veliku količinu terraUSD-ova za druge, rivalske stejblkoine, cena je pala na 99 centi. Kwon je potom prikupio bitcoina u vrednosti od više milijardi dolara, kao rezervu da podrži svoj stabilni novčić. Međutim, rasprodaja terraUSD-ova sutradan se nastavila, što je značilo izdavanje dodatne količine sestrinske lune. Njena cena pala je zatim za više od 50 odsto - na manje od 30 dolara, da bi sledećeg dana izgubila još dve trećine vrednosti. Spirala smrti se nastavljala. Do jutra 13. maja, u opticaju je bilo 6,5 biliona luna, a cena im je pala na 0,00001834 dolara.
Krah je doveo do gubitka milijardi dolara i južnokorejski zvaničnici su ubrzo optužili Kwona i još pet osoba za kršenje zakona o tržištu kapitala. Izdali su nalog za Kwonovo hapšenje, delimično zato što je postojao posredni dokaz o bekstvu, budući da se on prošle godine preselio u Singapur, gde je bilo sedište Terraform Labsa. Krajem septembra, njegova rodna država saopštila je i da je Interpol zatražio od organa nadležnih za sprovođenje zakona širom sveta da ga lociraju i uhapse.
- U saradnji sa Anom Ristović