Predsednik Francuske Emmanuel Macron je progurao svoj nepopularan plan da poveća starosnu granicu za odlazak u penziju izvršnim nalogom, pošto nije uspeo da oko tog predloga okupi većinu francuskog naroda ili njihovih predstavnika u parlamentu. Ovaj ishod naglašava poteškoće koje će predsednik imati da sprovede bilo koje druge unutrašnje reforme tokom vremena koje mu je preostalo na toj funkciji.
Taj potez će verovatno isprovocirati sindikate da iskoriste uska grla u francuskoj ekonomiji, kao što su štrajkovanje sakupljača smeća ili blokade u rafinerijama, pokušavajući da primoraju vladu da povuče zakon.
O nacrtu zakona o penziji, kojim se minimalna starosna granica za odlazak u penziju u Francuskoj podiže sa 62 na 64 godine, raspravljao se u francuskom parlamentu šest nedelja pre nego što je postalo jasno da nema dovoljno glasova za usvajanje. To znači da su ciljevi kao što su migracije i reforma zapošljavanja sada možda van domašaja za Macrona, ali ne samo to - zaobilaženje glasanja stvorilo je neprijateljsku zakonodavnu atmostferu.
Opširnije
Smeće se zbog Macronove reforme gomila na ulicama Pariza
U sredu bi francuski zastupnici zvaničnici mogli da se dogovore oko završnog teksta sporne reforme penzionog sistema.
15.03.2023
Francusku očekuje ubrzanje bazne inflacije, nova briga za ECB
Francuska nacionalna statistička agencija u sledeća tri meseca očekuje ubrzanje rasta bazne inflacije.
16.03.2023
Penziona reforma - test za Macrona
Emmanuel Macron se ove nedelje suočava sa problemima u parlamentu, kao i sa protestima zbog njegovog plana da podigne starosnu granicu za penzionisanje.
14.03.2023
Francuski sindikati prete da parališu zemlju
Francuski sindikati najavili su u utorak zastoj širom zemlje i veliki broj protesta protiv plana predsednika Macrona da podigne starosnu granicu za penzionisanje radnika.
06.03.2023
Dva vodeća francuska opoziciona lidera koja su dobro prošla na prošlogodišnjim predsedničkim izborima i bila pristutna kada je predsednik izgubio apsolutnu većinu u Narodnoj skupštini, ubrzo su napala vladu.
Levičar Jean-Luc Melenchon rekao je za BFM TV da nedostatak glasanja ukida svaki legitimitet iz zakona o penzijama. Marine Le Pen sa krajnje desnice zahtevala je hitnu ostavku premijerke Elisabeth Borne i osudila je ono što je nazvala "Macronovim potpunim neuspehom".
Čak je i šef konzervativne republikanske stranke Eric Ciotti, koji je podržao reformu, kritikovao odluku da se zaobiđe konačno glasanje u parlamentu, nazivajući je "metodom koja nije bila prikladna".
Najmanje tri političke grupacije, uključujući Melenchona i Le Penovu, obećale su da će zatražiti glasanje o nepoverenju vladi, koje bi moglo da se održi u narednim danima i, ako bude usvojeno, poništiće zakon o penzijama i izazvati pad vlade. Ipak, takav rezultat je malo verovatan pošto je Ciotti rekao da republikanci neće podržati predlog.
Ovo bi i dalje ostavilo opoziciji druge opcije da poremeti reformu, kao što je zahtev za reviziju od strane ustavnog suda ili javni referendum, što bi moglo mesecima da odloži da se zakon konačno usvoji.
Čak i ako zakonodavstvo preživi sve ove prepreke, dinamika pokazuje koliko će Macronu biti teško da progura svoje naredne reforme, uključujući predstojeću reformu radne snage.
"Vlada iz ovoga izlazi mnogo slabija", rekla je Melody Mock-Gruet, ekspert za parlamentarna pitanja. "Čak i ako premijerka Borne preživi glasanje o nepoverenju, rekonstrukcija vlade će postati neizbežna."
Odluka da se zaobiđe donji dom parlamenta takođe dodatno ljuti sindikate, koji su već obećali da će nastaviti borbu protiv reformi. Nekoliko trenutaka nakon saopštenja u četvrtak, hiljade ljudi pridružilo se iznenadnom protestu u blizini Narodne skupštine u Parizu, što je navelo policiju da upotrebi vodene topove da pokuša da ih rastera.
"Dijalog ne funkcioniše sa Macronom, tako da je jedina preostala opcija radikalizacija protesta", rekao je Julien L., 23-godišnji student koji se pridružio protestu. "Vlada živi u balončiću, ali treba da pazi kada će puknuti jer će za njih to biti bolno.
Philippe Martinez, šef nepopustljivog sindikata CGT, rekao je da štrajkovi moraju eskalirati, uključujući i bojkot sakupljanja smeća, zbog čega su mnogi trotoari u Parizu postali neprohodni. Sindikati su pozvali na nastavak lokalnih akcija ovog vikenda, nakon čega će sledećeg četvrtka uslediti još jedan dan štrajkova širom zemlje i protestnih marševa.
U proteklih nedelju i po dana, otkad sakupljači smeća štrajkuju u delovima Pariza i drugih gradova, nesakupljeno smeće postalo je najvidljiviji i sve smrdljiviji simbol otpora radnika penzionom planu.