Oči celog sveta ove nedelje bile su uperene ka Ukrajini i Rusiji, gde je niz, pre svega političkih događaja, nagovestio dalje strategije i svrstavanja uoči godišnjice početka rata, dok je u Srbiji glavninu pažnje javnosti svakako zaokupila informacija o rekordnom profitu kompanije NIS, koji je dvostruko nadmašio cenu po kojoj je prodata.
Ali, krenimo redom.
Svetom je na početku sedmice odjeknula informacija o iznenadnoj poseti politički najmoćnijeg čoveka sveta Joea Bidena Ukrajini kako bi uoči godišnjice početka sukoba potvrdila podršku Zapada ukrajinskom kolegi Volodymyru Zelenskiyom. Na odgovor s druge strane granice nije se čekalo mnogo. Samo dan kasnije, predsednik Vladimir Putin rekao je da će Rusija suspendovati svoje poštovanje novog START sporazuma sa Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), čime je nanet udarac poslednjem sporazumu koji ograničava njihove nuklearne arsenale, pošto je obećao da će nastaviti svoju invaziju na Ukrajinu.
I dok se ljuljaju temelji primarnih svetskih dogovora, svakako i onaj nuklearni, a jasno je da rat neće skoro biti okončan, ruska privreda suočava se sa gubitkom od 190 milijardi dolara BDP-a do 2026. godine, pokazuje Bloomberg Economics. SAD istovremeno planiraju da uvedu nove zabrane izvoza i novi set sankcija Rusiji, a zapadnim kompanijama je sve skuplje da napuste tu zemlju. Zasad, ruski BDP pao je za 2,1 odsto u 2022, pokazali su preliminarni podaci tamošnjeg zavoda za statistiku.
S druge strane, ruskoj kompaniji u Srbiji su u godini za nama zaista više nego cvetale ruže. Većinski u vlasništvu ruskog Gaspromnjefta Naftna industrija Srbije ostvarila je rekordnu zaradu koja je praktično dva puta veća od 400 miliona evra, za koliko je prodata. Okej, nije to taj NIS posle svih ulaganja, niti evro baš vredi isto, ali ne može se prenebregnuti činjenica da je kompaniji poslovna klima u prošloj godini više nego prijala. Iako je slično bilo i regionalnim konkurentima, ostaće zabeleženo da je NIS-ov profit pogotovo poleteo na krilima najvećih marži.
Da leka za inflaciju, bar u Srbiji, još nema, pokazali su i poslednji podaci o rastu potrošačkih cena koji je dostigao 15,8 odsto. Iako Narodna banka Srbije predviđa pad inflacije posle prvog kvartala, ima analitičara koji tvrde da će ostati uporna i da može da iznenadi. Tome u prilog možda govori i visok nivo bazne inflacije, odnosno indeks cena po isključenju hrane, energije, alkohola i cigareta, koji je već dvocifren, a dodatno je porastao u januaru. Cene energenata očigledno više nisu problem za inflaciju, ali rast zarada jeste, bar tako smatra ,za Bloomberg Adria TV profesor Beogradske bankarske akademije Mališa Đukić.
Pitanje koje se postavlja sa dodatnim rastom cena je svakako kako će to uticati na kamatne stope, cenu zaduživanja, ali i mogućnost da se sačuva vrednost novca. Nakon dužeg vremena, obveznice su ponovo jedan od investicionih instrumenata koje ne treba zanemarivati pri kreiranju investicionog portfolija, naveli su nedavno za Bloomberg Adriju ekonomski stručnjaci.
Komšije u Hrvatskoj ove nedelje dobile su mogućnost da investiraju i u narodne obveznice, a mi smo upitali sagovornike da li bi sličan investicioni materijal dobro došao i Srbiji. Svakako, dok do toga ne dođe, ponudili smo odgovore na pitanje od milion dolara, odnosno kako da nam inflacija ne pojede novac. Potencijalna rešenja za to gde je trenutno u vreme inflacionog tornada najmudrije uložiti 10.000 evra su pred vama!