Svetska elita je ove nedelje pohrlila u švajcarsko skijaško selo Davos, slaveći postpandemijski povratak Svetskog ekonomskog foruma. Ali, među okupljenim milijarderima, bankarima, političarima i filantropima začulo se tiho gunđanje: Gde su Amerikanci?
Među odsutnima bio je i predsednik Joe Biden, koji predsedava najvećoj svetskoj ekonomiji. Potpredsednica Kamala Harris i državni sekretar Antony Blinken takođe se nisu pojavili. Niko iz Bele kuće nije poslat na samit.
Prisustvovala su tri sekretara kabineta, ministar rada Marty Walsh, direktorka Nacionalne obaveštajne službe Avril Haines i trgovinska predstavnica Katherine Tai. Niko od njih nije održao uvodne govore.
Opširnije
Lagarde u Davosu upozorila na još uvek previsoku inflaciju
Lagarde je obećala da ECB neće prestati da ulaže napore kako bi rast cena svela na prihvatljivu meru.
19.01.2023
Vreme je za regulaciju kriptovaluta, poručuju iz Davosa
Regulatori i bankari često imaju različite poglede i pristupe, ali ovog puta u Davosu su pronašli zajednički jezik oko teme kriptovaluta.
18.01.2023
MMF u Davosu upozorava na tešku godinu, u ECB-u optimistični
Poboljšan globalni rast može se očekivati tek krajem godine.
18.01.2023
Kineski predstavnik u Davosu: Otvoreni smo prema svetu
"Kina pozdravlja strana ulaganja i nastaviće da se otvara prema svetu", rekao je zamenik kineskog premijera Liu He.
18.01.2023
Milijarderi okupljeni u Davosu slika su novog svetskog poretka
Ruski milijarderi su bili uobičajena pojava u Davosu, kao i luksuzni brend Moncler, ali ih ove godine nema.
16.01.2023
Ministarka finansija Janet Yellen je ove nedelje otputovala u Cirih, samo dva sata vožnje vozom od Davosa, kako bi se sastala s kineskim vicepremijerom Liu Heom, a zatim je otišla na prethodno planirano putovanje u Afriku.
Ljudi u Davosu imaju tendenciju da prenaglašavaju važnost okupljanja, a možda ih je razmazila opsednutost koju je Bidenov prethodnik Donald Trump pokazao tim mestom. I sam je dva puta bio prisutan, dva puta više od bilo kog predsednika SAD-a od Billa Clintona, koji je otišao jednom.
Biden je svoj politički brend izgradio na saosećanju s radničkom klasom SAD-a, jasno dajući do znanja da Davos nije njegov stil.
Uprkos tome, američka politika bila je u središtu razgovora u švajcarskim planinama, posebno klimatske i poreske mere koje je Biden u avgustu dodao zakonu o smanjenju inflacije (IRA). Evropske vlade su naročito ljutite što zakon daje prednost severnoameričkoj proizvodnji električnih automobila u odnosu na ostatak sveta.
Britanski poslovni sekretar Grant Shapps zakon je nazvao "opasnim".
Kao i veći deo finansijskog sveta, učesnici Davosa takođe su se pitali da li će američki političari zaista dopustiti da njihova vlada bankrotira, nakon što je Yellen u četvrtak najavila da će ministarstvo finansija početi da preduzima neobične finansijske poteze kako bi izbeglo kršenje svog zakonskog ograničenja zaduživanja.
Niko iz administracije nije bio tu da ih umiri, osim ako se ne računa Larry Summers, bivši ministar finansija i Bidenov neformalni savetnik.
U vakuum je ušao senator Joe Manchin, demokrata iz Zapadne Virdžinije koji je pomogao u pregovorima s IRA. Tražili su ga izvršni direktori i strani političari željni razgovora o novom američkom zakonu o klimi. Holandski premijer Mark Rutte fotografisao se sa senatorom, a strani novinari jurili su za njim zbog intervjua.
"Bilo je mnogo zaprepašćenja i zabrinutosti oko IRA, zakona o smanjenju inflacije, misleći da će to naštetiti EU", rekao je Manchin na panelu o energetici u Davosu. "Nema nikakve namere da se naudi bilo kojem od naših saveznika, već da im se da jemstvo da ćemo uvek biti tamo."
Ali američki trenutak u Davosu ove godine mogao bi biti kada su se Manchin i senatorka Kyrsten Sinema pozdravljali sa "daj pet" na pozornici u utorak zbog svog zajedničkog odbijanja okončanja senatorskog blokiranja glasova kako bi usvojili liberalne prioritete poput proširenja prava glasa.
Veče pre, dva centristička senatora uočena su kako se zabavljaju na vinskoj večeri finansijaša Anthonyja Scaramuccija u Hotelu "Evropa".