Izvršna ruka Evropske unije (EU) iznela je planove za drastično smanjenje nivoa zagađenja u celom bloku, potencijalno eliminišući više od 70 odsto od 300.000 prevremenih smrti godišnje tokom naredne decenije.
Mere koje je u sredu objavila Evropska komisija (EK) uključuju reviziju regulative bloka o zagađenju vazduha, u nastojanju da se EU približi smernicama koje je postavila Svetska zdravstvena organizacija (SZO). To uključuje i cilj da se godišnja granica finih čestica - glavnog zagađivača - smanji za više od polovine do kraja decenije.
"Želimo da postavimo EU na putanju za nultu zagađenost vazduha najkasnije do 2050. godine", rekao je komesar za životnu sredinu Virginijus Sinkevicius u intervjuu. "Svež vazduh ne bi trebalo da bude luksuz u Evropi."
Opširnije
Srbija godinama s jeseni očekuje vetar da rastera zagađenje
Prekomerno zagađenja vazduha je zbog toplana manje snage i individualnih ložišta
14.10.2022
Mogu li letovi biti ekološki prihvatljivi? Firme žele da tako mislite
Prema izveštaju Carbon Market Watcha, vodeće evropske avio-kompanije obmanjuju potrošače tvrdnjama da mogu da lete bez griže savesti.
11.10.2022
Poljaci pale smeće da bi se ugrejali
U Poljskoj se nalazi 40 od 100 gradova s najgorim kvalitetom vazduha u EU zbog oslanjanja na ugalj za grejanje domova.
09.10.2022
Oživljavanje uglja preti rekordnim emisijama ove godine
Emisije u sektoru proizvodnje električne energije povećane su za 1,7 odsto, odnosno 133 miliona tona.
06.10.2022
Očekuje se da će predlozi doneti godišnju ekonomsku korist do 121 milijarde evra (120 milijardi dolara) do kraja decenije od povećane proizvodnje useva, manjeg broja izgubljenih radnih dana i drugih faktora. Građani koji imaju zdravstveni problem povezan sa zagađenjem vazduha dobiće pravo na nadoknadu.
Komisija je takođe predložila strože mere za borbu protiv zagađivača u otpadnim vodama u područjima sa više od 1.000 stanovnika i promovisaće njihovo korišćenje za proizvodnju biogasa.
Poslednji deo paketa će zaštititi zalihe sveže vode u regionu ažuriranjem liste zagađivača EU i jačanjem sistema za praćenje i upozoravanje. Zagađenje reka došlo je u fokus u avgustu, kada su alge u poljskoj reci Oder bile povezane sa jednom od najvećih ekoloških katastrofa u zemlji poslednjih godina.
Povećani napori da se uhvati ukoštac sa zagađenjem dolaze uporedo sa planovima bloka da postigne neutralnost ugljenika do sredine veka, koji uključuju zakone za postepeno ukidanje automobila sa motorom sa unutrašnjim sagorevanjem do 2035. i ubrzanje uvođenja obnovljivih izvora energije bez zagađenja.
Ipak, pravila će i dalje značiti da EU ne ispunjava preporuke SZO, što je jaz za koji se nada da će se smanjiti kasnije tokom ove decenije, kaže Sinkevicius.