Grejna sezona u Beogradu neće početi sutra, 15. oktobra, kako je propisano zakonom, a iz gradske vlasti kao obrazloženje navedeno je toplo vreme i štednja zbog ionako loše energetske situacije u zemlji i svetu. Tvrde da će odlaganje grejne sezone doneti uštedu od nekoliko miliona evra.
Odlaganje grejne sezone se ne donosi na državnom nivou, već o tome odlučuje svaka lokalna samouprava pojedinačno. Beograd je prva lokalna samouprava u Srbiji koja je donela odluku o odlaganju grejne sezone. Međutim, gradska vlast nije navela tačan datum kada će radijatori početi da greju, ali kažu da bi se to moglo dogoditi do početka novembra.
"Gradsko veće je danas donelo odluku da se, u skladu sa vremenskim uslovima i opštom situacijom sa energentima u svetu i u našoj zemlji, odloži početak grejne sezone u Beogradu, koja je trebalo da počne 15. oktobra", rekao je za Beoinfo gradonačelnik Aleksandar Šapić.
Opširnije
Moguće odlaganje grejne sezone, ali ne i niži računi
Grejna sezona u Srbiji po zakonu počinje 15. oktobra, ali nije nemoguće da će radijatori u početku ipak biti hladni.
13.10.2022
Dodao je da je Gradski štab za vanredne situacije ovlašćen da svakog dana prati vremenske uslove i da u skladu sa njima izveštava Beogradske elektrane kada bi mogla sezona da krene.
"Imamo procene od Hidrometeorološkog zavoda da će u sledećih sedam dana temperature biti sigurno iznad prosečnih koje čak ne bi ni dozvoljavale da se sistem grejanja upali jer bi odmah sam blokirao", izjavio je gradonačelnik.
Zbog, kako kaže, domaćinskog poslovanja smatraju da je mnogo važnije da domovi budu topli kada bude bilo zaista hladno, nego da se zbog formalnosti sada kreće sa grejanjem.
Šapić je rekao da će građani biti obavešteni o početku grejne sezone kada se steknu vremenski uslovi i da veruje da će to svakako biti do početka novembra.
"Treba istaći da će ušteda u novcu biti velika, a procene su da svaki dan odlaganja grejne sezone ona iznosi nekoliko miliona evra. Na nama je da iskoristimo ove povoljne vremenske prilike i pokušamo da uštedimo energente", naveo je gradonačelnik.
Gradonačelnik prestonice, međutim, nije naveo da li će novac koji će se uštedeti biti vraćen korisnicima daljinskog grejanja koji plaćaju cele godine da bi koristili centralno grejanje od 15. oktobra do 15. aprila.
Na Gradskom veću je odlučeno i da će novogodišnja dekorativna rasveta ove godine biti postavljena od 15. decembra do 15. januara, kao i da će biti ograničena na uži turistički centar grada.
Opozicija u Beogradu tvrdi da je odlaganje novi trošak za građane
Pokret Ne davimo Beograd tvrdi da odlaganje početka grejne sezone za posledicu neće imati stvarne uštede energenata, već samo promenu izvora energije koja se koristi. Mišljenja su da će građani u nedostatku centralnog grejanja, koje su već platili i plaćaju cele godine, morati nekako da dogrevaju prostorije i da će preći na struju.
"Ovo će ljudima stvoriti dodatne troškove i praktično znači da će dodatno plaćati, već plaćeno grejanje", saopštili su iz Ne davimo Beograd.
Pokret traži da se u što skorijem roku građanima omogući da grejanje plaćaju po utrošku kako ne bi plaćali ono što ne koriste, ali i kako bi bili motivisani za štednju.
Udruženje potrošača Efektiva saopštilo je da pomeranje grejne sezone nije urađeno u skladu sa važećim propisima jer su početak i kraj grejne sezone definisani Odlukom o snabdevaju toplotnom energijom grada Beograda, koju je donela Skupština grada, kao jedini nadležan organ za njenu izmenu. "Dakle, pomeranje rokova za početak grejanja nisu nadležni ni premijer, ni Gradsko veće, već isključivo Skupština grada. S tim u vezi, dosadašnje postupanje gradskih vlasti, po tom pitanju je nelegalno”.
"Ako grejna sezona traje 6 meseci, a onda je nadležni organ (ovde to nije slučaj), smanji za 15 dana, to znači da je prema odredbama Zakona, došlo do nesaobraznosti usluge, pa pošto se radi o smanjenju perioda od 15 dana, ili 8,33 odsto ukupnog trajanja grejne sezone, potrošači onda imaju pravo na umanjenje računa od 8,33 odsto za čitavu godinu. Time bi im se izvršila i pravična nadoknada štete, s obzirom da za vreme skraćenja grejanja, građani koriste električnu energiju za zagrevanje stanova", navodi Efektiva.
Vlada u četvrtak rekla da je sve spremno
I dok je danas Grad Beograd odlučio da odloži grejnu sezonu, Radna grupa za energetiku Vlade Srbije je dan ranije saopštila da je sve spremno da grejna sezona počne na vreme.
"Sve je spremno da grejna sezona u Srbiji počne 15. oktobra", saopštila je u četvrtak radna grupa, ali uz napomenu da je stav članova grupe da ne treba grejati stanove kada je spoljna temperatura visoka.
Takođe, formulacija u saopštenju da će ipak "biti potrebno nekoliko dana da se proveri da li sve funkcioniše i tehnički" ostala je bez detaljnijeg pojašnjenja.
Naime, Ministarstvo rudarstva i energetike saopštilo je u sredu da nije vodilo razgovore ni sa jednom toplanom o odlaganju početka grejne sezone i navelo da ako postoje argumenti za takav predlog da je Ministarstvo spremno da se o tome razgovara.
Zaštita potrošača: Odlaganje grejne sezone ne znači i niže račune
Predsednik udruženja Zaštita potrošača Nenad Bumbić kaže da odlaganje grejne sezone bez proporcijalnog umanjenja računa vodi daljem produbljivanju problema nezakonite prekomerne naplate grejanja.
"Svi korisnici daljinskog grejanja, kojima se grejanje naplaćuje po površini svake godine toplanama plaćaju propisanu količinu toplotne energije iako toplane, po pravilu, isporuče znatno manje energije nego što je naplaćeno građanima", rekao je Bumbić.
Većini potrošača, toplane u Srbiji naplate između 20 odsto i 40 odsto više energije nego što isporuče, tvrdi on.
"Mi razumemo da je energetska situacija takva da moramo da štedimo i to niko ne spori", ističe Bumbić i dodaje da to ipak ne znači da je fer i zakonito potrošačima naplatiti grejanje i u periodu kada oni moraju da imaju grejanje, a nemaju.
Zato traže da se izvrši umanjenje računa za grejanje srazmerno dužini odlaganja početka grejne sezone.