Trogodišnje istraživanje pokazalo je da je britanski univerzitet Kembridž imao direktnu korist od ropstva i trgovine robljem.
Iako je univerzitet često slavio svoje poznate abolicioniste kao što su Thomas Clarkson i William Wilberforce, novi izveštaj je pokazao da je ta institucija imala veliku višegodišnju korist od trgovine robljem, jer je znatan deo univerzitetskih sredstava dobijen od eksploatacije poroboljenog naroda.
Istraživanje su sproveli postdoktorski istraživači koje je imenovalo Savetodavno telo za nasleđe ropstva (eng. Advisory Group on the Legacies of Enslavement), koje čine profesori, studenti i njihovi predstavnici, sa Martinom Milletom, profesorom klasične arheologije na katedri Laurence Professorship of Classical Archaeology, na čelu. Savetodavna grupa je takođe vodila panel diskusiju sa istoričarima van univerziteta, kako bi dobili savete za istraživanje.
Cilj istrage koja je pokrenuta 2019. godine, a čiji su rezultati objavljeni u petak, bio je da otkrije načine na koje je taj univerzitet bio povezan sa trgovinom robljem, kao i da pokaže kako su univerzitetske stipendije doprinele formiranju javnog i političkog mišljenja, šireći ideje o rasizmu između 18. i ranog 20. veka.
Iako je otkriveno da je nekolicina studenata univerziteta posedovala plantaže sa robovima, direktna veza univerziteta i ropstva vidi se u činjenici da je univerzitet ulagao u kompaniju South Sea, koja je učestvovala u trgovini robljem u Africi, Južnoj Americi i Karibima između 1713. i 1740. godine.
Istraživanje je pokazalo da su veliki investitori bili koledži kembridžovog univerziteta, Corpus Christi, Gonville & Caius, kao i Jesus, King’s i Pembroke, jer su dali “znatni finansijski doprinos” kroz investicije. Mnogi koledži su nastavili da primaju dividende od obveznica, do njihovog otkupa 1854. godine.
Izveštaj pokazuje da je Kingsov koledž Gibbs Building potpuno izgrađen od prihoda od trgovine robljem, dok je muzej Fitzwilliam delimično finansiran donacijama koje je dobijao univerzitet, takođe od profita trgovine robljem. Pored toga, nekoliko koledža je ulagalo u kompaniju East India, a krajem 19. i početkom 20. veka, otkrivene su i investicije u kompanije koje su učestvovale u trgovini robljem u Australiji i Africi. Neki koledži su dobijali donacije direktno od kompanija.
Istraživači su saznali da su se na univerzitetu razvijale i širile rasističke ideje, koje su opravdavale ropstvo i kolonizaciju. Kembridž je bio značajno mesto podrške Konfederaciji tokom i nakon američkog građanskog rata.
Iz Kembridža je rečeno da će kompletni rezultati istraživanja biti objavljeni 2023. godine.
Kao odgovor na saznanja, izveštaj zahteva otvaranje Istraživačkog kembridžovog centra za nasleđe ropstva koji bi nastavio sa istraživanjem. Univerzitet je saopštio da će platiti centru 1,5 miliona funti (1,7 miliona dolara) početnog kapitala kako bi omogućio razvoj drugih aktivnosti.
Pored toga, u izveštaju se navodi da će univerzitet naručiti i postaviti plakete i statue oko zgrade univerziteta koje će pružiti širi kontekst.