Iz grafike Nanosats.eu može se iščitati da je Italija dosad lansirala 20 nanosatelita, Slovenija dva i da je evropski prvak u tome sa 50 nanosatelita Nemačka. Globalno gledano, SAD s 1.375 nanosatelita zapravo nema konkurencije: najveći rival im je Kina s njih 80.
"Bosna i Hercegovina je u tom vremenu imala snažan razvoj svemirskih tehnologija, u Hrvatskoj se izrađivala trostupanjska raketa, što isto nije vic. Svemirski program provodila je uspješno i Srbija. Međutim, došao je Domovinski rat i sve je raspršeno, pogotovo iz Bosne. Ne radi se o tome da je to ratom uništeno, nego političari nisu imali vizije što dalje s time. Tako je bilo u svim bivšim jugoslavenskim državama izuzev Slovenije", priča Bosanac.
Slovenci predvodnici
Profesor s Instituta "Ruđer Bošković" tumači kako su svemirsko nasleđe, slabiji uticaj ratnih zbivanja i zadržavanje duha srednje klase preduzetništva, kao i manja negativna selekcija političara, zaslužni za to što je svemirski program u Sloveniji nastavio da se razvija.
Ona danas ima dva satelita u svemiru - TRISAT, nanosateliti nastao na Univerzitetu u Mariboru nakon saradnje sa Kanađanima na satelitu NEMO HD, koji može da analizira sastav tla, stanje zelenila i snima teren.
Ipak, ističe fizičar, satelit NEMO HD je u principu kanadski projekat u kom je Slovenija učestvovala finansijski i razvojem nekih komponenti. Ipak, to je dobar primer kako je slovenačka vlada dala podršku svemirskom projektu na kakvom bi i Hrvatska mogla bez problema učestvovati i međunarodnom saradnjom osnažiti ljude za lokalna ostvarenja.
"Slovenska vlada vidi korist u razvoju svemirskih projekata, kod nas dan-danas država neće ni čuti za svemirske aktivnosti. Srećom, u Hrvatskoj je ostao tehnološki duh i danas mi zahvaljujući Asocijaciji imamo stanoviti svemirski program", rekao je Bosanac, koji zajedno s nekoliko institucija i kompanija razvija prvi hrvatski satelit i radi na programu obrazovanja mladih za svemirske tehnologije.
Prvi hrvatski satelit
Nakon projekta CroCube - Prva hrvatska kockica u svemiru, koji se izrađuje u saradnji sa slovačkom kompanijom Spacemanic i za koji je pokrenuta i "crowdfunding" kampanja, pokrenut je i prvi samostalni projekat asocijacije A3, čiji članovi rade na izgradnji malenog satelita dimenzija 10×10 centimetara koji će ponosno nositi ime Perun, kao slovenski bog gromova i munja, jer bi trebalo da razbukta svest o važnosti svemirskog programa. Njegova je svrha obrazovnog karaktera, pa mu je jedan od indirektnih ciljeva da okupi tim. Na Perunu se radi volonterski, stoga bi trebalo da se vine u visine tek za dve godine. Satelit će služiti za komunikaciju, imaće bateriju, računar i "selfie" kameru.
Strukturu satelita izrađuje kompanija Multinorm, energetski sitem koji obuhvata solarne ćelije i baterije razvija Centar svemirske tehnologije u Sisku, softver sa veštačkom inteligencijom razvija se na Visokom koledžu Algebra, na osječkom Fakultetu elektrotehnike, računarstva i informacionih tehnologija radi se računar, dok se na Institutu "Ruđer Bošković" bave superfinim senzorima.
Jadranska aero-svemirska asocijacija
Pogledaj galeriju
Jadranska aero-svemirska asocijacija
Pogledaj galeriju
Jadranska aero-svemirska asocijacija
Pogledaj galeriju
U Asocijaciji na tom projektu rade kompanije i institucije svesne da rad na svemirskoj tehnologiji unapređuje i poslovanje na Zemlji jer se gotovo sve novo što se razvije za univerzum u nekom obliku može primeniti u redovnom biznisu ili u nauci. Osim već navedenih, u projekat su uključene i druge kompanije, među kojima su Span, Amphinicy, Atir i Oikon.
Perun se finansira donacijama i vlastitim sredstvima, a uprkos svim pokušajima ušteda i nabavke komponenti u regularnim umesto u dosta skupljim specijalizovanim radnjama, trošak njegove izrade iznosiće oko 20.000 evra. Kad bi se sve potrebno nabavljalo iz specijalizovanih prodavnica, troškovi bi se popeli na 90.000 evra.
Regionalna saradnja
U avgustu ove godine je utemeljena i Svemirska asocijacija jugoistočne Evrope (SESA), kojoj je cilj da podstakne regionalnu saradnju na svemirskim projektima i zajedničko hvatanje koraka s drugim evropskim zemljama.
Jedan od takvih projekata će svakako biti satelit koji je SESA-i dala Indija i koji bi trebalo da bude lansiran do kraja godine. Naime, povodom proslave 75 godina nezavisnosti, Indija je naumila da lansira 75 satelita u svemir koje bi trebalo da izrade studenti indijskih univerziteta.
Jadranska aero-svemirska asocijacija
Adriatic Aerospace Association iz Hrvatske deo je regionalne udruge SESA, koja obuhvata i srpski Komitet za razvoj svemirskog programa (CSPD), bosanskohercegovački Centar za edukaciju i robotiku, inovacije i tehnologiju (CERIT), crnogorski Montenegro Space Research (MSR) i makedonski Centar za inovacije i tehnološki razvoj (NAVIA).
Budući da su Japan, Rusija, Izrael i Srbija dali podršku tom projektu, Indija im je dala finansijska sredstva za izradu i lansiranje satelita. Ipak, Komitet za razvoj svemirskog programa (CSPD) iz Srbije, kome je Indija donirala satelit predložio je da to postane SESA-in projekt, tako da će na njemu raditi studenti iz regije. Oni će osmisliti i poruku koja će se emitovati u svemiru.
"To je jednostavan satelit koji će iza sebe ostaviti obrazovane mlade ljude", komentariše Bosanac.
Svemirska analiza Adria regije
Brzinska analiza regionalne svemirske scene pokazuje da se razvojni programi po državama poprilično razlikuju. Svima je cilj ojačati međunarodnu saradnju i obrazovanje mladih, ali sinergijom država Adria regije pokriva se zaista mnogo svemirskih područja i međunarodnih organizacija.
Hrvatska A3 orijentisana je na razvoj satelitskog programa, raketnog elektromagnetskog pogona i veštačke inteligencije. Srpski CSPD ima strateško partnerstvo sa Indijom i Roskosmosom, a u svojem najvećem projektu satelitski nadzire površinske vode u svetu. MSR ima tesnu saradnju sa stručnjacima iz područja svemirskih tehnologija u Velikoj Britaniji. CERIT sarađuje sa sestrinskim ustanovama u Turskoj koje razvijaju svemirske tehnologije. NAVIA je visoko pozicionirana u razvoju tehnologije za dronove.
Možda se tako ne čini, ali sve te zemlje zaostaju za Evropom i moraju nadoknaditi godine bez svemirskog programa. U pokušajima hvatanja koraka s evropskim zemljama, uglavnom ih vlade ne podržavaju. Evropska komisija procenjuje da je evropska svemirska industrija vredna 53 do 62 milijarde evra i da zapošljava oko 231.000 ljudi. Osim za komunikaciju, svemirski sistemi se koriste za granični i pomorski nadzor, navigaciju u saobraćaju, potragu i spasavanje, praćenje prirodnih katastrofa, praćenje klimatskih promena, a sve je veća primena i u poljoprivredi i ribarstvu.
Svemirska održivost
Mali sateliti masovno se lansiraju u orbitu, ali i tu se održavaju zemaljski trendovi i moraju se poštovati pravila održivosti. Ujedinjene nacije (UN) nalažu da četiri ili pet godina nakon lansiranja, satelit mora ući u atmosferu i izgoreti, ali to nisu ratifikovale sve države.
"Problem je sa satelitima koji sami sebe zadržavaju u orbiti, a ne sa amaterskim 'cube' satelitima", rekao je Bosanac.
Pritom se osvrnuo na aktivnosti Elona Muska, koji planira da lansira 20.000 takvih satelita. Oni će se sami održavati, dodao je i naveo kako je taj celi projekat katastrofa.
Špijun Musk
"S 290 milijardi dolara, taj je čovjek bogatiji od 120 zemalja svijeta, on je beskrupulozni biznismen kojeg nitko ne kontrolira. On može voditi svoj rat ako želi. Musk s 20 tisuća satelita može svaku točku na Zemlji promatrati konstantno 24 sata, da stvar bude gora, ima i kamere, a sve te informacije idu Musku. On s njima može raditi što hoće, može špijunirati koga hoće. Tu vlada totalna anarhija."
Špijunaže privatnih satelitskih kompanija ne mogu se smatrati civilnim korišćenjem svemira kakvo zagovara UN. Snimci takvih kompanija dobro se naplaćuju, a koriste se i u ratne svrhe. Rusiji sada, na primer, koristi što imaju jako razvijen svemirski program.
"Nažalost, razvoj svemirske tehnologije ide u vojne svrhe. Rusi su bili i ostali prvi što se tiče raketne tehnologije. Navođene rakete koje mogu ići i po dvije tisuće metara navigiraju se pomoću satelita", konstatovao je Bosanac i kao pretnju detektovao i Nasine satelite koji navodno mogu obraniti Zemlju od asteroida. "Ti asteroidi mogu biti okrenuti prema Zemlji, tako da asteroid može postati i Zagreb."
Novi projekat
Hrvatskoj, koja dosad nije lansirala nijedan satelit u svemir, smeši se i projekat s Grčkom koji je zasad još na nivou ideje. Reč je o većem satelitu koji bi se razvio s ciljem snimanja poljoprivrednog zemljišta, merenja obradivosti, prisutnih bolesti ili zagađenosti mora.
"Za to postoji tržište i u perspektivi vidim da bi se u Hrvatskoj nastavio taj čitavi projekt, ali u zajednici s našim susjedima", zaključuje nosilac svemirskog programa u Hrvatskoj.