Promet robe u trgovini na malo u Sjedinjenjim Američkim Državama nenadano je porastao u avgustu nakon pada iz jula. Podaci ukazuju da su bazični uslovi komplikovaniji nego što se činilo.
Vrednost ukupnih kupovina povećan je za 0,3 odsto u odnosu na prethodni mesec, u kom je zabeležen pad od 0,4 odsto, pokazuju podaci Privredne komore objavljeni u četvrtak. Po isključenju goriva, promet je povećan za 0,8 odsto. U iznose nije uračunata inflacija.
Srednja procena u Bloombergovoj anketi ukazivala je na pad od 0,1 odsto.
Osam od 13 maloprodajnih kategorija zabeležile su rast prošlog meseca, uključujući i značajan rast prodaje automobila. Kategorije u okviru kojih je promet pao uključuju nameštaj, zdravstvo, kozmetičke proizvode i prodaju van maloprodajnih objekata. Obim prodaje na benzinskim pumpama ponovo je pao zbog nižih cena goriva.
I dok domaćinstva mogu da odahnu zbog nižih cena goriva, široko rasprostranjena inflacija ograničava njihovu mogućnost da troše na druge stvari, bile to potrepštine kao što su hrana ili drugi artikli poput stvari za školu. Međutim, podaci pokazuju da je potrošnja daleko od kolapsa.
Drugi izveštaj objavljen ranije danas pokazuje da se smanjio i broj prijava na biro za nezaposlene petu nedelju zaredom, što ukazuje da je potražnja za radnicima na zdravom nivou uprkos pogoršanju projekcija za privredni rast.
Uticaj Feda
Za Federalne rezerve, tržište rada i potražnja među potrošačima drže se dosta dobro usled povećanja kamatnih stopa i istorijski visoke inflacije. To centralnim bankarima daje prostor da nastave sa podizanjem cena zaduživanja.
Ovonedeljni podaci su pokazali sa kolikim problemom se Fed suočava po pitanju inflacije jer su se potrošačke cene podigle više i u većem broju sektora od očekivanja analitičara. Investitori i dalje računaju da će centralna banka podići referentnu kamatnu stopu za 75 baznih poena treći put zaredom, a neki smatraju da će cene zaduživanja biti povećane za ceo procentni poen.
Prodaja u supermarketima porasla je za 0,2 odsto prošlog meseca usled porasta cena hrane. Cena hrane za pripremu kod kuće porasla je za 13,5 odsto na godišnjem nivou, što je najbrži rast od 1979. Prodaja u restoranima i barovima, jedina uslužna stavka u izveštaju, porasla je za 1,1 odsto na najveću vrednost od aprila.
Pored toga što ne uključuje inflaciju, taj izveštaj se uglavnom fokusira na dobra, a ne usluge. Potrošači se vraćaju načinu kupovine od pre pandemije, što znači da više sredstava koja preostanu nakon kupovine neophodnih dobara koriste za zabavu i putovanje, a ne na robu kao što je to bio slučaj tokom prethodne dve godine.
Kompletniji podaci o potrošnji u avgustu, koji uključuje i dobra, i usluge, i iznose u koje je uračunata inflacija, biće objavljen kasnije ovog meseca.
Takozvani obim prodaje kontrolnih grupa, koji se koristi za izračunavanje bruto domaćeg proizvoda i koji isključuje prodaju hrane, automobila i auto-delova, građevinskih materijala i goriva, nije zabeležio značajniju promenu u avgustu nakon što je u julu porastao za 0,4 odsto.