Potrošačka inflacija u Kini je u julu dostigla dvogodišnji maksimum, većinom zbog rasta cene svinjskog mesa, dok su pritisci na cene ostalih proizvoda uglavnom pod kontrolom zbog slabe potrošačke potražnje.
Podaci Nacionalnog biroa za statistiku od srede pokazuju da su potrošačke cene međugodišnje porasle za 2,7 odsto zbog rasta cena svinjskog mesa od 20,2 procenata. Rast CPI-a bio je niži od procena ekonomista u anketi Bloomberga koji su predviđali rast od 2,9 odsto.
Rast proizvođačkih cena je u međuvremenu usporila sa 6,1 odsto u junu na 4,2 odsto u julu, kada je došlo do smanjenja cena osnovnih sirovina.
Za razliku od inflacije u SAD-u i drugim velikim ekonomijama, potrošačka inflacija u Kini je ove godine relativno niža. To je posledica rigorozne politika u borbi sa koronavirusom, kao i sporadičnih talasa koji su ograničili potrošnju potrošača i preduzeća. Ponovni talasi koronavirusa, prepreke na globalnom nivou, kao i kriza u sektoru nekretnina ne doprinose oporavku Kine. Pored toga, prošlog meseca je došlo do neočekivanog pada fabričke proizvodnje, a prodaja nekretnina takođe nastavlja da opada.
Uprkos očekivanju da će rastuće cene svinjskog mesa ove godine podići indeks potrošačkih cena, bazna inflacija, iz koje su izuzete volatilne cene energije i hrane, ostala je smanjena, zadržavši se na 0,8 odsto u julu.
"Inflacija će, zbog promene cena svinjskog mesa i niske inflacije, verovatno porasti na više od 3 odsto u naredna dva meseca", rekao je Bruce Pang, direktor istraživanja i glavni ekonomista Jones Lang LaSalle Inc. "Međutim, bazna inflacija verovatno neće biti ekspanzivna, jer domaća potražnja ostaje slaba, zbog čega neće biti potrebno zaoštravanje monetarne politike."