Ekonomija Velike Britanije veća je nego što se ranije mislilo. Najnovije brojke predstavljaju značajan podsticaj za premijera Rishija Sunaka nekoliko dana pred godišnju konferenciju Konzervativne partije.
Revizija naviše koju je najavio Zavod za nacionalnu statistiku u petak ukazuje da Britanija više ne zaostaje za drugim velikim industrijskim zemljama kada je oporavak od pandemije u pitanju. Nemačka i Francuska se nalaze na dnu, a Velika Britanija je treća s kraja te liste.
U drugom kvartalu britanska ekonomija je bila za dva odsto veća u odnosu na prethodne procene nakon što je proizvodnja povratila gubitke uzrokovane pandemijom krajem 2021. Tako se BDP ove države našao 1,8 odsto iznad pretpandemijskih nivoa, umesto 0,2 odsto ispod, kako se prethodno smatralo.
Opširnije
Inflacija u UK neočekivano usporila šesti mesec zaredom, BoE i Sunak slave
Inflacija u UK usporila je na 6,7 odsto u avgustu međugodišnje, što je najniži nivo u poslednjih 18 meseci.
20.09.2023
Rishi Sunak: Potpuno podržavam Banku Engleske u pogledu kamatnih stopa
Premijer Rishi Sunak rekao je da potpuno podržava Banku Engleske.
25.06.2023
Inflacija u UK još jednom nadmašila očekivanja
Inflacija u Ujedinjenom Kraljevstvu bila je viša nego što je očekivano već četvrti mesec zaredom.
21.06.2023
Ekonomija UK se oporavila, maloprodaja na dobitku
Ekonomija UK se oporavila u aprilu uz snažan rast u sektoru maloprodaje i kreativne industrije.
14.06.2023
Nemačka je zabeležila rast od samo 0,2 odsto u odnosu na pretpandemijske nivoe, dok je Francuska veća za 1,7 odsto.
Ministri će iskoristiti ove brojke kao dokaz otpornosti u najgoroj krizi životnih troškova u poslednjih nekoliko decenija. Za Sunaka, podaci dolaze u idealnom trenutku, sa konzervativcima koji se pripremaju za godišnje okupljanje praćeni lošim ocenama javnog mnjenja godinu dana pred opšte izbore i podeljeni u vezi sa budućnošću vodećeg železničkog projekta.
Pod Sunakovim vođstvom inflacija je ove godine prepolovljena, a ekonomija raste u skladu sa izbornim obećanjima.
Samo u drugom kvartalu, ekonomija je bez revizija prethodnih procena beležila rast od 0,2 odsto, uzimajući u obzir da su privredne aktivnosti sputane štrajkovima u javnom sektoru zbog plata i smanjenja životnih troškova.
Realni raspoloživi dohodak po glavi stanovnika povećan je za 1,2 odsto. Koeficijent štednje, udeo prihoda koji je ostao nakon potrošnje na robe i usluge, porastao je sa 7,9 na 9,1 odsto. Odvojeni podaci pokazuju da se deficit tekućeg računa povećao na 25,3 milijarde funti sa revidiranih 15,2 milijarde funti.
Revidiranjem BDP-a u drugom kvartalu ažuriraju se podaci i pokazuje koliko je privreda napredovala tokom određenog perioda ili rast inflacije i kamatnih stopa. ONS je 1. septembra najavio revizije do kraja 2021. kojima je delimično prepravljen narativ u toku pandemije. Koristeći nove metodologije, statističari su otkrili da je aktivnost u zdravstvenom sektoru znatno viša nego što se mislilo.
Ove promene od 2021. daju jasniji uvid u to zašto Banka Engleske ima teškoće u borbi sa inflacijom: ekonomija je bila dovedena do usijanja. Oni takođe sugerišu da su britanski radnici bili produktivniji nego što se prvobitno smatralo. Za javne finansije i fiskalnu politiku, možda će biti malo implikacija jer brojke malo govore o tome koliko će privreda dobro poslovati i generisati poreske prihode u budućnosti.
- U pisanju teksta pomogla Lucy White.