Kina na ivici demografske krize: Sve manje brakova i dece
Pad stope sklopljenih brakova u Kini produbljuje demografsku krizu u drugoj najvećoj ekonomiji sveta, a mere Pekinga za povečanje nataliteta ne daju očekivane rezultate.
pre 7 sati
30. maj 2023, 13:11
Biden i McCarthy postigli su privremeni sporazum o podizanju gornje granice
Potrošnja u sektoru odbrane će sledeće godine biti veća za 3,3 odsto
Procene uticaja na životnu sredinu će biti odložene
Debata o granici duga dobila je svoje razrešenje, koje je na više načina išlo naruku republikancima. Detalji dogovora mogli bi da budu razlog za oprez investitora u specifičnim sektorima, ali dominantne struje finansijskim tržištima, uprkos višemesečnom političkom klinču, ostaju jače izvan hodnika Kongresa.
Američki predsednik Joseph Biden i predsednik Predstavničkog doma Kevin McCarthy postigli su privremeni sporazum o podizanju gornje granice, čime se sprečava bankrot koji je pretio da uzdrma svetsku ekonomiju. Zakon bi trebalo da bude spreman za glasanje koje će se održati u Kongresu u sredu, a njime se granica duga suspenduje do januara 2025. godine.
Osim suspenzije granice duga do januara 2025. godine, što ide naruku Bidenu, koji neće morati da se nosi sa novom debatom pre novih izbora sledeće godine, dogovor sadrži dosta ustupaka republikancima. Glavne tačke podrazumevaju:
"Dogovor neće uticati na Medicare i socijalno osiguranje, što su dobre vesti za sektor zdravstva. Kada je reč o potrošnji u sektoru odbrane, ona će porasti 3,3 odsto sledeće godine. Nećemo videti velike posledice ni u sektorima bezbednosne avijacije i svemirskih programa. Procene uticaja na životnu sredinu će biti odložene, što po mom mišljenju nije dobro, a s druge strane, gasovodni projekat Mountain Valley biće ubrzan. Izgleda da su republikanci dobili mnogo u ovom dogovoru, jer su svi ovi predlozi nešto što obično podržava ta stranka," ocenio je za Bloomberg Adria Connect direktor menadžmenta investicionih fondova u Triglav fondovima Sašo Ivanovič.
Na evropskim berzama osetio se samo kratak uzdah olakšanja nakon što je postignut dogovor. Ipak, Euro Stoxx 600 indeks će zaključiti maj sa najgorim performansama od početka godine, a pad su povele upravo bankarske deonice.
"To je relativno. Ako Euro Stoxx 600 nastavi ovim tempom u drugoj polovini godine, to će biti dobro. Istina je da su evropske berze kaskale (za američkim), ali evropske kompanije generalno imaju niže valuacije, njihovi bilansi su solidni i profit raste. Mislim da evropske kompanije očekuje dobar period," ocenio je Ivanovič.
Kada je reč o američkim berzama, investitori su saglasni da je dogovor o američkom dugu dobra vest, ali i da on neće promeniti širu sliku na tržištima. Ivanovič upozorava da su američki indeksi, iako ove godine uspešniji u odnosu na evropske - i dalje daleko volatilniji.
"Veštačka inteligencija je svakako pomogla rast tech deonica, ali s druge strane imamo visoke valuacije i volatilnost. Ako se uvede regulacija u AI sektor, to bi moglo da podrije razvoj. Većinska vrednost tehnoloških deonica zavisi od budućeg protoka keša, što može biti i dobro i loše iznenađenje. Na kraju, tu su i kamatne stope - visoke valuacije i tech deonice nisu dobra kombinacija sa visokim kamatnim stopama, a ako one ostanu na ovom nivou i valuacije će padati," zaključuje Ivanovič.