Ekonomija

Mitrović: Ekonomski oporavak Kine neminovan, nema ko da je zameni

Autor: Asja Francisti

25. maj 2023, 23:06

Bruto društveni proizvod Kine biće bliži ciljanoj stopi rasta vlade

Najveći prostor za oporavak u domenu ekologije, održive privrede i visokih tehnologija

Usporen privredni oporavak Kine, ali i oklevanje Pekinga da oživi potrošnju kroz stimulus, osećaju se na tržištima širom sveta - na berzama sirovina nafta i ključni metali tapkaju u mestu, dok su investitori morali da prilagode očekivanja drugačijoj, manje optimističnoj realnosti oporavka druge najveće svetske privrede.

Prema najnovijim podacima, bruto društveni proizvod Kine biće bliži ciljanoj stopi rasta vlade u Pekingu od pet odsto. Ako zađemo u detalje, rast će biti prilično neuravnotežen - pa će tako sektor potrošačkih usluga verovatno nastaviti da se oporavlja, dok industrijska aktivnost znatno zaostaje.

Podsetimo na aprilske podatke koji su osujetili optimistična očekivanja investitora - industrijska proizvodnja u Kini porasla je za 5,6 odsto u odnosu na isti period prošle godine, što je skoro dvostruko niže od prosečne procene Bloombergovih ekonomista koja je iznosila 10,9 odsto. Maloprodaja je rasla za 18,4 procenta, takođe manje od predviđenih skoro 22 odsto.

BloombergAdria.com

Istovremeno, kineski potrošači bili su iza buma prodaje i rasta vrednosti deonica u sektoru luksuznih proizvoda tokom prvog kvartala. Direktorka Institura za azijske studije na Fakultetu političkih nauka u Beogradu Dragana Mitrović ističe da potrošnja bogatih Kineza jeste pokazala nagli skok - ali da ona ne oslikava prosečnog potrošača.

"Kupovine automobila, kao veoma važan pokazatelj, veoma sporo napreduje, kao i kupovina nekretnina. Međutim, kupovina električnih automobila i luksuzne robe ili nekretnina u Japanu izuzetno raste. Dakle, ovde vidimo potrošnju od strane veoma bogatih Kineza, koji su brojni, ali oko 700 miliona kineske populacije, koja spada u takozvanu srednju klasu postupa oprezno", ističe ona.

I rast investicija u fiksnu imovinu usporio je na 4,7 odsto, čak procenat manje od očekivanja. Ključni kineski berzanski indeksi takođe odražavaju oprezno raspoloženje investitora - CSI 300 Index izbrisao je sve dobitke od početka godine, Hang Seng China Enterprise Index je izgubio 18 procenata vrednosti u odnosu na najvišu tačku rasta zabeleženog u periodu između novembra i januara.

"Vlada naravno želi da rast bude pre svega podstaknut potrošnjom domaćinstava i investicijama privatnog sektora koji čini značajan, dominantni deo privrede i zapošljava oko 80 odsto radne snage. Međutim, privatni investitori, naročito malih i srednjih firmi, takođe su dodatno oprezni", objašnjava Mitrović.

Razočaravajući ekonomski podaci iz Kine su podstakli sve brojnije pozive da centralna banka i vlada osmisle program fiskalnog stimulusa privredi - ali vlada u Pekingu mu se se zasad odupire i čuva fiskalni stimulus za oporavak na duže staze.

BloombergAdria.com

"Ne postoji ekonomija koja može zameniti ulogu kineske ekonomije na globalnoj sceni kao čvorišne tačke industrijske proizvodnje, snabdevanja, zemlje s dominantnom logističkom infrastrukturom u kojoj se od deset najvećih svetskih luka nalazi njih sedam, zemlji koja je i dalje sposobna da ogromnu većinu roba proizvede i dostavi na vreme. U tom smislu smatram da će do kraja ove godine kineske ekonomija uspeti da dostigne oporavak u najrazličitijim sektorima. Najveći prostor je u domenu ekologije, održive ekonomije, zatim visokih tehnologija", zaključila je Mitrović.

Pogledajte video.