Ekonomija

Ne zna se na koga će pasti poslednja domina nakon propasti SVB

Autor: Teo Zorić

13. mart 2023, 16:40

Beslik ističe da je penzijski fond Alecta izgubio 12 milijardi SEK ili 1,2 milijarde evra

Čak i ako se SVB proda, zabrinutost oko likvidnosti i kapitalne pozicije bankovnog sastava će ostati

"Nikada se to tako ne radi, ali lako je sada biti pametan", rekao je Beslik

Bloomberg

Američke vlasti su požurile da zaustave paniku u vezi sa zdravljem američkog finansijskog sistema nakon propasti Silicon Valley Banka (SVB). Posledice već počele da se šire svetom. 

Sasja Beslik, stručnjak iz oblasti održivog investiranja, rekao je za Bloomberg Adriju da trenutna situacija zasad izgleda 'upravljivo'. Ističe da je jedan od najvećih švedskih penzijskih fondova (Alecta) izgubio 12 milijardi švedskih kruna ili 1,2 milijarde evra.

"Imali su direktne investicije u SVB i drugu banku s problemima - Signature. Kad se ovo desi, to je kao domino, samo se nikad ne zna na koga će poslednja domina pasti i ko će to na kraju sve platiti", rekao je Beslik. SVB ima poslovanje u Kini, Danskoj, Nemačkoj, Indiji, Izraelu i Švedskoj.

Čak i ako se SVB proda, zabrinutost oko likvidnosti i kapitalne pozicije bankovnog sistema će ostati, rekla je Priya Misra, globalni rukovodilac strategije kamatnih stopa u TD Securities.

BloombergAdria.com

 

"SVB je uložila novac u američke državne obveznice, 'bez rizika'. Kad su kamate otišle gore, vrednost je pala dole", ističe Beslik. "Nikada se to tako ne radi, ali lako je sada biti pametan."

Dvogodišnji prinosi obveznica u ponedeljak su pali za čak 24 bazna poena zbog opklada da će Federalne rezerve smanjiti povećanje kamatnih stopa. To je dovelo do toga da se kriva prinosa popela za 16 baznih poena, najviše od marta 2020. Kratkoročni prinosi su prošle nedelje skočili na najviši nivo od 2007.

Dvogodišnji prinos je pao na 4,34 odsto, što je zacrtano za najveći trodnevni pad od oktobra 1987.