Američko tržište rada iznenadilo je još jednim mesecom snažnog rasta broja radnih mesta u februaru, ali nije sve tako ružičasto kao što se čini.
Dobra vest je da se više ljudi pridružilo radnoj snazi, uključujući žene i manjine, a rast plata za mnoge radnike zapravo se ubrzao. S druge strane, povećanje broja radnih mesta bilo je koncentrisano u samo nekoliko industrija, a broj radnih sati u proseku se smanjio.
Evo analize prednosti i nedostataka iz najnovijeg izveštaja američkog ministarstva rada o zapošljavanju.
Dobre strane:
Broj radnih mesta je prošlog meseca porastao za 311.000, premašivši sve osim jedne procene u Bloombergovoj anketi među ekonomistima. Bio je to 11. mesec zaredom u kojem je rast radnih mesta premašio očekivanja.
Stopa participacije radne snage - udeo stanovništva koje radi ili traži posao - porasla je na 62,5 odsto, najviše od marta 2020. Stope su takođe porasle za radnike u dobi od 25 do 54 godine, žene i manjine.
Odnos zaposlenosti prema broju stanovnika za radnike od 25 do 54 godine vratio se na nivoe pre pandemije. To nadopunjuje dobre vesti o povećanju stope participacije.
Plate za proizvodne i nenadzorne radnike – koji čine većinu američkih zaposlenih i nisu na rukovodećim pozicijama - porasle su za 0,5 odsto, što je najveći porast u tri meseca, najpre podstaknut uslužnim delatnostima.
Prosečno trajanje nezaposlenosti palo je na 8,3 nedelje - najniže od jula, što sugeriše da oni bez posla brže dolaze do njega. Prosečna mera pala je na najniži nivo od jula 2020.
Zapošljavanje u građevinarstvu - sektoru koji često usporavanjem najavljuje ekonomske probleme - nastavilo je da napreduje. Građevinska industrija je dodala 24.000 radnih mesta u februaru, čak i usred pada tržišta nekretnina.
Broj zaposlenih na privremenim poslovima porastao je drugi mesec zaredom nakon naglog uzastopnog pada krajem prošle godine. Ta kategorija se smatra vodećim pokazateljem potražnje za radnom snagom.
Loše strane:
Prosečna satnica, koja uključuje nadzornike, porasla je za 0,2 odsto u odnosu na prethodni mesec, to je najmanji napredak u godini i ispod svih predviđanja.
Prosečna radna nedelja u februaru je bila kraća i iznosila je 34,5 sati. To je potencijalno zabrinjavajući znak jer poslodavci imaju tendenciju da smanjuju broj sati osoblja kada potražnja opadne.
Takozvani difuzijski indeks, koji prati koliko je povećanje zaposlenosti rašireno u različitim industrijama, pao je na najniži nivo od aprila 2020. Izveštaj je pokazao da je većina ukupnog povećanja plata rezultat zapošljavanja u ugostiteljstvu, trgovini na malo i zdravstvu.
Generalno gledajući, agregatna mera nedeljnih platnih spiskova - koja pruža širu sliku promena u zaradi, satima i zapošljavanju - zabeležila je najmanji napredak od pada pre dve godine.
Broj onih koji su izgubili posao i onih koji su završili s privremenim poslovima porastao je za 223.000 u februaru, najviše od prvih meseci pandemije.
- Uz pomoć Reade Pickert, Katie Dmitrieve i Alexandrea Tanzija.