Američko tržište rada se usijalo u januaru kada je zapošljavanje neočekivano poraslo, a nezaposlenost pala na najniži nivo u 53 godine, prkoseći prognozama o recesiji i dodajući pritisak na Federalne rezerve da nastave sa podizanjem kamatnih stopa.
Platni spiskovi van poljoprivrede porasli su za 517.000 prošlog meseca nakon 260.000 dobitaka u decembru posle revizije naviše, pokazao je izveštaj Ministarstva rada SAD u petak. Stopa nezaposlenosti je pala na 3,4 odsto, najniže od maja 1969. godine, a prosečna zarada po satu je stalno rasla.
Zapošljavanje je nadmašilo sve procene u Bloombergovom istraživanju mišljenja ekonomista, koji su očekivali povećanje platnih spiskova za 188.000 i povećanje stope nezaposlenosti na 3,6 odsto.
Opširnije
Analiza BBA: Tržište rada - da li je čaša poluprazna ili polupuna
Tržište rada jača i jedan je od ključnih faktora za osnaživanje privrede zabeležen u 2022. godini.
16.01.2023
Nezaposlenost u EU u novembru na niskih šest odsto
Nezaposlenost u evrozoni i EU u novembru ostala na istom nivou kao i mesec ranije.
09.01.2023
Tržište rada u Srbiji čeka stagnacija plata i bitka za radnike
Profesor Ekonomskog fakulteta Mihail Arandarenko očekuje da će se u narednoj godini zbog visoke inflacije nastaviti stagnacija prosečne realne plate.
17.01.2023
ECB i Banka Engleske će uskoro plesati u ritmu Feda
Zaokret centralnih banaka, ili možda pirueta, jeste na vidiku.
03.02.2023
Fed dodatno usporio, podigao stope za 25 bp
Referentna kamatna stopa podignuta u opseg od 4,5 do 4,75 odsto, navodi se u saopštenju FOMC.
01.02.2023
Ranije ove nedelje, akcije i državne obveznice su ojačale jer su investitori verovali u kratkoročnu pauzu Feda. Izveštaj od petka je izbrisao taj optimizam, pošto je S&P 500 počeo trgovanje sa padom, a prinosi na obveznice su porasli. Trgovci svopovima povećali su očekivanja i sada vide vrhunac Fedovog ciklusa povećanja na skoro pet odsto oko sredine godine.
Zapošljavanje je bilo široko rasprostranjeno u sektorima, predvođeno rekreacijom i ugostiteljstvom, profesionalnim i poslovnim uslugama i zdravstvenom zaštitom. Zaposlenost u vladi je porasla najviše od jula, na šta je uticao povratak radnika Univerziteta u Kaliforniji nakon završetka štrajka.
Tržište rada pokazuje se otpornim uprkos rastućim troškovima pozajmljivanja, smanjenju potražnje potrošača, sve većem broju otpuštanja i sveopštim neizvesnim ekonomskim izgledima. Potražnja za radnicima nastavlja da nadmašuje ponudu, preti da zadrži snažan rast plata i da dalje potpomaže inflaciju.
To je ključna frustracija za Fed, izneo je predsednik Jerome Powell u sredu nakon što je centralna banka usporila tempo povećanja kamatnih stopa na četvrtinu poena. Uprkos tome, Powell je izrazio optimizam da zvaničnici i dalje mogu da izvedu takozvano „meko sletanje“, u kojem će ugušiti inflaciju, a da milione ljudi ne ostave bez posla.
Da bi to uradili, iz Feda su rekli da je ključno ublažavanje povećanja plata. Izveštaj o poslovima pokazuje da je prosečna zarada po satu porasla za 0,3 odsto u odnosu na decembar i 4,4 odsto u odnosu na godinu ranije. To je olakšanje u odnosu na prethodni mesec, koje je revidirano naviše. Istovremeno, prosečna radna nedelja je porasla na 34,7 sati, najviše od marta.
Druge mere su pokazale usporavanje rasta plata, poput indeksa troškova zapošljavanja i jediničnih troškova rada koji su izašli ranije ove nedelje.
"Zapanjujuće snažan izveštaj o zapošljavanju izaziva ozbiljne sumnje da će privreda skliznuti u recesiju i da će Fed ovog proleća okončati svoj ciklus pooštravanja", rekao je Sal Guatieri, viši ekonomista u BMO Capital Markets.
Iznenađujuća snaga izveštaja o poslovima ogleda se u povećanju od 1,5 odsto u meraču koji uključuje platne spiskove, odrađene sate i zaradu po satu. To je bio najveći mesečni napredak od 2020. godine i sugeriše dovoljnu moć potrošnje američkih radnika u budućnosti.
Koliko dugo će kamatne stope ostati povišene, mnogo zavisi od putanje zapošljavanja i rasta plata. Broj otvorenih radnih mesta je neočekivano narastao u decembru, a prijave za beneficije za nezaposlene ostaju istorijski niske - što je svedočanstvo trajne snage tržišta rada, ali Powell je nagovestio da bi to moglo da se poništi dok Fed nastavlja da radi na smirivanju cenovnih pritisaka.
Izveštaj od petka je sadržao i godišnje ažuriranje kontrole stanovništva koje se koristi u podacima ankete o domaćinstvima, što znači da brojevi o učešću i nezaposlenosti nisu direktno uporedive sa prethodnim mesecom.
Stopa učešća u radnoj snazi - udeo stanovništva koje radi ili traži posao - porasla je na 62,4 odsto, a stopa za radnike starosti 25-54 godine takođe je porasla. Uklanjajući efekte tih prilagođavanja, Ministarstvo rada je saopštilo da je ukupna stopa učešća nepromenjena.
Bloomberg Economics kaže…
"Ako izgleda previše dobro da bi bilo istinito, to je zato što jeste – dobitak je uglavnom zbog sezonskih faktora. Ipak, ne može se poreći da je tržište rada i dalje zategnuto. Fed verovatno neće pridavati preveliku težinu ovom izveštaju u formulisanju politike", Anna Wong, ekonomista
Izveštaj je takođe sadržao godišnje ažuriranje ankete koja daje podatke za platne spiskove. Rast radnih mesta je revidiran naviše za poslednjih šest meseci 2022.
Dok neki ekonomisti kažu da su jaki podaci možda bili iskrivljeni zbog sezonskih faktora, Omair Sharif iz Inflation Insights LLC rekao je da su brojevi o platnim spiskovima izgledali "prilično čisto".
Perspektiva korporativne Amerike
"Sektor se suočava sa izazovima u pogledu kapaciteta i talenata i rekordno niske nezaposlenosti. Međutim, nastavljamo da vidimo i doživljavamo snažan i dosledan ukupni tok kandidata kako bismo podržali zapošljavanje u našim prodavnicama sa tipičnom sezonskom dinamikom." - Frank Britt, rukovodilac službe za reinvenciju u Starbucks Corp. na pozivu o zaradi drugog februara.
"Vidimo kontinuirani pritisak na rad sa različitom tržišnom dinamikom koji utiče na zapošljavanje i povećanje plata za određene uloge prvenstveno u našoj proizvodnoj organizaciji." - Tom Polen, izvršni direktor Becton Dickinson and Co. na pozivu o zaradi drugog februara.
"Ne planiramo otpuštanja. Ograničavamo naše zapošljavanje samo na strateški najvažniju ulogu i nećemo menjati one koji odlaze da bismo pomogli u upravljanju ukupnim brojem zaposlenih." - Mary Barra, izvršna direktorka General Motors Co. na pozivu o zaradi 31. januara.
"Nismo imali problema sa zapošljavanjem ljudi. Nijedan." - David Calhoun, izvršni direktor kompanije Boeing Co. na pozivu o zaradi 25. januara.
(Ažuriranja sa podatima o otvaranju tržišta.)
U pisanju pomogli Chris Middleton, Reade Pickert i Liz Capo McCormick.