Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ugostio je predsednika Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) šeika Mohameda bin Zayeda Al Nahyana, koji je u četvrtak boravio u radnoj poseti Srbiji, saopšteno je iz Predsedništva.
Ova poseta, kao ni prethodna prošle godine u oktobru nije bila najvljena u medijima.
Kako je Vučić napisao na Instagramu, u pitanju je "prijateljstvo koje se dugo, strpljivo i iskreno gradi, ima postojane temelje u odanosti, uzajamnom poštovanju i poverenju".
Opširnije

Šta nam nude zlatne vize? Nekretnine na moru, turski pasoš i nula poreza u UAE
U svetu u kojem neprestano vladaju ekonomske i (geo)političke tenzije, a poslovi omogućavaju mobilnost i šire se prilike za preseljenje van domovine, sve je više onih koji traže plan B, odnosno takozvanu zlatnu vizu.
25.06.2025

Vučić u Abu Dabiju: Nova faza saradnje Srbije i Emirata – od vojne industrije do veštačke inteligencije
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se sa šeikom Mohammedom bin Zayed Al Nahyanom u Abu Dabiju, gde je najavio novu fazu strateške saradnje Srbije i Ujedinjenih Arapskih Emirata.
18.06.2025

Dok je SAD potcenjuju, Evropa tiho gradi svetsku trgovinsku nadmoć
SAD gube ekonomski primat zbog trgovinskog deficita i rasta duga.
22.02.2025

Koje darove je šeik Mohammed bin Zayed Al Nahyan doneo Srbiji
Saradnja se očekuje u u poljoprivredno-prehrambenom sektoru, upravljanju poljoprivrednim zemljištem, u sektoru energetike s naglaskom na obnovljive izvore energije, kao i u oblasti zaštite životne sredine, sektoru informacionih tehnologijia u turizmu.
07.10.2024
"Predsednik UAE je jedan od najvećih svetskih lidera i čovek koji je svoj odnos prema Srbiji i našim građanima na delu pokazao u najtežim vremenima. Sa takvim prijateljem želimo da delimo budućnost u kojoj ćemo ostvariti viziju uspeha i napretka za koji se borimo", naveo je predsednik Srbije.
Ova poseta, kako kaže, predstavlja snažan signal poverenja koje UAE gaje prema Srbiji, ali i potvrdu odnosa koji se godinama gradio na temelju uzajamnog poštovanja, prijateljstva i strateškog partnerstva. "Razgovarali smo o širenju ekonomske saradnje, novim investicionim mogućnostima, unapređenju avio-povezanosti, kao i konkretnim projektima u oblasti turizma, infrastrukture i energetike".
"Posebnu pažnju posvetili smo i predstojećoj izložbi Expo 2027 u Beogradu, jer to je naša šansa da pokažemo kakva je zaista Srbija, moderna i dinamična, zemlja velikih ideja, mladih talenata i novih tehnologija. Beograd će 2027. biti mnogo više od domaćina jednog događaja, biće domaćin vizije budućnosti", rekao je Aleksandar Vučić.
Kakav sporazum imaju Srbija i UAE?
Šeik Mohamed bin Zayeda Al Nahyan je u četvrtak obišao Beograd na vodi, zajednički projekat Vlade Srbije i kompanije Eagle Hills iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Podsetimo, on je prošle godine posetio prestonicu Srbije da bi prisustvovao potpisivanju Sveobuhvatnog sporazuma o ekonomskom partnerstvu između Srbije i UAE.
Prema pisanju Bloomberg Adrije, Sveobuhvatni sporazum o ekonomskom partnerstvu predviđa međusobnu liberalizaciju trgovine robama danom stupanja na snagu, kao i linearno ukidanje carina tokom tranzicionih perioda od tri do pet godina.
"Po isteku tranzicionih perioda UAE će liberalizovati 96,1 odsto tarifnih linija, odnosno oko 9,5 odsto vrednosti uvoza iz Srbije. To znači da će preko 10.000 poljoprivrednih i industrijskih proizvoda iz Srbije izvoziti na tržište UAE po povlašćenim uslovima".
Inače, u ovom trenutku samo Dubai ima preko 200 kompanija u vlasništvu državljana Srbije. Kada se na taj broj dodaju kompanije registrovane u drugim emiratima (Abu Dabi, Šarža, Fudžeira, Adžman, Um Al Kuvain i Ras Al Kaima) govorimo o 400-500 kompanija.
Ako se pogledaju podaci o trgovinskoj razmeni dve zemlje, vidi se da Srbija ima suficit u trgovini robom i uslugama sa UAE. Trgovinska razmena je prošle godine iznosila 158,6 miliona dolara, što je povećanje od blizu 54 odsto u odnosu na 2022. Na tržištu Emirata prošle godine smo plasirali proizvode namenske industrije, drvo bukve i jabuke. Najzastupljeniji proizvodi u uvozu Srbije iz UAE bili su u grupi metalskih i hemijskih proizvoda (npr. aluminijum i polietilen).
Ujedinjeni Arapski Emirati uvoze više od 80 odsto prehrambenih proizvoda i predstavljaju sponu za čitav region MEASA – Bliskog istoka, Afrike i južne Azije, što otvara mogućnosti za srpske privrednike. To tržište je specifično i ima svoje navike, što se najviše može uočiti na primeru njihove saradnje s Velikom Britanijom, odakle najviše robe dolazi u UAE. Zanimljivo je da srpska malina i drugo voće stigne do ovog tržišta, ali preko britanskih posrednika.
Perspektivni sektori za saradnju Srbije i UAE:
- Poljoprivredno-prehrambeni sektor (izvoz hrane i upravljanje poljoprivrednim zemljištem)
- Energetika (obnovljivi izvori)
- Zaštita životne sredine (upravljanje otpadom i otpadnim vodama)
- Sektor IT (Cloud Computing, sajber-bezbednost, IoT)
- Turizam (zdravstveni turizam)
Kako je Bloomberg Adrija pisala Beograd je upravo ostao bez direktne avio-linije ka UAE. Wizz Air je najvio da ukida sve avio-linije ka UAE, a to je bio jedini prevoznik koji saobraća između Beograda i Abu Dabija. Pre toga letove je imala Air Serbia, koja je do pre dve godine bila u manjinskom vlasnistvu Etihada iz UAE.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...