Cela Evropa se suočava sa velikim sušnim periodom koji je uticao da se nivoi voda u rekama toliko opadnu, da je transport, ionako otežan, na nekim mestima u potpunom prekidu. Transport i logističke veze su najviše ugroženi ratom u Ukrajini koji je prinudio kompanije da traže alternativne pravce i oblike snabdevanja i transporta.
Kako navode iz Elektroprivrede Srbije (EPS) višegodišnji prosek dotoka Dunava na Đerdapu za jun je 6.155 kubika vode u sekundi, a kolika je suša na Dunavu govori i podatak da je ovog juna u proseku doticalo 3.738 kubika vode u sekundi, a u julu je doticalo i manje.
"Julski višegodišnji prosek je 4.977 kubika u sekundi, a ovog jula dotok je bio 2.432 kubika u sekundi, odnosno polovina od višegodišnjeg proseka. Trend opadanja dotoka se nastavlja i u avgustu i trenutno je 2.000 kubika u sekundi", navode iz javnog preduzeća.
Opširnije
Ekstremne temperature aktiviraju upozorenja u Evropi
Ekstremna vrućina i suvo vreme koji će zahvatiti Evropu naterali su Francusku i Veliku Britaniju da izdaju nova upozorenja za ovu nedelju.
09.08.2022
Francusku pogodila najgora suša u istoriji
Žetva kukuruza će biti slabija za 19 odsto, kaže ministarstvo poljoprivrede
05.08.2022
Suša i uvozna inflacija vezuju ruke NBS
Iz NBS navode da se tri glavna rizika odnose sukob u Ukrajini, odluke centralnih banaka i sušu.
03.08.2022
Par hladnijih dana oborilo cenu struje
Ilija Batas-Bjelić sa Instituta tehničkih nauka SANU kaže za Bloomberg Adriju da čim smo videli par hladnijih dana, tog trenutka je i padala cena električne energije na tržištu. Za Srbiju je problem sa vodostajem vezan za proizvodnju struje, ali i za transport robe koji se odvija rekama, jer to višestruko utiče na cene robe.
"Kada padne nivo vode problem kod proizvodnje struje je hlađenje termoblokova. Tada se javlja 'pozitivna sprega', koja je u stvari najgori scenario. Takođe verovatno bi moglo da se pušta manje vode u proizvodnju. Termoelektrane ne mogu da rade sa niskim vodostajem te se onda uključuju hidroelektrane", objašnjava Bjelić.
Iz Ribolovačkog saveza Vojvodine kažu da nisu dugo videli ovakvu sušu, a da je reka Tamiš najviše za sada ugrožena. Ribolovci nisu četiri godine videli ovakav pad u nivoima vode.
Suše se odražavaju ozbiljno na populaciju ribe u rekama, a za sada nisu nikada rađene procene koliko i kako tačno visoke temperature ugrožavaju biljni i životinjski svet u Srbiji.
"Neke nove vrste ribe će da dominiraju, jer većini domaćih vrsta za mrest treba određena visina vode,”"navodi Pejčić. Problem sa nestankom domaćih vrsta u susretu sa klimatskim promenama na čije mesto dolaze otpornije, druge vrste je prisutan u svim ekosistemima.
Iz kompanije BeoControl logistic kažu da "sve stoji trenutno" i da jedini plovni put koji mogu da koriste ka Konstanci je zatvoren zbog niskog vodostaja, a da će biti otvoren kada "padne prva jača kiša".
EPS: 27 odsto manje električne energije iz HE
Iz EPS za Bloomberg Adriju kažu da su suša i izuzetno loši hidrološki uslovi sa dotocima na rekama, koji su među najnižim u poslednjih 10 godina, uticali su na nivoe akumulacija u Srbiji.
"Tokom ove godine hidrološka situacija je nepovoljna, odnosno velika je suša zbog čega je proizvedeno 27 odsto manje električne energije iz hidroelektrana EPS-a nego prošle godine, koja je bila hidrološki izuzetno dobra. Proizvodnja u ogranku HE Đerdap je u junu ove godine je za 30 odsto manja u odnosu na jun 2021. godine, a u julu ove godine je čak 40 odsto manja u odnosu na jul prošle godine. Na Drini je situacija neznatno bolja", navode iz EPS.
S obzirom na tako velike pritiske u snabdevanju energentima sa kojima se Srbija suočava, sada i plovnim putem, a kada se zna da je kompanija u lošem stanju, da se još uvek radi na nalaženju dobrih žila uglja, da su reke presušile, ostaje da se vidi kako će se odvijati snabdevanje. Iz EPS kažu da preduzimaju sve neophodne mere da spremno uđe u zimski period.
"Rade se remonti proizvodnih kapaciteta (termo i hidroelektrana), kao i projekti za poboljšanje proizvodnje uglja. Intenzivno se radi na unapređenju proizvodnje u Rudarskom basenu 'Kolubara' kako bi se dostigla prosečna dnevna proizvodnja od oko 80.000 tona. Kop 'Drmno' u Kostolcu, pored obezbeđenja uglja za potrebe TE 'Kostolac A i B', dnevno u proseku isporučuje i oko 4.000 tona uglja za TENT A. Uz uspešnu realizaciju ugovora za uvoz uglja iz regiona, termoelektrane TENT A i B biće snabdevene potrebnim količinama uglja", navode iz EPS.
Situacija u Evropi
Usred sušnog leta koje je postavilo toplotne rekorde širom Evrope, reke kontinenta isparavaju.
Rajna, koja je vekovima stub nemačke, holandske i švajcarske privrede, presušila je do te mere da je postala gotovo neprohodna u ključnom uskom grlu, sprečavajući transport velikih količina dizela i uglja. Dunav, koji se vijuga 2800 milja kroz srednju Evropu do Crnog mora, takođe je zagušen, ometajući trgovinu žitaricama i transport drugih sirovina.
Prevoz je samo jedan od elemenata rečne trgovine koji je oštećen klimatskim promenama, a oseća se širom Evrope. Francuska elektroenergetska kriza pogoršala se jer su Rhone i Garonne pretople da bi dovoljno hladile nuklearne reaktore, a italijanski Po je prenizak da bi natapao pirinčana polja i održavao školjke za "pastu alle vongole".
"Ne radi se samo o komercijalnoj plovidbi. Radi se o osvežavanju kada je vruće, radi se o navodnjavanju i mnogim drugim stvarima," rekla je Cecile Azevard, direktorka francuskog operatera vode VNF. "Reke su deo naše baštine."
Očekuje se da će loši uslovi imati daleko veći udar na privredu regiona od štete od 5 milijardi evra uzrokovanog problemima tranzita Rajnom 2018., prema Albertu Janu Swartu, ekonomistu za prevoz u ABN Amro Bank NV.
"Kapacitet za kontinentalni brodski promet biće ozbiljno ograničen sve dok u tom području nema puno kiše", rekao je. "Imate i štetu nastalu u Nemačkoj zbog visokih cena električne energije. Govorimo o milijardama."
Čak su i iskusni veterani šokirani. Gunther Jaegers, generalni direktor u kompaniji Reederei Jaegers GmbH na Rajni, rekao je da je ranije ovog mjeseca pao sa stolice kada je video troškove otpreme, pri čemu je cena jedne barže porasla za 30 odsto u jednom danu, piše Bloomberg.
"Nikada, nikad, ovo nisam video", rekao je. "To je suludo."
Osim tereta, uticaj oseća i turizam. Krajem jula 135-metarski kruzer Adora bio je na putu za Passau u Nemačkoj iz delte Dunava s više od 130 putnika. S padom nivoa vode, turisti su umjesto toga morali da lete iz Bukurešta.
"Moramo se moliti za kišu", rekao je Rossen Ossenov, turistički vodič u Dunav Tours AD. "Ali to je glupo. Treba nam malo predvidljivosti."
Održavanje plovnosti Dunava ključno je za snabdevanje energijom jer teretnjaci dovoze ugalj za napajanje generatora kada proizvodnja hidroelektrana trpi, rekao je srpski ministar infrastrukture Tomislav Momirović dok je obilazio jaružanje na četiri lokacije duž srpskog dela Dunava dugog 590 milja.
Trka s vremenom kako bi se održao prevoz sirove nafte i naftnih derivata kroz uska grla Dunava kako bi se pomoglo u obuzdavanju rasta cena, rekao je, obećavajući da će čišćenje rečnog dna biti obavljeno za nekoliko nedelja, piše Bloomberg.
Gorka je ironija da su vodeni putevi ključni deo napora EU-a u borbi protiv klimatskih promena. U svojim planovima zelene tranzicije, Evropska komisija cilja na 25 odsto povećanja prevoza kontinentalnim plovnim putevima i pomorskog prometa na kratkim udaljenostima do 2030. Napore podupire 95,5 milijardi evra vredan Horizon Europe fond.
-- uz pomoć Bloomberg News