Kina na ivici demografske krize: Sve manje brakova i dece
Pad stope sklopljenih brakova u Kini produbljuje demografsku krizu u drugoj najvećoj ekonomiji sveta, a mere Pekinga za povečanje nataliteta ne daju očekivane rezultate.
pre 6 sati
01. maj 2023, 12:02
U Srbiji se očekuje rast broja analitičara i projektnih menadžera
Smanjiće se broj pozicija u administraciji
Kompanije u svetu su pesimistične po pitanju mogućnosti dolaženja do kvalifikovane radne snage
Depositphotos
Izveštaj o budućnosti poslova Svetskog ekonomskog foruma (WEF - Future of Jobs report) prati uticaj četvrte industrijske revolucije, kao i ostalih aktuelnih najbitnijih trendova, na tržište rada. Istraživanje, koje uključuje čelne ljude preko 800 kompanija (koje zapošljavaju preko 11 miliona zaposlenih), pokušava da ukaže na očekivane promene u potrebama za različitim zanimanjima, veštinama i načinima na koje će se kompanije prilagođavati novom okruženju.
Prvi put otkako izlazi, u njemu su našli i podaci o tržištu rada u Srbiji.
Kompanije iz Srbije očekuju da će najveći rast biti ostvaren na pozicijama analitičara podataka i projektnih menadžera, što nije slučaj sa ostalih 25 država čije kompanije su bile obuhvaćene anketom. Za razliku od tih projekcija, srpske kompanije, kao i ostale iz ove ankete, očekuje da će se do 2027. godine znatno smanjiti broj radnih mesta u administraciji.
Kako se navodi u izveštaju, potrebne veštine radne snage u Srbiji skoro potpuno odgovaraju svetskim trendovima. Kognitivne veštine imaju, i imaće, najveći značaj, predviđaju anketirani rukovodioci kompanija.
Kao i širom sveta, i kompanije u Srbiji pre svega planiraju da unapređuju veštine zaposlenih unutar kompanije i da rade na zadržavanju talentovane radne snage. S druge strane, na mogućnosti angažovanja talentovane radne snage na samom tržištu gledaju pesimistički.
"Što se tiče Srbije, najveći procenat ispitanih kompanija smatra lokalizaciju lanaca snabdevanja kao osnovni faktor koji će uticati na stvaranje radnih mesta, praćen širenjem digitalnog pristupa. U skladu sa svetskim trendovima ulaganje u zelenu tranziciju, primenu ESG standarda, usvajanje novih tehnologija, i drugo, takođe su od bitnog značaja", rekao je za Bloomberg Adriju Aleksandar Radivojević, ekonomista FREN-a, Ekonomskog fakulteta i koordinator istraživanja WEF-a u Srbiji.
Kako se dodaje u izveštaju, tri osnovne veštine koje kompanije u Srbiji najčešće planiraju da razviju jesu kreativno razmišljanje, rukovođenje i društveni uticaj i analitičko razmišljanje.
Ako udaljimo lupu i pogledamo ceo izveštaj, i dalje deluje da preovladava pesimizam po pitanju mogućnosti da se dođe do dovoljnog broja kvalifikovanih radnika.
U okviru postojeće radne snage predviđa se da će više od polovine radnika imati potrebu za dodatnom obukom ili prekvalifikacijom do 2027. godine. Ove obuke biće najpre sprovedene kroz razvoj postojeće radne snage u okviru kompanija, pokazuju podaci iz ankete.
"Dostupnost postojećih talenata na tržištu radne snage kompanije ocenjuju veoma pesimistično, što nam donekle ukazuje na nedovoljno prilagođen obrazovni sistem zahtevima tržišta, i iskazanim potrebama za veštinama", rekao je Radivojević.
Zbog važnosti pomenutih obuka, njihovo finansiranje od strane države ispitane kompanije pozicioniraju iznad drugih aktivnosti koje država može da sprovede u cilju rešavanja ovog problema (poreski i drugi podsticaji, poboljšanje školskih sistema, promena zakona, fleksibilnost u određivanju plata, i drugo), pokazuje anketa.
BloombergAdria.com
Nova radna mesta na svetskom nivou stvaraće se ulaganjem u zelenu tranziciju, primenu ESG standarda i sve većom lokalizacijom lanaca snabdevanja, navodi se u izveštaju WEF-a. Ključni faktori koji će uticati na smanjenje poslova jesu sporiji ekonomski rast, problemi u snabdevanju, rast ulaznih troškova u poslovanju, kao i rastući troškovi života građana.
Prema rezultatima istraživanja do 2027. godine očekuje se porast od preko tri miliona novih poslova u obrazovnom sistemu, dok se u oblasti poljoprivrede očekuje rast od preko četiri miliona poslova.
Poslovima koje karakterišu digitalne veštine, kao što su stručnjaci za e-trgovinu, stručnjaci za digitalnu transformaciju i stručnjaci za digitalni marketing i strategiju predviđa se rast od oko dva miliona.
"Najveći gubici se očekuju u administrativnim ulogama i u tradicionalnim bezbednosnim, fabričkim i trgovačkim ulogama (blagajnici, unos podataka, računovodstvo, knjigovodstvo i obračun plata, administrativne i izvršne sekretarske uloge, i drugo)", podelio je sa našom redakcijom Radivojević.