Industrijska proizvodnja u Srbiji je prvi put od avgusta zabeležila rast pošto su sektori snabdevanja električnom energijom i rudarstvo zabeležili rast na godišnjem nivou.
Industrijska proizvodnja u Srbiji u novembru ove godine porasla je za 0,4 odsto u odnosu na novembar prethodne godine, objavio je Republički zavod za statistiku (RZS), što predstavlja promenu trenda posle pada od 0,1 odsto na godišnjem nivou u oktobru i pada od 0,3 odsto u septembru.
Najveći uticaj na rast industrijske proizvodnje u novembru 2022. godine, u odnosu na novembar 2021. godine, imale su proizvodnja električne energije, proizvodnja mašina i opreme, proizvodnja računara, elektronskih i optičkih proizvoda, proizvodnja prehrambenih proizvoda i proizvodnja električne opreme, navode iz RZS-a.
Opširnije
Kineski čelik sve teže nalazi kupce, proizvodnja pala
Kontrola širenja virusa širom zemlje, tekuća kriza na tržištu nekretnina i početak zimskog ograničavanja zagađenja nastavili su da sputavaju industriju čelika u novembru i vode ka drugom uzastopnom godišnjem padu u proizvodnji.
15.12.2022
Industrijska proizvodnja u EU pala za 1,9 odsto u oktobru
U evrozoni je industrijska proizvodnja u oktobru pala za dva odsto na mesečnom, a porasla za 3,4 odsto na godišnjem nivou.
14.12.2022
Industrija usporava, ali se dobro drži u energetskoj krizi
Uzevši u obzir trenutno stanje stvari, može se očekivati dalje smanjenje obima industrijske proizvodnje u svim zemljama u regionu, navode analitičari.
07.12.2022
U odnosu na prosek 2021. godine, industrijska proizvodnja u Srbiji porasla je za 6,3 odsto, a u periodu januar - novembar ove godine u odnosu na isti period 2021. veća je za 1,7 odsto, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku.
Po sektorima, u snabdevanju električnom energijom, gasom, parom i klimatizacijom zabeležen je rast od osam odsto u odnosu na novembar prethodne godine. U istom periodu, industrijska proizvodnja u rudarstvu uvećala se 3,4 odsto, ali prerađivačka industrija je imala pad od 1,4 odsto.
Rastu u novembru su, prema namenskim grupama, najviše doprineli kapitalni proizvodi (rast od 9,1 odsto), trajni proizvodi za široku potrošnju (rast od 9,1 odsto) i energija (rast od 5,4 odsto). Međutim, pad je zabeležen u proizvodnji netrajnih proizvoda za široku upotrebu, i to od 0,9 odsto, kao i u proizvodnji intermedijarnih proizvoda osim energije, od šest odsto.
Tekući desezonirani indeks za novembar 2022. godine, u odnosu na oktobar 2022. godine za industriju ukupno pokazuje rast od 0,4 odsto, a za prerađivačku industriju pokazuje rast od 0,8 odsto.
Proizvodnja malih preduzeća (broj zaposlenih manji od 50) koja nisu obuhvaćena redovnim statističkim istraživanjem prati se na uzorku izabranih jedinica iz sektora prerađivačke industrije. Kada se uključi ocena industrijske proizvodnje malih preduzeća iz uzorka, industrijska proizvodnja u novembru 2022. godine, u odnosu na prosek 2021. godine, kod ukupne industrijske proizvodnje veća je za šest odsto, a kod prerađivačke industrije veća je za 4,6 odsto.
Istraživanje analitičara Bloomberg Adrije objavljeno ranije ovog meseca pokazalo je da u celom regionu industrija usporava, ali da se dobro drži u jeku energetske krize. Međutim, s obzirom na trenutno stanje stvari, može se očekivati dalje smanjenje obima industrijske proizvodnje u svim zemljama u regionu. Tome će doprineti smanjenje potražnje, rast troškova kod kapitalnih izdataka i smanjenje kupovne moći usled visoke inflacije.
Uticaj rata u Ukrajini i ograničenja cena i izvoza nafte dodatno komplikuju situaciju na svetskom nivou.