U Srbiji je ovog meseca izdato manje građevinskih dozvola u odnosu na isti mesec prethodne godine, ali su više cene doprinele tome da vrednost radova ne samo ne bude u padu, već bude više nego dvostruko veća na međugodišnjem nivou.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u avgustu su izdate 2.562 građevinske dozvole, što je za 9,9 odsto manje u poređenju sa osmim mesecom 2021. godine. U odnosu na jul, broj dozvola je za 8,1 odsto veći.
Skok cena je, s druge strane, doprineo da i u građevinarstvu brojevi krenu naviše. Predviđena vrednost radova je tako na mesečnom nivou skočio za skoro jednu petinu (18,7 odsto), dok je iznos na mesečnom nivou, uprkos tome što je izdato za 281 dozvolu manje, uvećan za 122 odsto, pokazuju podaci.
Opširnije
Broj građevinskih dozvola u Srbiji veći, vrednost radova udvostručena
Broj građevinskih dozvola porastao je za četiri odsto u odnosu na isti mesec prethodne godine.
15.09.2022
Udar inflacije na manje firme može stvoriti problem širih razmera
Veće firme imaju i više prostora da se prilagođavaju rastućoj inflaciji, kaže Bojan Stanić iz PKS.
13.10.2022
Bazna inflacija u Srbiji prerasla očekivanja, najviša od 2009.
Stopa bazne inflacije porasla je na 8,6 odsto, navodi se u saopštenju NBS.
13.10.2022
Grubišić: Već se nalazimo u stagflaciji
Mi se već nalazimo u stagflaciji kada posmatramo najjače privrede, rekao je profesor na Beogradskoj bankarskoj akademiji Zoran Grubišić.
12.10.2022
Broj dozvola za izgradnju stanova skočio
Za razliku od ukupnog broja dozvola, građevinske dozvole za gradnju stanova beleže rast kako na mesečnom, tako i na godišnjem nivou. U avgustu se tako broj dozvola za izgradnju stanova uvećao za 18,1 odsto u odnosu na jul, a za 26,4 odsto u odnosu na avgust prethodne godine.
"Od ukupnog broja stanova u novim stambenim zgradama, 8,0 odsto stanova biće građeno u zgradama s jednim stanom, s prosečnom površinom od 151,6 m², a 90,9 odsto stanova biće građeno u zgradama s tri stana i više stanova, i njihova prosečna površina biće znatno manja i iznosiće 61,6 m²," navodi se u izveštaju.
Inflacija ne zaobilazi građevinarstvo
Rast cena nije poštedeo ni građevinski sektor, što može da objasni razliku u kretanju broja dozvola i vrednosti predviđenih radova.
Na to ukazuju i septembarski podaci o potrošačkim cenama, ali i o cenama proizvođača industrijskih proizvoda. Prema kretanju indeksa cena industrijskih proizvođača, vidimo da su cene elemenata i materijala u građevinarstvu u septembru na međugodišnjem nivou rasle za 17,8 odsto.
Isto tako, oprema za stan i tekuće održavanje je poskupela za dva odsto u odnosu na avgust, i za 14,5 odsto u odnosu na deveti mesec 2021. godine, pokazuju podaci iz izveštaja o potrošačkim cenama.
Teži dani za građevinarstvo
Da građevinskoj industriji sledi izazovniji period, smatraju i autori "Kvartalnog monitora" Ekonomskog fakulteta u Beogradu. U izveštaju se navodi da su "građevinarstvo i poljoprivreda ostvarili dubok pad" u drugom kvartalu 2022. godine.
S takvim stavom se slaži Dejan Ćirković, finansijski konsultant u kompaniji Virtus Partners, koji navodi da će zaoštravanje monetarne politike dodatno zakomplikovati situaciju.
"Već sada vidimo da su cene stambenih (a i drugih) kredita skočile, i samim tim tražnja za njima je pala. Manje je raspoloživog novca, što znači i da će se manje i graditi, odnosno rast kamatnih stopa čini kupovinu nekretnina putem kredita manje atraktivnim, i za same kupce, ali svakako i za same investitore. U prethodnoj krizi, sektor građevine je bio jedan od prvih na udaru, a tendencija pada broja izdatih građevinskih dozvola je već prisutan", rekao je Ćirković za Bloomberg Adriju.