Obveznici godišnjeg poreza na dohodak građana moći će svoje poreske prijave da podnesu do 16. maja, a procenjuje se da će trećina njih ovu obavezu izmiriti pod novim uslovima, odnosno da će platiti manje.
Radi se o grupi građana koji su mlađi od 40 godina i porezu koji plaćaju ona fizička lica koja su prethodnoj godini ostvarila dohodak veći od trostrukog iznosa prosečne godišnje zarade u Srbiji. Doskora se mislilo da će mlađe generacije od ove godine biti oslobođene tog poreza. Prošle godine, naime, najavljeno je ukidanje obaveze plaćanja ovog, takozvanog ekstraporeza, ali je objašnjenje Ministarstva finansija objavljeno u aprilu demantovalo najave.
U zvaničnom dokumentu navodi se da se obveznicima, koji poslednjeg dana kalendarske godine za koju se utvrđuje godišnji porez na dohodak građana imaju manje od navršenih 40 godina života, godišnji zbir zarada i oporezivnih prihoda dodatno umanjuje za iznos tri prosečne godišnje zarade po zaposlenom isplaćene u Republici Srbiji u godini za koju se utvrđuje porez. Konkretno za 2021. godinu, pomenuti trostruki iznos prosečne godišnje zarade je 3.268.224 dinara (jednak je neoporezivom iznosu dohotka). Pritom, umanjenje ne može biti veće od iznosa godišnjeg zbira zarada, oporezivog prihoda od samostalne delatnosti i oporezivnog prihoda od autorskih i srodnih prava i prava industrijske svojine, prethodno umanjenih za porez i doprinose.
"Porez, dakle, nije ukinut, već se novina praktično ogleda u tome da je samo udvostručen taj neoporezivi iznos, pa za one koji su mlađi od 40 godina on sada ne iznosi tri prosečne godišnje zarade, nego šest. To, ipak, ne znači su ti građani oslobođeni podnošenja poreske prijave ako ostvare dohodak veći od trostrukog iznosa prosečne godišnje zarade, to jest veći od propisane svote koja premašuje 3,2 miliona dinara – oni svakako podnose tu prijavu", kaže poreski savetnik Milan Trbojević.
Ovo potvrđuje i objašnjenje resornog ministarstva.
"Kada obveznik mlađi od 40 godina ostvari dohodak (godišnji zbir oporezivih prihoda ostvarenih u kalendarskoj godini za koju se utvrđuje godišnji porez, koji prihodi su predmet oporezivanja godišnjim porezom na dohodak građana) koji je veći od trostrukog iznosa prosečne godišnje zarade po zaposlenom isplaćene u Republici Srbiji u godini za koju se utvrđuje godišnji porez (za 2021. godinu neoporezivi iznos je 3.268.224 dinara), postoji obaveza podnošenja poreske prijave za utvrđivanje godišnjeg poreza na dohodak građana za tu godinu", piše u dokumentu Ministarstva finansija.
Kako ne bi bilo zabune, u delu o dohotku na oporezivanje podvlači se: "To znači da se dohodak za oporezivanje utvrđuje kao razlika između godišnjeg zbira prihoda (ostvarenih u 2021. godini, koji su predmet oporezivanja godišnjim porezom na dohodak građana, uvećanih za iznos koji se obvezniku isplati po osnovu povraćaja doprinosa) umanjenog za porez i doprinose plaćene na prihod koji je ostvaren u toj kalendarskoj godini i dodatno umanjenog za iznos tri prosečne godišnje zarade za obveznike koji imaju manje od navršenih 40 godina života, i neoporezivog iznosa od 3.268.224 dinara".
Poslednji dan zakonskog roka za podnošenje poreskih prijava za utvrđivanje godišnjeg poreza na dohodak građana za 2021. godinu (15. maj) pada u nedelju, pa je procedura produžena na prvi naredni radni dan – ponedeljak, 16. maj.
"Rok za plaćanje je 15 dana od dana dostavljanja rešenja o utvrđivanju poreza od strane nadležnog organa", podseća Trbojević.
Prema njegovim rečima, procene govore da oko 30.000 ljudi ukupno plaća ovaj porez, te da je otprilike trećina njih mlađa od 40 godina.
Prošle godine Poreska uprava Republike Srbije je primila ukupno 30.290 prijava za utvrđivanje ovog poreza. Obavezu prijavljivanja godišnjeg poreza na dohodak tada su imali građani koji su u 2020. godini ostvarili dohodak veći od 2.987.424 dinara.
Prijavljeni prihodi za prvih 100 podnosilaca poreskih prijava sa najvećim iskazanim prihodima kretali su se u rasponu od oko 73 do oko 1.290 miliona dinara. Od toga 65 odsto pripada obveznicima sa teritorije koju pokriva Odsek za koordinaciju poreske kontrole Beograd (87 lica su domaći državljani, a 13 su strani državljani).
Najčešće prijavljivana zanimanja bila su menadžer, direktor, inženjer, ekonomista i pravnik, dok je 91 odsto prijavljenih muškog pola, saopštila je lane Poreska uprava.