Norveški državni investicioni fond vredan 1,6 biliona dolara nije uspeo da ostvari ciljani povrat prvi put u poslednjih pet godina, najviše zbog lošijeg učinka sektora nelistiranih nekretnina (fondovi koji upravljaju nekretninama, a nisu na berzi, prim. prev.). Poboljšanju situacije nije doprineo ni skok zabeležen na tržištu deonica.
Fond je prošle godine zabeležio profit, i napredovao je za 16,1 odsto (oko 213 milijardi dolara), pokazuje izjava objavljena u utorak. Ovo je za 18 baznih poena ispod cilja, i prvi put da se to desilo od 2018. godine.
Norveški investicioni fond je osnovan 1990. godine kako bi se efikasnije upravljalo prihodima od nafte i gasa. On je takođe najveći fond po pitanju deonica, i zato i zavisi od kretanju na tržištu akcija u tolikoj meri.
Opširnije
Teško je otarasiti se nafte, čak i u Norveškoj gde vladaju električni automobili
Na jednoj benzinskoj stanici u Norveškoj ima više punjača za električne automobile nego benzinskih pumpi.
07.07.2023
Norveška dobija rekordan prihod od nafte i gasa
Norveška je prošle godine zaradila 528 milijardi kruna (50 milijardi dolara) zbog direktnog posedovanja dozvola za razvoj naftnih i gasnih polja.
18.03.2023
Norveški fond postavio kompanijama u koje će ulagati cilj neto nultih emisija
Norveški suvereni fond od 1,2 biliona dolara zahtevaće od kompanija u koje investira da najkasnije do 2050. godine dostignu nulte neto emisije gasova sa efektom staklene bašte.
23.09.2022
Fond (puno ime je Norges Bank Investment Management) je osnovalo Ministarstvo finansija Norveške, i ima strogo određen mandat. Rukovodioci pokušavaju da u okviru svojih nadležnosti maksimalno uvećaju profit. Pored akcija, u portfelju se nalaze i obveznice, nekretnine i infrastrukturu za obnovljive izvore energije, ali im je zabranjeno da ulažu u određene klase imovine poput PC fondova.
Generalni direktor Nicolai Tangen je ranije ovog meseca u Davosu ponovio da se sprema za nešto lošiji učinak u godinama pred nama jer će inflatorni pritisci verovatno i dalje pritiskati tržišta.
NBIM je od akcija napredovao 21 odsto, a akcije čine više od 70 odsto portfelja, dok je na obveznicama zabeležio rast od 6,1 odsto. Nelistirane nekretnine su donele pad od 12 odsto, a obnovljivi izvori energije rast od 3,7 procenata.