Gradonačelnik Londona Sadiq Khan u četvrtak je izjavio da je Brexit koštao britansku privredu 140 milijardi funti i pozvao vladu da hitno obnovi odnose s Evropskom unijom (EU) kako bi zaustavila pad.
Rezultat izlaska Britanije iz EU je takođe bio dva miliona radnih mesta manje u celoj zemlji, uključujući 290.000 izgubljenih radnih mesta u Londonu, prema istraživanju Cambridge Econometricsa koje je naručila Gradska većnica. Polovina ukupnih izgubljenih radnih mesta je u finansijskim uslugama i građevinarstvu.
"Tvrda verzija Brexita s kojom smo završili vuče našu privredu nadole i podiže troškove života. Cena Brexit krize može da se reši samo ako zauzmemo zreo pristup i ako smo otvoreni za poboljšanje naših trgovinskih aranžmana s našim evropskim susedima", ističe Khan.
Opširnije
EU ponovo pokreće postupak protiv UK zbog Bregzita
Ukidanje uloge Evropskog suda pravde u upravljanju sporovima ne dolazi u obzir, rekao je zvaničnik.
15.06.2022
Bregzit je stvorio Borisa Johnsona, a on sada mora da se suoči sa njegovim posledicama
Iako su zagovornici Bregzita u teoriji bili spremni da prihvate određene ekonomske gubitke zbog veće suverenosti, posledice Bregzita mogle bi da traže i mnogo veću žrtvu od očekivane.
04.05.2022
Nemačka rekla EU da spor sa Velikom Britanijom može da eskalira
Nemačka misli da je sukob moguć ako London aktivira zakon koji van snage stavlja Protokol o Severnoj Irskoj.
16.06.2022
Iako je njegova osuda Brexita u skladu s javnim mnjenjem glavnog grada Ujedinjenog Kraljevstva koji je uglavnom glasao za ostanak, u suprotnosti je s opreznijom linijom koju čelnik laburista Keir Starmer pokušava da zastupa uoči opštih izbora koji se očekuju u drugoj polovini godine.
Starmer je i sam bio zagovornik ostanka u Uniji, ali sada nastoji da ponovo pridobije glasove bivših laburista koji podržavaju Brexit u severnoj Engleskoj i Midlandsu, a koji su glasali za konzervativce na izborima 2019. godine. U septembru je rekao da "nema razloga za pridruživanje EU" ili njenom jedinstvenom tržištu i carinskoj uniji.
Iako je Starmer takođe rekao da želi bliže odnose s EU, klonio se preteranog naglašavanja negativnih učinaka Brexita, koji je podržalo 52 odsto birača na referendumu 2016.
Britanska ekonomska proizvodnja dosegla bi 2,34 biliona funti 2023. da je nacija ostala unutar EU, šest odsto više od zabeleženih 2,2 biliona funti, prema Cambridge Econometricsu. Predviđa se da će se učinak pogoršati, smanjujući 311 milijardi funti od predviđene proizvodnje u 2035. u poređenju sa scenariom bez Brexita, što je jednako padu od 10,1 odsto. Analiza koristi istorijske podatke kako bi predvidela kakav bi bio učinak privrede bez Brexita.
U izveštaju se navodi da je privreda Londona bila za 30 milijardi funti manja nego što bi bila bez Brexita. Prosečni građanin Londona bio je za 3.400 funti siromašniji 2023. zbog glasanja za napuštanje Unije, u poređenju s procenom od 2.000 funti za prosečnog Britanca.
Khan će iskoristiti izveštaj kako bi argumentovao rešavanje problema nedostatka radne snage u Londonu nakon Brexita pristupom migraciji koji je "zasnovan na dokazima, a ne na predrasudama", kao i za podsticanje novih dogovora s EU.
"Hitno moramo izgraditi bliži odnos s EU. Novi dogovor ne bi samo podstakao našu privredu i pomogao u podizanju životnog standarda, već bi pomogao i u otključavanju rasta prosperiteta koji su nam potrebni", zaključuje Khan.