Evropa je propustila istorijsku priliku da stvori svetski standard za održivo ulaganje nakon što je pristala da tretira gas kao zelenu energiju, smatraju bankari, investitori, klimatski aktivisti i njihovi advokati.
Stephanie Pfeifer, izvršna direktorka Grupe institucionalnih investitora za klimatske promene, čiji članovi nadgledaju više od 50 biliona dolara kombinovane imovine, opisala je odluku Evropskog parlamenta da uključi gas u evropski pravilnik o zelenim investicijama kao "razočaravajuću". Stephan Kippe, šef ESG istraživanja u Commerzbank AG, rekao je da to ne olakšava borbu protiv klimatskih promena. U međuvremenu, klimatski aktivisti su bili daleko otvoreniji, a Global Witness je odluku nazvao "bolesnom šalom".
Glasanje, koje je prošlo užom većinom nego što se očekivalo, znači da će gas i nuklearna energija biti uključeni u takozvanu zelenu taksonomiju Evrope od sledeće godine. Ove dve vrste goriva će tada biti ugrađene u širi evropski okvir namenjen usmeravanju kapitala ka održivim ciljevima. Međutim, grupe investitora su brzo istakle da bi finansijska industrija mogla da se odnosi prema toj odluci sa oprezom, a neki čak i bojkotuju nove zelene oznake.
"Sumnjivo je da li gas i nuklearna elektrana zaista ispunjavaju uslove da budu kvalifikovani kao prelazna aktivnost", rekao je Hugo Gallager, viši savetnik za politiku na Evropskom forumu za održiva ulaganja (Eurosif). "Sigurno će postojati segment industrije koji neće smatrati ulaganje u gas ili nuklearnu energiju zelenim, bez obzira na to šta taksonomija kaže."
Glasanje u sredu dolazi kada se šira industrija ulaganja u životnu sredinu, društvo i upravljanje suočava sa pitanjima koliko je dobra za planetu. Takođe, sledi molbe naučnika da se učini više u borbi protiv porasta temperature dok svetu ponestaje vremena da pobedi klimatske promene. U aprilu je Međuvladin panel Ujedinjenih nacija za klimatske promene procenio da bi planeta mogla biti na putu povećanja temperature koje bi moglo biti dvostruko veće od granice utvrđene Pariskim klimatskim sporazumom.
'Opasan presedan'
Laurence Tubiana, ekonomista koji je pomogao u radu na Pariskom klimatskom sporazumu iz 2015, rekao je da je EU propustila svoju šansu da postavi zlatni standard za održivo finansiranje. Umesto toga, postavio je opasan presedan.
Pfeifer iz IIGCC-a je to nazvao propuštenom šansom za EU da nastavi da pokazuje globalno liderstvo u pogledu klimatskih promena, uz snažnu i naučno zasnovanu taksonomiju koja podupire kredibilan put ka neto nuli emisija.
EU je tvrdila da je njen cilj da državama članicama koje se oslanjaju na ugalj ponudi lakši put tranzicije ka obnovljivoj energiji tako što će opcije sa niskim sadržajem ugljenika učiniti pristupačnijim. Međutim, kritičari tvrde da ovaj pristup odstupa od onoga što je trebalo da bude okvir zasnovan na nauci. Od rata u Ukrajini, tenzije su takođe porasle zbog donošenja zakona koji bi mogao otežati EU da se odvikne od ruskog gasa.
Elise Attal, šefica politike EU zadužena za principe za odgovorno ulaganje koje podržavaju Ujedinjene nacije, rekla je da će ta odluka komplikovati primenu taksonomije. Dodala je da će investitori morati da pažljivo prouče sadržaj svojih portfelja kako bi bili sigurni da su ekološka potraživanja zapravo zasnovana na nauci, ili rizikuju da se izlože "potencijalnom zelenom ispiranju".
Evropska komisija opisala je proširenu taksonomiju kao razuman kompromis koji uzima u obzir potrebe svih država članica. Glasanje je nazvano važnim priznanjem našeg pragmatičnog i realnog pristupa u pomaganju mnogim državama članicama na njihovom putu tranzicije ka klimatskoj neutralnosti.
Većina kritika proširene taksonomije usredsređena je na gas, a pristalice nuklearne energije ukazuju na njen status goriva bez emisija. Glasanje je "prekretnica" za nuklearnu industriju i olakšaće ulaganja u postojeće i nove elektrane, rekao je Jean-Bernard Levy, izvršni direktor Electricite de France SA.
EU se već suočava sa pravnim izazovima zbog svoje odluke da uključi gas i nuklearnu energiju u svoju taksonomiju. Austrija i Luksemburg su signalizirali da planiraju da osporavaju taj potez pred sudovima, iako je to proces koji bi mogao potrajati godinama.