Julska godišnja stopa inflacije u evrozoni iznosila je 5,3 odsto, objavio je u petak Eurostat, time potvrđujući preliminarnu brojku objavljenu na kraju jula.
To je pad u odnosu na junskih 5,5 odsto. U julu prošle godine stopa je iznosila 8,9 odsto.
Na mesečnom nivou cene su u evrozoni pale 0,1 odsto.
Opširnije
Evropski izvoz snažno porastao u junu
U prvom polugodištu 2022. manjak u robnoj razmeni evrozone iznosio 27,1 milijardu evra.
17.08.2023
BDP EU stagnirao u drugom kvartalu, evrozone rastao
Bruto domaći proizvod (BDP) Evropske unije u drugom kvartalu bio je na istom nivou kao i u prvom, pokazuju najnoviji preliminarni podaci Eurostata.
16.08.2023
Inflacija u Nemačkoj u julu blago usporila
Po isključenju energije i hrane, rast cena u julu na godišnjem nivou iznosio je 5,5 odsto.
08.08.2023
ECB kaže da su inflaciona očekivanja pala i u junu
Jednogodišnja očekivanja pala su sa majskih 3,9 odsto na 3,4 odsto u junu.
08.08.2023
Na nivou cele Evropske unije godišnja stopa inflacije u julu bila je 6,1 odsto, što je pad u odnosu na 6,4 odsto u junu. Godinu ranije stopa je bila na 9,8 odsto.
U poređenju sa junom ove godine, potrošačke cene u EU ostale su nepromenjene.
Najniža godišnja stopa inflacije u julu zabeležena je u Belgiji (1,7 odsto), Luksemburgu (dva odsto) i Španiji (2,1 odsto). Najviše stope imale su Mađarska (17,5 odsto) te Slovačka i Poljska (10,3 odsto).
U Hrvatskoj je, prema harmonizovanom indeksu potrošačkih cena (HICP), godišnja inflacija u julu iznosila osam odsto, što je blagi pad u odnosu na 8,3 odsto u junu. Na mesečnom nivou cene su rasle 1,1 odsto.
Od Hrvatske je u julu u evrozoni višu inflaciju imala samo Slovačka.
Hrvatski državni zavod za statistiku je u četvrtak objavio stopu inflacije prema nacionalnom indeksu potrošačkih cena i ona je iznosila 7,3 odsto u odnosu na 7,6 odsto u junu.
U odnosu na jun, godišnja stopa inflacije snizila se u 19 zemalja članice EU, ostala na istom nivou u jednoj i porasla u sedam.
Najveći doprinos julskoj stopi inflacije u evrozoni došao je od usluga s udelom od 2,47 procentna boda, zatim od cena hrane, alkohola i duvana (2,2 procentna boda) te od industrijske robe koja ne uključuje hranu i energiju (1,26 procentnih bodova). Kod cena energije zabeležen je negativan doprinos od 0,62 procentna boda, odnosno godišnji pad cena.