Energetski konsultant Davor Štern, govoreći o današnjem ujedinjenju Evropske unije da privremeno ograniči cenu gasa, smatra da ta mera ne može da bude efikasna i da su se u startu oko ove mere pokazale određene razlike među evropskim državama.
Ukazao je na to da se o meri, koja je finansijske i stručne prirode, raspravlja na nivou političara i politike određenih zemalja koje ne mogu da imaju iste polazne pozicije.
"Ovde se radi o nekakvom dubokom sukobu, proglašavanja tržišne ekonomije kao momentalno nevredećom. Stavljanje bilo kakve cene, odnosno ograničenje cena u momentu kada berze određuju cene je praktično nemoguće i može biti kontraproduktivno", rekao je Štern za Bloomberg Adria TV.
Opširnije
EU podržava hitne mere ograničenja cene gasa
Nemačka je popustila pritisku drugih država članica da otvori put privremenom ograničenju cena prirodnog gasa.
21.10.2022
Ujedinjenje EU oko novih mera spustilo cenu gasa
Cena prirodnog gasa u Evropi je pada nakon štu su se evropski lideri okupili da podrže hitne mere.
21.10.2022
Ograničenje cene gasa moglo bi da smanji snabdevanje, kaže Scholz
Nemački kancelar govorio je uoči dvodnevnog samita lidera EU u Briselu.
20.10.2022
Istakao je da razume zašto se Nemačka i Holandija protive tim merama, jer postoji mogućnost, kako kaže, da cena koja se odredi u nekom trenutku postane i previsoka.
Kada je reč o određivanju novog LNG benchmark indeksa koji bi, kako tvrde zvaničnici EU, bolje održavao stanje na tržištu tečnog prirodnog gasa (LNG), Štern smatra da je ta mera potrebna, ali opet neizvodljiva.
Ukazao je da je LNG opterećen velikim davanjima, odnosno pretvaranjem iz gasnog u tečno stanje pa ponovo u gasno stanje, zatim prevozom, i na kraju špekulativnostima na berzi na kojoj se formira njegova cena.
"Za bilo kakvo ograničavanje cena, za koje se inače ja zalažem, mislim da svet nije danas na tom nivou svesti da se može vratiti jednom razdoblju kada su robne berze bile mesto gde su se susretale ponuda i potražnja i na osnovu toga formirala cena. Tu je bilo mnogo poštenija situacija nego danas", kaže Štern.
Prema njegovim rečima, danas se govori o oporezivanju ekstraprofita, o velikim energetskim i naftnim kompanijama koje su u ovo nesrećno vreme mnogo zaradile, ali se ne govori o tome da ima mnogo igrača na berzi, špekulanata, kladioničara koji zarađuju mnogo novca, a nemaju veze sa proizvodnjom te robe niti postaju njeni vlasnici.
Za više pogledajte video.