Evropska unija je predložila novi paket sankcija Moskvi koji bi uključivao ograničenje cene ruske nafte koja se prodaje trećim zemljama.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen rekla je da će EU predložiti oštru novu zabranu uvoza ruskih proizvoda, kao i da će zabraniti prodaju ključnih tehnologija koje bi mogle koistiti ruskoj vojsci.
"Odlučni smo da nateramo Kremlj da plati ovu dalju eskalaciju", rekla je ona.
Saopštenje je usledilo nakon što je Rusija objavila delimičnu mobilizaciju i organizovala naširoko osuđivane referendume o aneksiji ukrajinske teritorije.
Von der Leyen je rekla da blok ima cilj da zabrani državljanima EU da obavljaju visoko plaćene poslove u ruskim državnim kompanijama. Iako nikakvi konkretni pojedinci neće biti na meti, ova mera, ako je podrže države članice, verovatno bi uticala na bivšeg nemačkog kancelara Gerharda Schroedera. Nekadašnji nemački lider je predsednik odbora akcionara kompanije Nord Stream AG, zajedničkog projekta za transport ruskog gasa gasovodom koji je u većinskom vlasništvu energetskog giganta Gasprom PJSC, prenose nemački mediji.
EU predlaže sankcionisanje mnogih pojedinaca i entiteta, uključujući visoke zvaničnike ruskog ministarstva i pojedince uključene u organizovanje nedavnih referenduma, rekao je visoki diplomata bloka Josep Borrell.
Evropska komisija je takođe predložila da se dodatno smanji izvoz u Rusiju, posebno da se ograniči pristup avijaciji, elektronskim komponentama i specifičnim hemijskim supstancama kako bi se "vojni kompleks Kremlja lišio ključnih tehnologija".
U svom nedavnom govoru o stanju Unije u septembru, Von der Leyen je ukazala da su sankcije bloka deo razloga zašto je ruska vojska bila pod pritiskom da uzme poluprovodnike iz običnih kućnih aparata da bi popravila vojni hardver.
Blok je uveo više rundi sankcija Rusiji, uključujući delove energetskog sektora, od invazije Moskve na Ukrajinu. Sankcije mora jednoglasno da odobri 27 država članica EU pre nego što budu uvedene.
Da bi se omogućilo ograničenje cene nafte, blok će morati da promeni svoje postojeće zakonodavstvo. U junu su zemlje EU pristale na punu zabranu osiguranja i finansijskih usluga za pomorsku naftu, dok je brodska pošteđena ograničenja. Većina tih zabrana treba da stupi na snagu petog decembra, zajedno sa zabranom kupovine ruske nafte iz EU.
"Postavljamo pravni osnov za ovu gornju granicu cene nafte", rekla je Von der Leyen.
Grupa sedam, koja je ranije ovog meseca usvojila ograničenje, rekla je da želi sporazum pre tog datuma.
EU je takođe saopštila da planira da se obračuna sa ljudima koji pokušavaju da zaobiđu sankcije.
"Moći ćemo da napravimo listu pojedinaca ako zaobiđu naše sankcije", rekla je Von der Leyen. "Tako, na primer, ako kupuju robu u Evropskoj uniji, donose je u treće zemlje, a zatim u Rusiju – to bi bilo zaobilaženje naših sankcija, a ti pojedinci bi mogli da budu imenovani. Mislim da će ih ovo u velikoj meri odvratiti."