Vlada Federacije BiH donela je odluku kojom kao meru neposredne kontrole cena propisuje utvrđivanje maksimalne visine marži u trgovini za pojedine osnovne životne namirnice i druge proizvode.
Ali, nije reč o novoj odluci. Iste su se primenjivale tokom pandemije COVID-19 pa se razlike u cenama nisu osetile. Neće se osetiti ni ovaj put jer vlada ne može da ograniči nabavne cene. "U praksi se to ne dešava jer ova kriza kojoj svedočimo poslednje dve godine nije kriza marži već kriza nabavnih cena, odnosno infalcije", rekao je za naš medij ekonomista Admir Čavalić.
Prilikom određivanja visine marži u veleprodaji i maloprodaji vodilo se računa da marža trgovaca može pokriti troškove poslovanja i osigurati im kontinuitet obavljanja delatnosti, kao i da ne služi za ostvarenje ekstra profita trgovaca.
Prema Odluci, mere neposredne kontrole cena odnose se na proizvode u nadležnosti FBiH, kantona, grada i opštine. Tu spadaju svi učesnici u lancu snabdevanja, odnosno privredna društva i druga pravna i fizička lica koja proizvode i obavljaju trgovinu na veliko i na malo.
"Infalciju neće zaustaviti ograničenje marži ali možda daju neki privid da vlada nešto radi", dodao je Čavalić. Istu situaciju imamo po pitanju nafte i naftnih derivata gde su zakonski ograničene visine marži ali ako dođe do rasta globalne cene nafte to se automatski reflektuje kroz nabavne cene na domaće tržište, dodao je.
Ova pravna i fizička lica obavezna su utvrditi i primenjivati marže tako da one u veleprodaji i maloprodaji ne prelaze maksimalnu visinu marži u procentualnom iznosu na nabavnu cenu.
Opširnije o ovoj temi pročitajte na stranicama Bloomberg Adria BiH.