Finansijsko tržište je ključni deo svake ekonomije i pruža mogućnosti za ulaganje i trgovinu različitim instrumentima. Bloomberg Adria vam u seriji članaka približava osnove ekonomije i finansija, a sada se posebno fokusiramo na sirovine.
Šta su sirovine?
Sirovine (eng. commodities) predstavljaju osnovne sirovine koje se koriste u industriji i trgovini. Najčešće sirovine su nafta, gas, metali (poput zlata, srebra i bakra), poljoprivredni proizvodi (poput pšenice, kukuruza i soje) i druge sirovine kao što su kafa, šećer i pamuk. Sirovine se često smatraju važnim pokazateljima kretanjima svetske ekonomije, jer cene sirovina mogu uticati na cene krajnjih proizvoda i inflaciju.
Bloomberg
Marko Bogdan, šef kanala prodaje u InterCapital Asset Managementu, naglašava da za ulaganje ne postoji magična formula.
11.06.2023
Kineski uvoz pšenice je u procvatu, ali nedostaje jedan od glavnih dobavljača: Rusija.
22.05.2023
Rusija je ponovo počela da šalje naftu u Severnu Koreju.
14.06.2023
Cena nafte na svetskom tržištu je u ponedeljak produbila gubitke usled stalne zabrinutosti oko izgleda potražnje.
12.06.2023
Opširnije
Gde investirati u drugoj polovini 2023?
Kina kupuje puno robe od Rusije, ali ne i pšenicu
Severna Koreja ponovo dobija naftu iz Rusije, SAD upozoravaju na isporuke oružja
Goldmanova procena oborila cenu nafte
Kako se trguje sirovinama?
Trgovanje sirovinama može se odvijati na nekoliko načina.
Prvo, fizičko trgovanje podrazumeva direktnu kupovinu i prodaju fizičkih sirovina. Na primer, nafta se može kupiti i prodati naftnim kompanijama ili distributerima.
Drugi način je trgovanje sirovinama na berzi putem finansijskih instrumenata kao što su fjučersi, opcije ili ETF-ovi (Exchange-Traded Funds).
Gde se trguje sirovinama?
Nafta, gas i zlato su među sirovinama kojima se najviše trguje na svetu.
Bloomberg
Najpoznatije berze na kojima se trguje sirovinama kao što su nafta, gas i zlato su NYMEX (New York Mercantile Exchange), CME (Chicago Mercantile Exchange), ICE (Intercontinental Exchange), LME (London Metals Exchange), COMEX (Commodity Exchange) i London Bullion Market.
Šta su fjučersi?
Fjučersi su finansijski instrumenti koji omogućavaju investitorima da kupuju ili prodaju određenu količinu sirovina po unapred određenoj ceni u budućnosti. Fjučersi imaju standardizovane specifikacije, kao što su količina, kvalitet, rok dospeća i mesto isporuke sirovine. Trgovina fjučersima se odvija na organizovanim berzama i zahteva otvaranje posebnog investicionog računa. Fjučersi pružaju mogućnost hedžiranja rizika od promene cena sirovina ili spekulacije na njihovom kretanju.
Zašto se sirovinama trguje u fjučersima?
Nastanak fjučersa vezuje se za trgovinu poljoprivrednim proizvodima u Sjedinjenim Američkim Državama tokom 19. veka.
U to vreme, poljoprivredni proizvođači suočavali su se s rizicima promenljivih cena svojih proizvoda. Da bi se zaštitili od potencijalnih gubitaka, počeli su da koriste fjučerse. Na primer, farmer koji je uzgajao kukuruz mogao bi prodati fjučerse za određenu količinu kukuruza po unapred dogovorenoj ceni. Na taj način, farmer bi se zaštitio od mogućeg pada cena na tržištu.
Ova inovacija u trgovanju omogućila je proizvođačima i trgovcima da planiraju svoje poslovanje s manjim rizikom. Osim toga, fjučersi omogućavaju likvidnost i fleksibilnost u trgovanju sirovinama, omogućavajući učesnicima da spekulišu o kretanju cena i ostvare profit.
Bloomberg Mercury
Šta su opcije?
Opcije na finansijskim tržištima su ugovori koji investitoru daju pravo, ali ne i obavezu, da kupi ili proda određenu količinu određene imovine (najčešće akcija) po unapred dogovorenoj ceni (poznatoj kao strajk cena) u određenom vremenskom periodu. Kupovina opcije daje investitoru pravo da kupi imovinu (kol opcija), dok prodaja opcije daje investitoru obavezu da proda imovinu (put opcija). Opcije se koriste kao sredstvo za hedžovanje rizika, spekulaciju na kretanje cene imovine i za generisanje dodatnih prihoda kroz premije opcija.
Šta su ETF-ovi?
ETF (Exchange-Traded Fund) je finansijski instrument koji se koristi za investiranje u različite vrste imovine, kao što su akcije, obveznice, sirovine ili indeksi, putem berze. ETF-ovi su popularni među investitorima zbog svoje likvidnosti, diversifikacije i transparentnosti.
ETF-ovi funkcionišu na način da prate određeni indeks ili korpu imovine. Na primer, ETF koji prati S&P 500 indeks će imati portfelj koji se sastoji od akcija koje čine taj indeks, i cilj mu je da reprodukuje performans tog indeksa. Drugi ETF-ovi se fokusiraju na određene sektore, geografska područja ili strategije investiranja.