Da li se inflacija smanjuje ili će opet pasti novi rekordi?
Stopa godišnje inflacije, merena indeksom potrošačkih cena, polako jenjava u Hrvatskoj i Sloveniji, koje su deo zone evra. U martu je inflacija u Hrvatskoj iznosila 10,7 odsto, a u Sloveniji 10,5 odsto. U međuvremenu, u Srbiji je skočila na rekordnih 16,2 odsto, u Bosni i Hercegovini je u februaru pala na 12,5 odsto, a u Makedoniji na 14,7 odsto. Analitičari Bloomberg Adrije smatraju da inflatorna očekivanja polako popuštaju.
Brza hrana i gojaznost – i jednog i drugog najviše u Hrvatskoj
Među članicama Evropske unije, Hrvatska je na prvom mestu po udelu gojaznih odraslih, jer 65 odsto Hrvata ima problema sa prekomernom težinom, pokazalo je najnovije istraživanje. To, naravno, ima posledice i na državni budžet, jer se radi o lečenju bolesti povezanih sa gojaznošću - 1,7 milijardi evra godišnje, što je nešto manje od tri odsto bruto domaćeg proizvoda.
S druge strane, Hrvatska ima i najveći broj franšiza poznatih lanaca brze hrane, kao što su McDonald’s, KFC i Burger King. Trojka ima 56 restorana u Hrvatskoj, što je najviše u regionu. Sledi Srbija sa 45 restorana, gde nemaju Burger King. U Sloveniji postoji 25 restorana (bez Burger Kinga), deset restorana u Severnoj Makedoniji (KFC i Burger King; McDonald’s je napustio Severnu Makedoniju 2013. godine). Bosna i Hercegovina je najskromnije opremljena franšizama poznatih provajdera. Tamo postoje samo dva KFC restorana. Verovatno zato imaju više „čevabdžinica”. Istraživanje analitičara Bloomberg Adrije pokazuje da je McDonald’s najuspešniji u regionu.
Novi rekordi: Krediti u evrima biće skuplji!
Prema očekivanjima analitičara, Evropska centralna banka će na naredna tri sastanka tri puta povećati ključne kamatne stope za po 25 baznih poena, odnosno ukupno za 75 baznih poena. U skladu sa višim kamatnim stopama menja se i međubankarska kamatna stopa euribor. Šestomesečni euribor je u aprilu premašio nivo od 3,5 odsto. To je najveća vrednost od septembra 2008. Tromesečni euribor je za to vreme porastao na 3,175 odsto. Euribor, koji banke koriste prilikom određivanja kredita sa promenljivom kamatnom stopom, direktno utiče na visinu rate kredita. Dobra vest je da se euribor bliži vrhuncu. Do tada će mesečne rate kredita sa promenljivom kamatnom stopom nastaviti da rastu.
Slovenačka omladina "imitira" Balkance
Među mladima u Sloveniji razvila se posebna supkultura. Javlja se uglavnom na prostorima bivše Jugoslavije i nije uvoz sa Zapada, objašnjava profesor sa ljubljanskog Fakulteta umetnosti Rajko Muršič. Mladi ljudi koji su deo ove supkulture takođe su sebi dali posebna imena - dečaci su gaseri, devojke su limke. Ujedinjuju ih moda, muzika, izrazi i žargon. Modni stil koji predstavljaju su trenerke, veoma uske pantalone, odeća luksuznih brendova, torbe oko struka i šiljaste kape. Slušaju muziku koja je miks engleskog drila, američkog trepa i balkanskih narodnih pesama, a uz sebe često imaju i prenosivi zvučnik, kaže antropolog Tina Mentol. U govoru koriste tvrdo „L“, koje je u izgovoru slovenačke omladine
prisutno još od 1990-ih i predstavljalo je tzv. čefurje, odnosno jugoviće (pripadnike bilo kog naroda bivše Jugoslavije osim Slovenaca). Pre mnogo godina, Mentol je uključila kulturu gaserske industrije u svoj brend čarapa Slavsocks. Prvu kolekciju čarapa krase natpisi poput bureka, ajvara, rakije, sarme. „Sakupila sam jake elemente koji su zastupljeni u
svim zemljama bivše Jugoslavije i to stavila kao fonetski zapis na čarape.
Migrantska kriza: Da li će se evropske granice opet zatvoriti?
Hrvatska je početkom godine pristupila Šengenu, što znači da su pojačane granične kontrole na granicama sa
Srbijom, Bosnom i Hercegovinom i drugim susedima. Evropska unija je 1995. godine usvojila Šengenski granični protokol i od tada predstavlja osnovu ekonomske integracije država članica. Dok se bescarinska zona jača ulaskom novih članica, neke druge zemlje je slabe insistiranjem na graničnim kontrolama. Austrija, koja je 2015. obnovila kontrolu granice na granici sa Mađarskom i Slovenijom zbog migrantske krize – i ponovo je produžava u maju – svoje postupke opravdava pojačanim migrantskim pritiskom. Prema rečima zamenika italijanskog premijera Matea Salvinija, o sličnoj meri je početkom aprila razmišljala i Italija, koja je proglasila vanredno stanje zbog priliva
migranata. Tačno je da se italijanska vlada nije odlučila na ovu ekstremnu meru, ali jednostrani potezi zemalja članica, na koje Evropska komisija nema uticaj, dovode u pitanje smisao Šengenskog protokola. A sa njim i proces konvergencije ekonomija i političkog jedinstva.
„Vozio sam Ferari i mogu vam reći da je to najneudobniji automobil na svetu. Zadnjica ti je praktično na asfaltu i svaki put osetiš udarac u bubrezima. Ovo nije za mene.“
To kaže Boris Žgomba, generalni direktor hrvatske turističke kompanije Uniline, koji se već 17 godina kune u Mercedes. Upravo prošlog meseca je dobio novi službeni "mercedes GLE". U šali dodaje da bi Mercedes mogao jedan da mu pokloni za vernost. Kaže da među menadžerima postoji izreka: „Ko nije uspeo vozi BMW, a oni koji jesu voze mercedese“.