Za proizvodnju novog ‘twinga’ u Sloveniji radnici će se tražiti i u državama regiona
Nezvanično smo saznali da će se novi električni ‘twingo’ proizvoditi u fabrici Revoz u Novom Mestu. Posao bi, prema procenama, bio vredan čak 800 miliona evra. Pre Renaultove zvanične potvrde tog projekta, postavlja se nekoliko pitanja koja navodno brinu Francuze. Kako će biti s logistikom? Hoće li projekat Revoza ubrzati izgradnju treće razvojne ose? Kako do radne snage? Procene o tome koliko bi dodatnih radnih mesta stvorio novi posao s Francuzima kreću se od 800 do čak hiljadu.
„Trenutno nema raspoložive radne snage na tržištu pa će u slučaju realizacije posla za Revoz biti potrebno posegnuti za angažovanjem većeg broja zaposlenih u inostranstvu ili susednim državama regiona“, rekla je direktorka područne službe Zavoda za zapošljavanje u Novom Mestu Tatjana Muhič. Prema njenim rečima, već su sarađivali s pet područnih kancelarija, ali trenutno nema aktivnosti u vezi s mogućim povećanim potrebama dolenjskog pogona. Revoz trenutno zapošljava oko 1.400 ljudi, a prema podacima kompanije Dun & Bradstreet, na vrhuncu 2018. i 2019. godine u fabrici uz reku Krku radilo je 3.115 ljudi.
„Srbija ima dovoljno litijuma za proizvodnju milion električnih vozila.“
Srbija se nalazi na trećem mestu u Evropi po zalihama litijuma i s tim količinama može snabdeti čak 20 odsto tržišta Evropske unije (EU), Velike Britanije i Norveške za proizvodnju oko milion električnih vozila godišnje, izjavila je srpska ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.
Sigurna je da je litijum ključni činilac za budući privrednii rast Srbije, uprkoskritikama dela stručne javnosti da bi rudarenje i prerada litijuma bili izuzetno štetni za okolinu u Jadru na zapadu Srbije.
___________________________________________________________
2.200 Makedonaca želi da radi u Srbiji
Srbija, Severna Makedonija i Albanija od 1. marta imaju zajedničko tržište rada, a u više od mesec se za rad u Srbiji prijavilo 2.200 ljudi, uglavnom iz Severne Makedonije. Radnicima iz Tirane ili Skoplja za rad u Beogradu nije potrebna boravišna ili radna dozvola. Bivši premijer Severne Makedonije Dimitar Kovačevski izjavio je da je regionalna inicijativa „Otvoreni Balkan” donela očekivane rezultate. „Ako pitate privrednike i kompanije isplati li se, reći će vam: 'Da!', ako pitate radnike, reći će vam: 'Da!', ako pitate političare, dobićete filozofiranje“, izjavio je Kovačevski.
Plinacro dobio 533 miliona evra za povezivanje sa Slovenijom i Mađarskom
Kompanija Plinacro, koja razvija i održava hrvatsku gasnu infrastrukturu, sada će na raspolaganju imati 533 miliona evra za jačanje gasne infrastrukture, odnosno povećanje transportnih kapaciteta prema Sloveniji i Mađarskoj. Kako je istakao bivši hrvatski ministar privrede Damir Habijan, povećanje kapaciteta LNG terminala na Krku i povećanje kapaciteta transportnog sistema prema Sloveniji i Mađarskoj jedan je od načina na koji se Evropska unija udaljava od ruskog gasa.
________________________________________
MMF: Hrvatska privreda raste tri odsto, Slovenija sporije, Srbija brže
Nakon prošlogodišnjeg rasta od 2,8 odsto, hrvatski privredni rast ove godine iznosiće tri odsto, procenjuje Međunarodni monetarni fond (MMF). U Sloveniji su ekonomisti Fonda predvideli dvoprocentni, a u Srbiji rast od 3,5 odsto, pokazuje prolećna prognoza Međunarodnog monetarnog fonda (MMF). Tako će se srpska privreda nešto brže razvijati od svetskog proseka, koji bi ove godine trebalo da bude kao i prošle, oko 3,2 odsto. Hrvatska privreda će stagnirati, a slovenačka još više, iako će sve tri države postizati bolje rezultate od proseka razvijenih država, kojima se predviđa rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) od 1,7 odsto.
______________________________________________________
„Neka državljanima ponude mogućnost finansiranja velikih kapitalnih projekata, poput mogućnosti izgradnje drugog bloka nuklearne elektrane Krško. Naravno, ako se Hrvatska dogovori sa susednom Slovenijom oko realizacije tog ulaganja.“
Tako kaže Danijel Delač, predsednik uprave InterCapital Securitiesa. U slovenačkomministarstvu finansija odgovorili su kratko i jasno: „Finansiranje u ovom trenutku nije predviđeno.“
O gradnji drugog bloka nuklearne elektrane Krško odlučivaće slovenački građani na referendumu, verovatno u novembru.