Modifikovana zrna iz kojih se proizvodi više ulja mogla bi da zadovolje potrebu za obnovljivim dizel-gorivom bez zauzimanja velikih površina zemljišta za njihov uzgoj.
Da bi se smanjile emisije ugljenika iz putničkih aviona i šlepera, biće potrebna ogromna količina obnovljivog goriva na bazi soje. Da bi ga proizveli, američki farmeri bi mogli da unište postojeća kukuruzna polja da bi očistili prostor, zasadili milione dodatnih hektara soje i zaustave celokupan izvoz soje.
Ili bi neko mogao da napravi bolje zrno. Istraživači u startap kompanijama i biotehnološki giganti, podjednako istražuju načine da formulišu novu vrstu mahunarki kroz selektivni uzgoj ili genetsku modifikaciju koja daje više ulja po bušelu.
Opširnije
Direktore ništa ne brine toliko kao geopolitika
Ako vas je u poslednje vreme mučio nejasan ali nepogrešiv osećaj da se planeta klati na ivici neke provalije, niste jedini.
22.12.2023
Izborna groznica 2024.
Spremite se za razorne promene i geopolitička trvenja u godini u kojoj će se glasati u 40 zemalja.
19.12.2023
Bloomberg Businessweek Adria ukratko: Kostić, inflacija i oporezivanje banaka
Miodrag Kostić, osnivač i vlasnik holdinga MK Group, nedavno je osnovao zadužbinu i sa 25 miliona evra podržao Palatu nauke.
16.12.2023
Šefe, hoćemo li ove godine dobiti bonus?
Proverili smo u kojim državama u regionu su poslodavci najizdašniji.
15.12.2023
Monopoly Adria: Od nostalgije do savremenih kraljeva table za igru
Pitali smo sagovornike koje destinacije sa monopol table su izgubile privlačnost, a koje nove su izronile.
14.12.2023
Jedna od startap kompanija, ZeaKal Inc., koju u proizvodnji semena delimično finansira gigant Corteva Inc., planira da 2024. godine uvede svoju prvu seriju semena sa visokim sadržajem ulja za uzgoj u komercijalne svrhe. Naučnici su genetskom modifikacijom prevarili biljku da duže vrši fotosintezu, i da tako prinos ulja, kao i proteina, bude veći. Ulje čini čak 23 odsto izmenjenog semena, što je više od prosečnih 20 odsto kod konvencionalnog semena. Buduće sorte bi mogle sadržati još više ulja, navodi startap kompanija iz San Dijega.
Ako bi se modifikovana zrna posejala na oko 80 miliona hektara zemljišta na kojima se uzgaja soja u SAD, to bi eliminisalo potrebu za dodatnih 13 miliona hektara uljarica kako bi se zadovoljila velika potražnja za obnovljivim gorivom u zemlji, kaže ZeaKal. „To je kao da ste pronašli naftu“, kaže glavni izvršni direktor Han Chen.
„Zamislite da prerađujete isto sojino zrno, ali da dobijete 13 ili 15 odsto više ulja iz tog zrna, manipulišete manjom zapreminom i transportujete manje zrna. Produktivnost i ESG [ekološki, društveni i upravljački kriterijumi poslovanja] imaju koristi od saznanja da će se dobiti više od manjeg, i to je ono što ih zaista pokreće“, kaže izvršni direktor Han Chen.
Decenijama su proizvođači semena koji istražuju genetske modifikacije prvenstveno bili usredsređeni na povećanje prinosa tako što su razvijali biljke koje su bile tolerantne na moćne korove, insekte ili suše. Manipulisanju ukupnim sadržajem ulja nikada se nije pridavalo mnogo pažnje. Međutim, prema podacima američke vlade, u junu ove godine, prvi put je količina američkog sojinog ulja koja se mesečno koristi za proizvodnju biogoriva premašila količinu koja se koristi za hranu i druge potrebe u domaćinstvu.
Obnovljivo dizel-gorivo, biogorivo koje po hemijskom sastavu odgovara gorivu na bazi nafte, često se reklamira kao jedan od najboljih načina za smanjenje emisija u sektoru teškog transporta, koje se teško elektrifikuje. Kompanije se utrkuju da izgrade što više kapaciteta za preradu soje, ključne komponente za povećanje zaliha zelenog goriva. Sva četiri člana takozvane ABCD grupe velikih trgovaca usevima, Archer-Daniels-Midland, Bunge, Cargill i Louis Dreyfus, otvorila su postrojenja ili najavila planove za njihovu izgradnju ili proširenje u narednih nekoliko godina.
Poreski krediti koji su dostupni u skladu sa zakonom o smanjenju inflacije pružaju kompanijama u transportnoj industriji finansijski podsticaj kako bi prešle na goriva sa nižim udelom ugljenika. Kompanija S&P Global predviđa da će domaća potražnja za obnovljivim dizel-gorivom dostići četiri milijarde galona u 2030. godini, u odnosu na oko 2,7 milijardi ove godine. Predviđeno je da će upotreba održivog avionskog goriva iznositi 1,7 milijardi galona godišnje do kraja decenije, u poređenju sa samo 182 miliona galona ove godine.
Izgledi za značajno povećanje potražnje za biogorivom sada su „više od puke inspiracije“, kaže Ryan Fuller, šef strateškog marketinga u sektoru soje za kompaniju Singenta AG, švajcarsku semensku i hemijsku kompaniju kojom upravlja China National Chemical Corp. Kompanija proučava, kroz podatke prikupljene tokom decenija sadnje i selekcije, osobine koje bi se mogle iskoristiti za razvoj sorti koje su pogodnije za proizvodnju energije. Kompanija Singenta takođe razmatra upotrebu alata za modifikovanje gena da bi povećala sadržaj sojinog ulja. Nije najavila konkretan plan ili vremenski okvir za razvoj semena sa više ulja.
Uprkos optimističkim prognozama, tržište transportnog goriva na bazi soje i dalje je kap koja preliva čašu za industriju dizel-goriva. Čak i ako nova vrsta semena sa visokim sadržajem ulja počne da raste, za prihvatanje toga širom SAD biće potrebno vreme. Potrebne su godine da se novi genetski modifikovani organizmi razviju i dobiju puno regulatorno odobrenje. Poljoprivrednici možda oklevaju da među prvima prihvate tehnologiju koja još nije dokazala svoje prednosti, posebno ako se sadržaj ulja povećava nauštrb postojećih genetskih modifikacija koje poboljšavaju otpornost na bolesti ili štetočine. Nova zrna PhotoSeed kompanije ZeaKal u početku neće sadržati te modifikacije.
Pitanje je i šta će kupci biti spremni da plate. Semenom uljarica kao robe se generalno trguje širom sveta na osnovu težine i lokacije, sa malo prostora za odvajanje zrna sa jedinstvenim karakteristikama. Ako proizvođači goriva kao što su Exxon Mobil Corp. ili Chevron Corp. žele produktivnija zrna, dobavljači se nadaju da će na kraju uspeti da prevaziđu model po kojem se prodaju sirovine.. Bilo je nekih naznaka da se to dešava sa sojom sa visokim sadržajem oleinske kiseline, sortom koja je modifikovana da bi proizvodila zdravije ulje. Trgovačka kuća Bunge Global SA i proizvođač živine Perdue Farms Inc., na primer, plaćaju poljoprivrednicima premiju za otkup zrna sa visokim sadržajem oleinske kiseline, koja imaju niži nivo zasićenih masti od drugih ulja za kuvanje i mogu da se pohvale dužim rokom trajanja.
Kompanija Perdue je potpisala sličan ugovor sa kompanijom ZeaKal, i postigle su dogovor o plaćanju premije poljoprivrednicima za požnjevene zalihe nove sorte, koja je dobra kao živinska hrana zbog višeg nivoa proteina. Ako velike kompanije za proizvodnju ulja budu sledile njihov primer, tržište soje možda nikada više neće biti isto. „Mogli bismo da se nađemo u situaciji da na nekim tržištima uljna komponenta soje zapravo postane važnija od proteinske“, kaže Mike Dillon, potpredsednik portfelja uljarica za kompaniju Corteva, poljoprivrednu hemijsku i semensku kompaniju koja se 2019. godine izdvojila iz kompanije DowDuPont. „To je drastična promena.”