Programi koji izgledaju kao da rešavaju komplikovane probleme iz stvarnog života na mreži zadivili su prve korisnike uprkos očiglednim ograničenjima.
ChatGPT kompanije OpenAI je dovoljno jednostavan za korišćenje: ukucate zahtev i dobijete odgovor koji može da bude od pomoći i može da zvuči ubedljivo ljudski. Ipak, kao praktično sredstvo ima ozbiljna ograničenja. Uopšteno, još uvek nema pristup internetu (u stvari, njegovi podaci o obuci se prekidaju negde 2021. godine), nije dizajniran da pamti upite iz razgovora u razgovor, nije baš zaista pouzdan i može samo da generiše jedan odgovor za svaki upit.
Šta je sledeće? Istraživači i zaljubljenici u veštačku inteligenciju koji traže sledeću fazu trenutnog ciklusa medijskog cirkusa u vezi sa četbotovima počeli su da se ujedinjuju oko druge ideje: takozvanih AI agenata (agenti koje predlaže veštačka inteligencija), softvera koji se povezuje sa velikim jezičkim modelima kao što je onaj koji pokreće ChatGPT (i možda razne internet usluge ili čak načine plaćanja) i, nakon što mu čovek dodeli cilj, predlaže niz zadataka i sam ih izvršava u nastojanju da postigne taj cilj.
Opširnije
Da li će vas na poslu zameniti avatar? Možda, ali ne uskoro
Digitalni klonovi - avatari - otvaraju novi svet mogućnosti, ali oni takođe postavljaju mnoštvo etičkih pitanja.
02.06.2023
Kompanije koje kroz AI donesu vrednost ekstremno će profitirati
AI će napraviti preokret u svim industrijama generalno, nezavisno od delatnosti.
02.06.2023
SoftBank sada vide kao AI kompaniju, a akcijama to jako prija
Vrednost akcija je u petak porasla za 4,3 odsto, čime je rast ove sedmice dostigao skoro 17 procenata.
02.06.2023
Goldman: AI pogurao i korporativne obveznice
Napredovanje obveznica je ograničeno povratkom na nominalnu vrednost, što je tipično za ovo tržište.
02.06.2023
To nagoveštava budućnost u kojoj bi AI agenti mogli da deluju autonomno širom interneta, obavljajući širok spektar zadataka kako god to smatraju prikladnim. Oni koji su najviše oduševljeni AI agentima vide ih kao najbližu stvar opštoj veštačkoj inteligenciji (engl. artificial general intelligence ili AGI), dugo traženom cilju kreiranja softvera koji može da nauči i izvrši bilo koji intelektualni zadatak koji može i čovek.
Najistaknutije delo koje će se pojaviti je AutoGPT, projekat otvorenog koda koji vodi Toran Bruce Richards, programer igrica. Korisnici Auto-GPT-ja postavljaju ciljeve softveru, koji zatim počinje da izvršava korake kako bi ih postigao. Podrazumevano, Auto-GPT traži potvrdu od svog ljudskog korisnika na svakom koraku, iako mu je moguće dati ono što predstavlja opštu dozvolu kako bi dalje nastavio sam.
Postalo je moderno među određenim brendovima prvih korisnika da objavljuju primere naizgled čudesnih stvari koje Auto-GPT i ostali AI agenti već rade. Jedan korisnik je dobio AI agenta za sprovođenje istraživanja proizvoda i sumiranje liste najboljih slušalica na tržištu. Drugi je stvorio kompaniju za lažnu obuću i dobio istraživanje tržišta za vodootporne cipele. Naveo je pet najboljih konkurenata i napravio izveštaj o njihovim prednostima i nedostacima. Glavni izvršni direktor kompanije HyperWrite, koji nudi dodatak za asistenta u pisanju veštačke inteligencije za Chrome pretraživač, objavio je demo snimak na Twitteru koji navodno pokazuje kako njegov budući lični asistent može da naruči picu onlajn od kompanije Domino’s.
Za razliku od ChatGPT-ja, Auto-GPT nije napravljen za prosečnog korisnika. Za podešavanje je potrebno određeno kodiranje, kao i pristup interfejsima za programiranje aplikacija OpenAI, koje omogućavaju programerima da prave softverske programe koji uključuju njegove AI modele i naplaćuju se svaki put kada se od tih modela zatraži da nešto urade. HustleGPT, grupa na platformi za razmenu poruka Discord, uključuje osnivače startapa u ranoj fazi koji koriste alate za „sve od dizajniranja logotipa do postavljanja veb-stranice i marketinga“, kaže Dave Craige, preduzetnik koji je pokrenuo grupu.
Kao i kod mnogih tehnoloških demonstracija, verovatno je najbolje uzeti sa rezervom bilo kakve tvrdnje o dostignućima AI agenata i proveriti sve informacije koje agenti proizvode. Bloomberg Businessweek je zatražio od AgentGPT-ja da smisli plan za pretvaranje 100 dolara (11.730 RSD) u ukupnom indeksu berze Vanaguard fonda u milion dolara (117 miliona RSD) za deset godina. Program je sebi dodelio listu zadataka u vezi sa sprovođenjem ovog investicionog cilja, koji je uključivao istraživanje istorijskog učinka fonda u poslednjih 10 godina kako bi se procenio potencijalni prinos. Zatim je predstavio nekoliko planova kako to postići u više koraka.
Sami planovi su, međutim, imali ozbiljnih nedostataka. AgentGPT je sugerisao da bi neko ko ulaže 500 dolara (58.650 RSD) mesečno mogao – ako bi sledio nekoliko strategija za smanjenje naknada i zaradio prosečni godišnji prinos od sedam odsto – da zaradi tačno 1.031.906 dolara (120 miliona RSD) nakon deset godina. Onlajn kalkulator za ulaganja na calculator.net utvrdio je da će ovaj scenario proizvesti skromniji iznos od približno 86.000 dolara (10.087.404,4 RSD) u datom vremenskom okviru.
Softveri kao što su Auto-GPT i BabyAGI, još jedan AI agent, u povoju su, kaže Matt Schlicht, izvršni direktor kompanije Octane AI, koji koristi veštačku inteligenciju za plasiranje kvizova za pronalaženje proizvoda koje brendovi za e-trgovinu mogu da koriste kako bi pomogli kupcima da odluče koje proizvodi da kupe. „Dakle, ako na to gledate kao na samostalan proizvod, to je na neki način još uvek neka vrsta igračke.” Uz to, u maju njegov startap pokreće sopstvenog agenta, Insights AI, za analiziranje recenzije kupaca i pružanje pomoći kompanijama u kreiranju strategije i sadržaja.
Dok ljudi poput Schlichta odlučuju da AI agenti mogu da budu više od igračke i počinju da ih testiraju u stvarnim situacijama, potreba za politikama koje regulišu njihovu upotrebu postaje hitnija, kaže Henry Shevlin, etičar veštačke inteligencije u centru Leverhulm za budućnost inteligencije (engl. Leverhulme Centre for the Future of Intelligence) na Univerzitetu u Kembridžu. „Malo je verovatno da će korporacije primeniti nivo uzdržanosti koji je poželjan za čovečanstvo“, kaže on.