O preduzetničkim lekcijama s bojišta. Koliko snalažljiv moraš biti za vođenje startapa i prikupljanje novca investitora dok sviraju sirene i padaju bombe, a tvoj internet provajder je Muskov Starlink? Zvuči kao scenario za akcioni film, ali nije. To je svakodnevica Ivanu, koji preduzetništvo doslovno vodi na prvoj liniji fronta, i Aleksu, koji se brine da preduzeće živi i preživi. Kakvo poređenje možemo da povučemo između borbe za preživljavanje u ratu i krvavom okeanu svetskog finteka?
Priča Aleksa Soloveja i Ivana Kaunova je poput epa bez junaka koji se baš zato čita kao junački ep. Aleks i Ivan preduzetnici su koji ne dozvoljavaju da im nešto destruktivno poput rata poremeti planove za bolji život.
"Voditi startap i prikupljati novac zahtevno je i u doba mira, a kamoli u ratu", sažima Aleks, koji nam se video-pozivom javio iz Lisabona. Sâm nije bio mobilizovan jer je, kako nam je pojasnio, u detinjstvu preboleo brojne bolesti zbog kojih ne može služiti u vojsci. Ali nema ni posebna znanja, odnosno veštine koje Ivan ima i koje vojska traži u svojim profilima. Nismo uspeli da otkrijemo o kojim je to veštinama reč. "Dobro je da ga nisu regrutovali jer kompanija ne bi mogla da radi kao sada", odmah se nadovezuje Ivan. "Aleks na poslu izgara umesto mene", dodaje.
Opširnije
Zelenski upozorava na opasnost od poraza Bahmuta
Ako oseti krv - Putin će gurati
29.03.2023
Konačno, ozbiljna ponuda da se Putin skine sa vlasti
Slučaj Milošević ima sličnosti
22.03.2023
Haški sud izdao nalog za hapšenje Vladimira Putina zbog ratnih zločina
Sud Putina sumnjiči za ratni zločin otmice ukrajinske dece.
17.03.2023
Umetnost iz Ukrajine završila na zidovima švajcarskih muzeja
Kad je Rusija poslala vojnike u Ukrajinu, upravnik kijevske Nacionalne umetničke galerije gledao je samo kako da sačuva dela.
06.03.2023
Njihovi su se životni putevi susreli kad je Aleks vodio kompaniju za proizvodnju pokućstva, a Ivan mu priskočio u pomoć uslugama svoje firme. "Suočavao sam se s logističkim poteškoćama i pitanjem kako pojednostaviti vođenje finansija", priseća se Aleks početaka zajedničkog poslovnog i kasnije prijateljskog puta. "Ivanova kompanija već je nudila aplikacije, odnosno usluge koje sam hteo da osiguram svojoj kompaniji", kaže.
"Brzo smo postali prijatelji i zajedno razvili poslovnu ideju iz koje je kasnije nastao Finmap."
Sve je ostalo istorija, moglo bi se reći, da Putin početkom 2022. u Ukrajinu nije poslao svoje tenkove i vojnike kojima je trebalo da je "denacifikuje i oslobodi". Tu pak počinje novo poglavlje za kompaniju i njih lično.
Posao koji te nadahnjuje i drži u životu
"Veza s poslom omogućava mi da očuvam zdrav razum", pojašnjava Ivan, koji je trenutno u široj okolini Bahmuta, gde traju najžešće borbe. Svoju tačnu lokaciju ne otkriva.
"Posao mi je ispit da to još mogu. Moći ću to raditi i kad se sve loše završi", hrabri se. "Prilikom vođenja kompanije nastojim da se usredsredim na neke manje zahtevne i manje opsežne poslove", pojašnjava, jer je u stalnoj pripravnosti. "Neretko se dogodi da usred noći dođe naredba i u nekoliko minuta moram biti u vojnoj opremi spreman za boj." Isto je u poslu - stalno treba biti na oprezu.
Tokom našeg razgovora na njegovom obrazu se kao godišnja doba izmenjuju vedrina, optimizam, sumnja i zabrinutost. Na trenutke pogleda negde u smeru ruskih položaja te mu se pogled jedva vidno zamrači. Međutim, nema naznaka žalosti ili očaja. "Stvarno je sve skupa nadrealno. Ujutro napraviš neke 'zanimljive' stvari s nezanimljivim Rusima, uveče pak slažeš dokumentaciju za kompaniju", Ivan skromno prepričava praktične aspekte vođenja kompanije s fronta. Nadrealizam ruskog nasilja Ukrajinci su ostavili po strani nadrealizmom posla.
Vedrina mladog 31-godišnjaka koji kaže da je već pre rata znao da će biti preduzetnik jer su mu u mesec dana triput dali otkaz, zarazna je. Ipak, ne može pobeći od tamnih strana učestvovanja u ratu koji je Putin u želji normalizacije nenormalnog imenovao posebnom vojnom operacijom. "Znaš šta?", iznenada kontrapitanjem odgovara Ivan, obučen u ukrajinsku vojnu uniformu, pa zamišljeno kaže: "Nekad želim da se vratim kući, nekad želim da se vratim svom životu pre rata". I u tom trenutku se njegov uvek živahan, gotovo vragolast pogled smrači, kao da su se u njemu razbuktale stotine oluja, te amfibijski vojnik-preduzetnik zaključuje: "Ali ponekad nisam siguran da ću uspeti".
"Postoje dani kad me spopadne sumnja. Tada više nisam siguran jesam li još uvek dovoljno poslovno potkovan ili imam li dovoljno energije za preduzetništvo." Sumnja. Nesigurnost. To su konstante u životu svakog preduzetnika. Ivan je ipak malo drugačiji. "Skoro svake nedelje... Ne, tri ili četiri puta nedeljno dobijem pitanje od prijatelja i poznanika u kojem me pitaju jesam li još živ, čak i danas ujutro. To ti promeni mozak, to utiče na tvoj tok misli."
Pripremi strategiju
"I do 90 odsto ukrajinskog tržišta ne funkcioniše, preti recesija i povećava se nesigurnost. To je stvarno ludo i rat je sve skupa dodatno otežao", navodi 30-godišnji suosnivač Aleks. Usprkos svim izazovima, tokom rata uspeli su udvostručiti broj korisnika. "To mi se čini stvarno izuzetnim dostignućem i dokazom da smo sposobni da preživimo čak i tako zahtevne uslove i prevladamo izazove", hvali se Aleks. Kompanija trenutno sarađuje s više od 2.800 evropskih banaka i pružalaca usluga poput PayPala, Revoluta i Wisea.
"Najveći izazov je, naravno, nesigurnost", kaže pa nastavlja: "Nesigurnost u svakom smislu našeg posla i nesigurnost među našim korisnicima. To su naime preduzetnici i u preduzetništvu svi želimo što manje nesigurnosti. Ako, recimo, znaš da ćeš plaćanje ili naručene stvari potrebne za posao dobiti u okviru mesec dana, svoj posao možeš prema tome organizovati. To je u ratnim uslovima mnogo teže."
Aleks pritom podseća na žilavost preduzetničkog duha: "Preduzetnici su životinja koja se naprosto mora prilagoditi bilo kakvim uslovima. Kao što u sukobu moraš biti spreman za sve moguće situacije i imati spremnu strategiju".
Ključna je komunikacija
Kako u životu, tako i u poslu, komunikacija je ključna. Možete zamisliti koliko je to teško na ratištu. Čak je tokom ugovaranja intervjua Aleks upozorio da se Ivan možda neće moći priključiti. "Unapred se izvinjavam jer ne znam hoće li se moći javiti s ratišta."
"Da, mobilna mreža radi i imamo pristup internetu, baš zbog Starlinka", brzo dodaje Ivan. Početkom rata bilo je puno govora o tome kako je preduzetnik Elon Musk ukrajinskoj vojsci na korišćenje ponudio satelitsku mrežu Starlink.
Ipak je većinu komunikacije u vezi sa poslom preuzeo Aleks, priznaje Ivan, pa opisuje primer njihove komunikacije: "Na vojnom zadatku sam putem Starlinka primio Aleksovu poruku: 'Do kraja dana moraš potpisati ta i ta dokumenta'. Naravno, ništa lakše", smeje se. "Sve skupa je nadrealno."
Kako dodaje, kad ima slobodnog vremena, nakači se se na Internet i pridruži sastanku ili razgovara sa svojim saradnicima.
Iako je u komunikaciji ključna iskrenost, Ivan, razumljivo, ipak ne sme sve da otkrije, na primer, svoju lokaciju ili kom bataljonu pripada. "Učestvujem u aktivnim borbama. Pripadnik sam izvidničke jedinice sila avijacije. To je sve što mogu reći."
"Čak smo i pre rata i pandemije kovida 19 puno posla na nivou kompanije obavljali na daljinu", dodaje. "Ipak je početkom rata bilo teško. Kolege iz kompanije radili su u skloništima. Mnogo ih se kasnije raselilo po Evropi, tako da sad radimo više-manje na daljinu, kao i druge kompanije širom sveta", dodaje Aleks.
U poslu je takođe puno požrtvovnosti, pa i žrtava, naravno, ali u sasvim drugačijem kontekstu nego u ratu. Ali novinarska radoznalost nije nam dala mira, pa smo Ivanu postavili i neka pomalo neprijatna pitanja - je li u ratu koga ubio? Nelagoda. Dug muk. "Reci mi na koje oružje misliš", prvo pita pa dodaje da ne želi da odgovori na to pitanje.
Upravljanje rizicima
U svetu startapova velika je verovatnoća da će se kompanija pre ili kasnije ugasiti. Rizik koji preti u ratnoj ekonomiji još je veći, naročito ako je jedna od ključnih osoba kompanije na frontu. Zanimalo nas je imaju li Aleks i Ivan spreman scenario ako se Ivanu, koji je na prvoj liniji rata, štogod dogodi. Na primer, ako se povredi ili - još gore - pogine. "Za sve imamo spremne scenarije, napisani su na 43 stranice ugovora. Prošao je mnogo ruku i pregledalo ga je puno očiju, tako da sam siguran da u tom slučaju neće biti nejasnoća. Nadam se da se tako nešto, naravno, neće dogoditi", odgovara Ivan. Pritom bi valjalo napomenuti da je Ivan već jednom ranjen.
"Teško je. Pogotovo sad kad sam na frontu", dodaje Ivan. "Ako sam na ratnom zadatku, znači da sam jako blizu borbene linije. Neprestano moram da pazim da sam pravilno kamufliran rastinjem, granama, drvećem. Pri tom, doba dana nije važno jer me na zadatke mogu poslati i po danu i po noći", opisuje Ivan svoju svakodnevicu o kojoj više ne može da otkrije.
Obnova Ukrajine i osvajanje novih tržišta
Hoće li Ukrajinci nakon rata postati tako neustrašivi preduzetnici kao što su danas ratnici? "Mislim da hoće. Rat će ojačati preduzetnički duh Ukrajinaca", uveren je Ivan. Dodaje da će se puno ljudi prisiljenih na napuštanje države posle sukoba vratiti.
Posle rata očekuju pravi privredni uzlet. "To je ogroman potencijal, oslobodiće se izuzetna energija pomoću koje ćemo pokušati da obnovimo svoju državu", uveren je. "Nakon kraja rata još si više motivisan da osiguraš i izgradiš bolju budućnost." I dalje su više od dve trećine njihovih korisnika Ukrajinci.
Cilj im je ipak osvajanje inostranih tržišta. "Probaćemo da ustanovimo kakav bi trebalo da bude položaj kompanije na svetskom tržištu jer je svaka država, svako tržište, priča za sebe. Turska ima svoje zahteve i osobenosti, Poljska pak druge, kao i, recimo, Nigerija i tako dalje", najavljuju.
Potraga za saveznicima
U poslu je nužno sklapanje savezništva. Startapovi osim sredstava za rad stiču i znanje i iskustvo investitora u različitim fazama sakupljanja kapitala. "Treba znati da je sakupljanje sredstava stvarno zamršena stvar. Zato je za završetak svega potrebno bar pola godine. Treba se predstaviti barem stotini investitora, što znači da u pola godine imaš 500 ili 600 sastanaka. I to je bilo pre rata", kaže Aleks.
Usprkos svim izazovima, bili su uspešni u poslednjem krugu finansiranja, u januaru. Sakupili su dodatnih milion evra. Poslednju rundu vodio je poljsko-američki fond rizičnog kapitala SMOK Ventures. Suosnivač i glavni partner fonda Paul Bragiel je dosad investirao u više od 400 kompanija, između ostalih i u jednoroge, kao što su UBER, Stripe, Niantic, Unity i Zappos. Finmap je pak njihovo prvo ulaganje u ukrajinski projekat.
Mnogi bi mogli da pomisle da je reč o filantropskom ulaganju. Aleks i Ivan ne veruju da su te investicije empatičke, odnosno filantropske, što bi im višestruko olakšalo sakupljanje sredstava, ali priznaju kako je "sakupljanje sredstava u ratnim uslovima pet ili deset puta teže nego u mirnodopskom vremenu". Tako je i s korisnicima jer kompanija ima 36 odsto inostranih partnera. "Stvarno je bilo slučajeva (filantropije), pogotovo iz Poljske", kaže Aleks. Ipak dodaju da većina korisnika i ne zna da je reč o ukrajinskoj kompaniji jer to ne spominju u svojim oglasima. Kompanija je registrovana i u Velikoj Britaniji.
"Oduševila me otpornost ekipe koja je brzo restrukturirala kompaniju i omogućila rast izvan ukrajinskog tržišta", zapisao je u saopštenju Bory Musielak, jedan od osnivača SMOK Venturesa. Osim toga, veruje da im preduzetnička ideja ima puno potencijala. "Usluga Finmapa naročito je značajna u doba recesije, kad malo-malo pa i srednje preduzeće u svetu brine za svoj novčani tok."
Veruj u pobedu
Ima li Finmap potencijala da postane ukrajinski jednorog? Na kraju krajeva, Aleks i Ivan uverili su hrpu investitora koji su dotad ulagali u jednoroge. "Jasno, zašto bi ti investitori inače bili spremni da investiraju?", odgovara Aleks samouvereno pitanjem.
U preduzetništvu je potrebna i određena mera optimizma. "Pobeda - to je jasno. To je sve što želim", kaže Ivan pa nastavlja: "Posle pobede, jer samo će se tako taj rat završiti, pokušaću da se opet prilagodim civilnom životu. Zato ću posle naše pobede pokušati pre svega da vratim razum i dušu kako bih opet mogao normalno da živim. Nameravam i da se vratim preduzetništvu, vođenju naše kompanije i gradnji jednoroga."