Kontekst

Preopterećeni lekari u Južnoj Koreji napuštaju bolnice da bi se bavili estetskom hirurgijom koja doživljava procvat

Izvor: K Oanh Ha/Bloomberg Businessweek

07. mart 2025, 06:00

Stranci masovno odlaze u Seul zbog estetskih intervencija

Bolnice ne stižu da prime lokalno stanovništvo

Preopterećeni lekari u Južnoj Koreji napuštaju bolnice da bi se bavili estetskom hirurgijom koja doživljava procvat

Woohae Cho/Bloomberg

Jednog svežeg oktobarskog jutra Julie Miller je izašla iz taksija ispred zgrade od 16 spratova u otmenoj četvrti Gangnam, u kojoj se obavljaju različite estetske intervencije. Ova 46-godišnja stanovnica Nju Džersija doputovala je u petodnevnu posetu s namerom da poseti stare carske palate u Seulu i strogo čuvanu granicu sa Severnom Korejom, ali i da se podmladi. Pošto je ušla u kliniku Renovo Skin, Korejka ju je ponudila kafom i pecivom na savršenom engleskom. Menadžer klinike odveo ju je zatim na pregled skenerom da bi utvrdili koliko joj je koža masna i elastična, kao i da li ima bore, pore, sunčeve pege i druge promene. 

Klinika nudi široku lepezu usluga: filere i injekcije za razgradnju masti, laserske tretmane za podmlađivanje kože i neinvazivne metode zatezanja lica. Miller se opredelila za injekcije botoksa i terapiju visokofrekventnim ultrazvukom kako bi zategla kožu. To je sve koštalo oko 3.000 dolara. Nije jeftino, ali je najmanje 40 odsto jeftinije nego u SAD, što je važna stavka s obzirom na to da osiguranje obično ne pokriva troškove takvih intervencija. "Nadam se da ću malo vratiti vreme unazad", kaže ona. "Pored toga, nije bilo teško odlučiti se na to budući da je povoljnije nego kod nas, u SAD."  

Miller je jedan od stotina hiljada stanovnika SAD, Evrope i Azije koji masovno dolaze u Južnu Koreju zbog različitih estetskih intervencija, od liposukcije do naprednijih intervencija, poput tretmana matičnim ćelijama. U Južnoj Koreji, zdravstveni i estetski turizam koji obuhvata sve, od lečenja raka do aplikacije filera za kožu, ostvario je 2023. godine prihod od više do dve milijarde dolara, podaci su kompanije za istraživanja tržišta Imarc Group. Vlada smatra ovaj sektor važnim pokretačem rasta s obzirom na to da se broj pacijenata više nego udvostručio u 2023. na 600.000. 

 

Međutim, dok ovaj sektor cveta (samo u Gangnamu postoji više stotina klinika za estetsku hirurgiju)  ta zemlja sa 52 miliona stanovnika suočava se sa krizom u oblasti zdravstva. Zbog iscrpljujućih uslova rada u bolnicama i manjka zdravstvenog osoblja, stažisti su stupili u štrajk. Pošto lekari napuštaju bolnice zarad isplativijeg posla lečenja stranaca, bolnice su primorane da odbiju teško bolesne pacijente. "Zdravstveni sistem je u velikoj krizi, i to nepovratno", kaže In Sook Park, dečji kardiolog u penziji i bivši poslanik u južnokorejskom parlamentu. "Vlada sada mora da zdravstvenu zaštitu postavi za prioritet." 

Broj estetskih hirurga koji rade u privatnoj praksi u Južnoj Koreji  gotovo se udvostručio na više od 2.700, što je najveći broj estetskih hirurga po stanovniku u svetu, pokazuju podaci Međunarodnog udruženja za estetsku hirurgiju. Južna Koreja je sa devet intervencija na 1.000 ljudi, koliko je zabeleženo 2021. godine, svetska prestonica estetske hirurgije, navodi globalna platforma za statističke podatke i analize Statista. 

U Južnoj Koreji je posebno izražen trend koji je prisutan širom sveta. Iako je većina lekara u bolnicama obično dobro plaćena, uz to idu prekovremeni rad i neprospavane noći. Estetska hirurgija nudi mogućnost za veću zaradu i ne toliko pretrpan raspored. U SAD, na primer, dermatolozi su u proseku zarađivali 469.000 dolara 2023. godine, gotovo dvostruko više od pedijatara, podaci su Doximity Inc, kompanije koja pruža platformu za povezivanje medicinskih radnika. Prema zvaničnim podacima iz 2021. godine, dermatolozi u Nemačkoj mogu da zarade 344.000 evra (358.000 dolara), dok lekari opšte prakse zarađuju 292.000 evra. 

Južna Koreja nije jedina koja nastoji da izvuče korist iz zdravstvenog turizma. U Tajlandu, koji je postao glavna destinacija za ljude koji traže različite zdravstvene usluge, od lečenja neplodnosti do redovnih pregleda, očekuje se još veći priliv stranaca nakon što su vlasti 2022. godine počele da pacijentima izdaju vize na godinu dana. Maleziju je posetilo 850.000 zdravstvenih turista 2022. godine, što je za 52 odsto više u odnosu na prethodnu godinu. Singapur takođe beleži rast, dok Kina postaje sve privlačnija zdravstvenim turistima pošto regulatorna tela odobravaju za sve više i više injekcija i uređaja poput lasera za uklanjanje bora, kaže konsultant iz kompanije Deloitte. 

 

Južnoj Koreji postaje sve teže da privuče zdravstvene turiste zbog političkih previranja. Ta zemlja nema izabranog lidera otkako je južnokorejski predsednik Yoon Suk Yeol opozvan, nakon što je proglasio vanredno stanje u zemlji u decembru. Verovatno će tako i ostati sve dok ustavni sud ne odluči o njegovoj sudbini. Po izbijanju nemira, strani državljani su otkazali oko 20 odsto pregleda zakazanih u južnokorejskim bolnicama, javila je Asocijacija za promociju zdravstvenog turizma Koreje. 

Izveštaji o neuspelim estetskim operacijama u Južnoj Koreji takođe su izazvali zabrinutost. Zbog brzog rasta industrije koja turistima nudi injekcije botoksa za šest dolara i tretmane na zahtev, pojedine južnokorejske klinike prepuštaju posao nedovoljno iskusnom osoblju. To je za posledicu imalo povrede, pa i smrtne slučajeve. Južnokorejska vlada je zato nedavno donela uredbu kojom se nalaže postavljanje kamera za snimanje zahvata koji se izvode pod anestezijom. 

Poznata naslednica iz Hongkonga umrla je 2020. godine posle liposukcije i zahvata uvećanja grudi kojima se podvrgla u Seulu. Kineska ambasada u Seulu izdala je u januaru prošle godine upozorenje na opasnosti estetskih zahvata pošto je Kineskinja od dvadesetak godina umrla posle tri liposukcije koje su izvedene u periodu kraćem od dve nedelje, piše list "Global Times".  

To nije sprečilo Amiru Yildiz da svake godine putuje u Seul zbog estetskih tretmana. Počela je sa injekcijama botoksa i tretmanima laserom 2019. godine, da bi tokom godina prešla na ugradnju zubnih implanata i uvećanje grudi. Jedna službenica iz Nemačke provela je u oktobru dan na klinici gde su joj lekari, da bi povratila vitalnost, izdvojili matične ćelije iz krvi i zatim ih  ubrizgali u telo. Ona tvrdi da sada bolje spava, da ima više energije i da joj lice sija. "Obožavam Koreju", kaže ova 33-godišnjakinja. "Ako želite da dobro izgledate i da se osećate dobro, uvek postoji nešto novo što vam može pomoći." 

Južna Koreja je nesumnjivo imala koristi od zdravstvenog turizma i turista kao što su Yildiz i Miller. Međutim, u toj zemlji je zbog manjka lekara umrlo više od 3.750 ljudi od 2017. godine, navodi se u izveštaju južnokorejskog Univerziteta Dankook. Imajući u vidu da će, prema projekcijama, zemlji nedostajati 15.000 lekara do 2035. godine, vlasti su predložile da se za dve trećine poveća broj mesta za prijem studenata na medicinske fakultete i škole, odnosno na oko 5.000 godišnje. Iako će to pomoći da se otkloni manjak osoblja, lekari kažu da se plan ne bavi strukturnim problemima zbog kojih se lekari okreću profitabilnijim specijalizacijama poput estetske hirurgije. Gotovo 13.000 lekara i stažista širom zemlje stupilo je u štrajk u februaru i malo ih se vratilo na posao. 

Zbog toga su jedinice za hitne intervencije prazne, a teško oboleli pacijenti čekaju mesecima na preglede. Nacionalni zdravstveni sistem pruža kvalitetnu negu, ali se zbog sistema niskih naknada za bolnice i dnevnica za lekare mnoge zdravstvene ustanove bore da finansijski opstanu. Neki stažisti su primorani da rade i 80 sati nedeljno za platu koja jedva da je nešto viša od minimalne zagarantovane zarade od šest dolara po satu. "U ključnim oblastima zdravstva poput porodilišta i intenzivne nege, lekarima se ne ukazuje dovoljno poštovanja niti su adekvatno plaćeni", kaže Nayoung Jung, lekar koji se prošlog leta pridružio klinici Renovo, u kojoj se Miller podvrgnula tretmanu botoksom i zatezanju lica. 

Bavljenje estetskom hirurgijom podrazumeva i znatno veću zaradu, pošto južnokorejski estetski hirurzi često izvode oko 10 intervencija dnevno. Međutim, to bi moglo da dovede do toga da se radi kao na traci, kaže Tony Medina, osnivač jedne od 1.200 kompanija sa državnom licencom koje pomažu strancima da se snađu u južnokorejskom zdravstvenom sistemu. Jednom je, što se retko dešava, hirurg odbio da ponovo operiše nos nezadovoljnom pacijentu, pa je Medina, kako kaže, morao da pronađe novog doktora koji će ga operisati. "Toliko je klijenata i toliko posla da može doći do snižavanja standarda", kaže on. "Bavimo se ljudskim licima i zdravljem.”

– U saradnji sa  Stellom Ko. 

Sve vesti iz rubrike Businessweek Adria

Nova era luksuza: naglasak na personalizaciji
Inspiracija

Nova era luksuza: naglasak na personalizaciji

Nositi patike i džins uz luksuzan nakit, birati što unikatnije komade ograničenih serija, čekati automobile pet godina po specijalnoj narudžbini, koristiti samo dijamante koji zadovoljavaju vrhunske etičke norme. To je luksuz koji danas opisuje dizajner nakita Stephen Webster.

05.10.2023

Autor: Natasha Davidov

Businessweek Adria

Užareno leto
Pogled

Užareno leto

Tokom ovog leta, svet se suočava s ekstremnim temperaturama koje potencijalno mogu oboriti rekorde.

13.07.2025

sve vesti iz rubrike Businessweek Adria

Registrujte se da biste nastavili sa čitanjem. Registrujte se

Nastavite sa čitanjem odabirom jedne od opcija ispod

BESPLATNI NALOG

Pročitajte ovaj i još 1 članak (ne odnosi se na PREMIUM članke)

Besplatan newsletter

Registrujte se

Pretplata

Neograničen pristup premium sadržaju na svih 5 portala

Neograničen pristup TV & video sadržaju

Ekskluzivne priče i analize iz Businessweek Adria

Istraži ponude

Aktivirajte još 1 besplatan članak i nastavite sa čitanjem.

Otključajte sada

Iskoristili ste 1 besplatni članak

Cenimo vaš interes za pouzdane informacije. Aktivirajte još 1 besplatan članak i nastavite sa čitanjem.

Otključajte sada

Iskoristite ekskluzivnu ponudu danas! Čitajte neograničeno za 1 € nedeljno.

Dobijte neograničen pristup danas

Nastavi

Iskoristite ekskluzivnu ponudu danas! Čitajte neograničeno za 1 € nedeljno.

Istraži ponude

Vaši rivali već znaju ovo. Hoćete li ostati u mraku?

Pridružite se sada za samo 11€ mesečno. Otkažite bilo kada.

Istraži ponude