Pošto su turisti spremni da potroše rekordnu sumu na putovanja ove godine, treba da pucamo visoko - jer definitivno nećete ostati kod kuće.
Zemlje avanture
Pređite granice 21. veka na Markiskim ostrvima
Zamislite na trenutak da Arktik i Antarktik nisu poslednja velika neistražena područja naše planete. Prostranstvo u srcu Južnog Pacifika, koje je nekada bilo ispod radara, nalazi se 1.600 kilometara zapadno od Tahitija gde nekoliko razbacanih ostrva razbija talase. Poput vrhova Tahitija na steroidima, planine Markiskih ostrva zapravo su ostaci vulkana koji su davno eruptirali, a njihove stenovite izbočine i vrhovi sada su središte pažnje brojnih Instagram postova koji su izazvali procvat turizma. Sven-Olof Lindblad, koji je postao poznat po krstarenju polovima, sada ima novu opsesiju - Južni Pacifik. (Čak je napustio funkciju glavnog izvršnog direktora u Lindblad Expeditions Holdings 2021. godine kako bi se usredsredio na tu regiju.) Sada planira putovanja oko Markiskog arhipelaga svojom privatnom jahtom “Hanse Explorer” i ima skoro 50 metara. Jahta treba da pomogne naučnicima i istraživačima koji sprovode studije o očuvanju okeana. Kada se ne koristi u naučne svrhe, bogati gosti mogu da je iznajme i sami otkriju taj skriveni svet: to je jedini privatni brod koji ima rutu fokusiranu baš na Markiska ostrva.
Lindblad Expeditions, u partnerstvu sa National Geographicom, preusmerava svoja plovila u Južni Pacifik, dodajući raštrkana ostrva svojim rutama u 2023. godini. Nekoliko međunarodnih krstarenja takođe će uključiti Markiska ostrva i tako omogućiti putnicima da iskuse destinaciju koja je inspirisala veliki deo radova Paula Gauguina, bilo u toku pešačenja do usamljenih plaža sa crnim peskom ili tokom jahanja kroz džungle.
Opširnije
Turiste briga za rast cena putovanja, ali tu se krije i ozbiljan problem
Uprkos poskupljenjima, Mediteran je dalje mesto za otmene odmore.
18.02.2023
TUI prijavio više rezervacija za predstojeće leto nego 2019.
Gigantski avio-prevoznik TUI saopštio je da su nedavne rezervacije za predstojeće leto premašile pretpandemijski nivo.
14.02.2023
Putovanja tokom kineskih praznika ukazuju na veću potražnju za naftom
Snažan oporavak kineskih putovanja tokom praznika Lunarne nove godine podstakao je optimizam u pogledu potražnje za naftom.
30.01.2023
Skoro 50 odsto kineskih turista ne planira napuštanje Kine 2023.
U deset najpoželjnijih zemalja za turiste iz Kine ugurale su se i Francuska, Australija i Rusija.
21.01.2023
Putovaće se i u 2023, ali će se trošiti manje
Godine 2022. više od 900 miliona turista putovalo je u inostranstvo, što je 63 odsto nivoa iz 2019. godine.
22.01.2023
Svaki treći putnik avionom u Evropi u 2022. kasnio na odredište
Najveći problemi sa letovima bili su prisutni tokom letnjih meseci, kada je gotovo 40 odsto putnika imalo teškoća sa letovima.
10.01.2023
U decembru će se na ostrvo Nuku Hiva vratiti markiski Festival umetnosti i kulture, koji se održava jednom u četiri godine. Posetioci će moći da vide kako Polinežani putuju hiljadama milja da bi vežbali haku (ratni ples), lovili divljač i tetovirali se.
Skitajte po Novom Zelandu kao harfuti
Posle više od dve godine pauze tokom pandemije, Novi Zeland nudi autsajderima priliku da dožive avanturu svog života na dnu sveta. Neukroćena prirodna lepota zemlje, koju na ekranu ponovo možete videti u seriji “Prstenovi moći” platforme Amazon Prime Video, može se najbolje doživeti tokom 10 velikih šetnji koje traju od tri do pet dana.
Svaka od njih predstavlja jedinstveno iskustvo u različitom delu ostrva, a zajedno obuhvataju pejzaže od vulkanskih visoravni do zlatnih plaža i planinskih venaca prekrivenih snegom. Najpopularnija je staza Milford, četvorodnevno skitanje (kako oni to zovu na lokalnom slengu) na zapadnoj strani Južnog ostrva koje vijuga kroz bujnu kišnu šumu, preko planinskog prolaza, pa sve do Milford Saunda, fjorda koji je nastao kada je glečersku dolinu potopilo more. Engleski pisac Rudyard Kipling je taj fjord proglasio osmim svetskim čudom. Šetnje, koje predvodi Odeljenje za konzervaciju, često moraju da se rezervišu mesecima unapred, a svaka staza ima kampove ili kolibe sa zajedničkim sobama na sprat i kuhinjom koji koštaju 7.600 dinara za jednu noć. Ima i smeštaja koji omogućavaju veću privatnost i koji nisu toliko rustični, ali po znatno višim cenama.
Možete i potpuno da preskočite staze i da se pridružite vinskoj kompaniji Invivo na prvom letu od Oklanda do Kvinstauna, gde će se u vazduhu degustirati osam različitih vina.
Otkrijte Nepal ne napuštajući komofor
Hramovi sa zlatnim krovovima i vrhovi Himalaja prekriveni snegom već dugo daju Nepalu centralnu ulogu u legendama putnika. Većina bogatih turista se direktno popne na Mont Everest za oko 4,4 miliona dinara, ali to će se promeniti sada kada Mountain Lodges of Nepal, nedavno ponovo brendirana grupa vrhunskog smeštaja, namerava da unapredi luksuzni turizam u svim delovima zemlje.
Grupa smeštaja se proteže od ruba nacionalnog parka Čitvan u centru zemlje do dinamičnog planinskog venca Mahalangur Himal, koji obuhvata četiri od šest najviših vrhova na svetu. Ostale kućice su pobacane po bujnim dolinama Anapurne. Neka od njihovih imanja, među kojima je i “Phakding Lodge”, postoje već više od jedne decenije, ali će biti renovirani od glave do pete pomoću kombinacije nepalskih arhitektonskih obeležja, kao što su topla šuma i tkanje sa modernim elementima. To uključuje i novi restoran izgrađen na nekadašnjem heliodromu hotela, koji će služiti hranu sa farme. Drugi, kao što je “Deboche Lodge” na visini od 3.820 metara, koji bi trebalo da bude otvoren u poslednjem kvartalu 2023. godine, biće izgrađen iz temelja.
Krunski dragulj, međutim, biće “Shinta Mani Mustang”. U zabačenom regionu Gornji Mustang na obodu Tibeta, ovo all-inclusive odmaralište sa 29 apartmana, inspirisano tradicionalnim tibetanskim kućama i fosilima amonita iz doba jure, pronađenim oko obližnjih rečnih korita, biće otvoreno u maju. Okolne ekspedicije obuhvataju obilaske “nebeskih pećina” oslikanih budističkim freskama duž reke Kali Gandaki i višednevne šetnje uz usputni boravak u privremenim hotelskim sobama “Shinta Manija”.
Družite se sa slonovima i čovekolikim majmunima u Isanu
Severoistočni region Tajlanda čini skup uspavanih ruralnih provincija koje su sličnije Laosu nego glavnom gradu Bangkoka. Područje nikada nije dobilo priznanje koje su dobili planinski sever zemlje ili plaže na jugu, ali to se polako menja sada kada ugostiteljska scena globalno privlači puno pažnje.
U Khao Jaiu, najstarijem nacionalnom parku Tajlanda i zelenoj kapiji regiona naseljenoj slonovima, dizajner hotela Bill Bensley radio je na neobičnom izgledu novog “InterContinentala”. Sa zidnim policama za prtljag i neravnim plafonima, 45 hotelskih soba oponašaju luksuzne kabine u vozu, a 16 apartmana i francuski restoran smešteni su u prave vagone spasene sa deponija širom zemlje.
U blizini, novi hotel “Marasca Khao Yai” jednako je neobičan. Odsednite u safari šatorima ili preuređenim kombijima ”volkswagen T2”, opremljenim sopstvenim roštiljem i džakuzijem. Obe opcije su odlična polazna tačka za dane koje ćete provesti istražujući park, tražeći slonove, čovekolike majmune i mesečeve medvede (o, Bože!) među bujnim smaragdnim brdima i zapljuskujućim vodopadima.
Ljuta kuhinja regiona je debitovala u izdanju tajlandskog Michelinovog vodiča za 2023. godinu, koji je prepoznao vrednost nekih od oslonaca Isana, koji uključuju “Somphit Lab Somphit” u gradu Nakon Račasima, koji je inače autoritet za larb salatu, kao i “Kai Yang Rabeab” u Kon Kenu, čiji je specijalitet piletina na žaru. U vodiču se takođe pominje vrhunski restoran “Samuay & Sons” u Udon Thani. Šef kuhinje Weerawat “Num” Triyasenawat, tajlandski René Redzepi, u jelovnike uključuje često zaboravljene lokalne sastojke kao što su ukiseljeni bambusovi izdanci i rakovi na pari. Iskusni gurmani rezervišu stolove u njegovom restoranu nedeljama unapred.
Raskoš na moru
Igrajte golf i zasijajte na Svetoj Luciji
Sveta Lucija je bila odgovor Kariba na skoro sve što možete poželeti na odmoru: avanturu, romantiku, prirodu, kulturu, kuhinju – ostrvo ima sve. To je dokazalo tokom prošle godine kada se turizam oporavio, pa čak i prevazišao pretpandemijske nivoe. Samo u julu je stiglo rekordnih 39.000 posetilaca. Putnici su pešačili na bujne vulkanske planine Piton, opuštali se na plažama sa belim peskom i uživali u jelima u kojima su pomešani ukusi karipske, indijske, američke i evropske kuhinje. Grupa vrhunskih odmarališta Svete Lucije nudila je turistima neophodno opuštanje i oporavak.
Ove godine će sigurno doći mnogo više posetilaca jer nova otvaranja i inicijative pomažu ostrvu da se oporavi. Odmaralište “Cabot Saint Lucia” otvoriće se na poluostrvu od 375 hektara na Gros Isletu. Nakon dve godine, kreatori priznatog golf odmarališta “Cabot Cape Breton” u Novoj Škotskoj otvoriće još jedno igralište u martu; nekretnine, vile za goste, restorani i velnes ponuda će se pojaviti kasnije tokom 2023. i 2024. Dugo očekivani debi dolazi nakon što je Viceroy Resort prošle godine svečano otvorio odmaralište “Sugar Beach” u laguni koju okružuju strme planine i 100 hektara zaštićene prašume. Plaža je bila zatvorena pet meseci, ali nakon toga su goste dočekali novi bungalovi na plaži, bar i osvežavajući bazen. (Zakažite piling i masažu u kućici na drvetu u prašumi - to će vašoj koži dati sjaj, a vašem duhu vedrinu.)
Turistička uprava Svete Lucije poziva putnike da istraže i intimniji i ekskluzivniji smeštaj na ostrvu kroz novi program “Collection de Pépites”. Program uključuje luksuzne vile i nekretnine kao što je “Rabot Hotel”, eko-loža sa 25 soba koja se nalazi na farmi kakaoa od 140 hektara sa pogledom na planine Piton.
Pridružite se džet-set žurki na Panami
Godine 1914. sve oči su bile uprte u usku Panamu kada se otvorio njen istoimeni kanal, čime je Panama Siti postala nova raskrsnica Amerika. Nekada zaleđe, grad je rastao i iznenada postao komopolitska destinacija zahvaljujući prilivu ljudi iz Evrope, Indije, Kine i Kariba koji su pomogli u izgradnji kanala.
Preko 100 godina kasnije, prestonica je zadržala živahan multikulturalni duh, a Panama Siti konačno počinje da privlači pažnju koju zaslužuje, posebno na međunarodnoj kulinarskoj sceni. Ističu se “Maito”, sofisticirani restoran koji koristi autohtone sastojke i panamske ukuse, kao i “Fonda Lo Que Hay”, koji tradicionalnom okupljalištu pored puta daje šmek i modni obrt.
Dva velika hotelijera Accor SA i Hyatt Corp smestili su se u gradu, svaki sa svojom ponudom u luksuznom portfelju: “Sofitel Legend Casco Viejo” i “Hotel La Compañia”, tim redosledom. Oba se nalaze u staroj gradskoj četvrti pod zaštitom Uneska koja spaja istorijske bulevare sa uzbudljivim noćnim životom. Savršeno se slažu sa sve većim brojem odmarališta koja okružuju izuzetne plaže Paname. Nekretnine kao što je “Bokas Bali”, sa bungalovima iznad vode i bambusovim kućicama na drvetu koje će uskoro biti dostupne posetiocima, mogu da pariraju klasičnim odmaralištima susedne Kostarike.
Pripadnici džet-seta masovno pristižu od kada je međunarodni aerodrom uveo nekoliko novih direktnih letova iz SAD. U međuvremenu, Copa Airlines je ponovo pokrenuo program prekida putovanja (engl. layover), što ohrabruje putnike da ostanu u Panama Sitiju nekoliko dana bez dodatne naknade.
Iskulirajte na plaži Trankozo u Brazilu
Špankinja Marta Tucci poslata je 2020. na fotografski zadatak u Trankozo, šik gradić na plaži koji se nalazi na obali Baije u Brazilu, oko 1.000 kilometara severno od Rio de Žaneira. “Zaljubila sam se u to mesto prve nedelje”, kaže ona iz grada koji ona i njen suprug, koji se bavi nekretninama, sada zovu domom.
Par nije jedini. Ovo selo je ‘70-ih i ‘80-ih bilo poznato kao kontrakulturno skrovište tokom brazilske vojne diktature. Transformisalo se kada su ljudi iz sveta mode pre otprilike 15 godina tamo iznajmili kućice koje se nalaze oko centralnog trga. Bob Shevlin i njegov partner Wilbert Das, bivši kreativni vođa Diesela, bili su pioniri. “Prva kuća koju smo kupili na gradskom trgu - u 2006? - nije imala staklene prozore”, priseća se on, napominjući da su neko vreme spavali na podu. Par je otvorio “Uxua Casa Hotel & Spa” 2009. godine, magnet za Beyoncé i Leonarda DiCaprija.
Shevlin kaže da je Trankozo pretrpeo još jednu radikalnu promenu u poslednje dve godine: ljudi poput Tucci hrle da se dugoročno nastane u ovom šik skrovištu pored mora. Mnogi Shevlinovi međunarodni prijatelji provode znatno više vremena ovde nego pre pandemije. Porast broja stanovnika koji na ostrvu provedu celu godinu doneo je još neke pogodnosti, iako su već dugo bile dostune u luksuznoj prodavnici delikatesa “Empório le Marché”, koja prodaje uvozne proizvode kao što su sir azijago i mortadela. “Nexo Brunch & Coffee Bar”, na primer, vodi mlada Brazilka koja je nutricionista, zajedno sa svojim mužem. Uskoro će se otvoriti još jedan kafić, “Café Na Praça”. Tu je i “São João Batista Burger & Pizza”, gde se hamburgeri peku u domaćem okruženju.
Ipak, selo i dalje ima neki pospan, opušten šarm. “Zaista sam se nadala da ću naći mesto gde bih mogla da ostanem malo duže”, kaže Tucci o životu ovde. "Nigde ne žurimo."
Prskajte se sa decom na moru Obale Slonovače
Ova nacija francuskog govornog područja sa plažama na Atlantiku, gustim šumama i neboderima, sledeća je na listi atrakcija zapadne Afrike. (Gana će morati da se pomeri.) Od 2017. do 2019. godine, dolasci stranih turista u Obalu Slonovače su rasli po prosečnoj godišnjoj stopi od 7,2 odsto, dostižući dva miliona posetilaca. Tada je vlada Slonovače započela svoj plan “Sublime Côte d’Ivoire“, čiji je cilj da do 2025. dovede četiri miliona turista godišnje.
Novi stadion sa 60.000 sedišta uklapa se u tu ambicioznu viziju, a trebalo bi da se otvori na vreme da primi posetioce fudbalskog turnira Afričkog kupa nacija koji će se održati u januaru 2024. “Aérocité”, projekat vredan 176 milijardi dinara koji će biti pokrenut u narednih nekoliko godina, proširiće međunarodni aerodrom i stvoriti urbani kompleks sa luksuznim hotelima, akva-parkom, stanovima i prostorima za događaje.
Abidžan, ulazna tačka u zemlju, komercijalni je grad sa pogledom na lagunu gde se polako otvaraju butik hoteli sa pet zvezdica. “La Maison Palmier”, prvi hotel Marriotta u zapadnoj Africi, ima zadivljujući art-deco dizajn, bujne bašte pored bazena i restoran koji kombinuje domaću i francusku kuhinju i privlači dobrostojeće lokalno stanovništvo. U “Noom Hotel Abidjan Plateau” u poslovnoj četvrti, možete da se opustite u ogromnom bazenu sa pogledom na lagunu Ebrie ili da noću uživate u pogledu na nebodere Abidžana iz “Sky Bara”. “Sofitel”, imanje izgrađeno ‘60-ih kao jedan od prvih hotela u Africi u stilu moderne, renoviran je 2019. i takođe zaslužuje da ga posetite.
Da biste pobegli od gradske gužve, vozite se 20 minuta čamcem do modernog odmarališta “Boulay Beach Resort” u Ile Bouleju. Ipak, ne propustite da obiđete opuštene gradove na obali Atlantika koji su savršeni za porodice. U San Pedru izaberite “La Maison du Soleil” ili hotel “Eden Roc Ivoire”. U letovalištu Assinie-Mafia, hotel “Coucoue Lodge” je popularno vikend-bekstvo. Zaustavite se na pijaci Grand Bassam na putu da probate “choukouia”, marinirano i grilovano meso sa lukom i paradajzom koje se pravi na ulici.
Tačka gde se umetnost spaja sa istorijom
Otputujte u (daleku, daleku) prošlost u centralnoj Džordžiji
Mejkon zauzima ključno mesto u istoriji američkih Indijanaca i Afroamerikanaca, a na proslavu dvestogodišnjice 2023. godine grad je spreman da vam pruži sve. Nacionalni istorijski park “Ocmulgee Mounds” je praistorijsko mesto na obali reke gde je narod Maskogi živeo više od 12.000 godina. Sa više od 2.000 artefakata američkih Indijanaca i 10 kilometara staza, očekuje se da će biti proglašen prvim nacionalnim parkom Džordžije kada se uskoro završi trogodišnja federalna revizija.
U istorijskom centru grada možete da odsednete u bivšoj banci koja je pretvorena u hotel “Forty Five” sa 94 sobe, deo kolekcije Marriott Bonvoya. Tu je i hotel “Woodward”, nazvan po vlasnikovom dedi, profesoru engleskog jezika - očekujte knjige južnjačke književnosti u njegovih devet luksuznih soba. Hotel je smešten u uličici okruženoj živahnim lokalnim restoranima i ima pogled sa terase na krovu. Gradska kulinarska scena je dom za više od deset restorana u vlasništvu Afroamerikanaca, kao što je Mejkonova institucija “soul” hrane, “H&H Restaurant”, i omiljena roštiljnica na bazi biljaka “Southern Vegan Soul Cafe”.
Koreni Mejkonove pop muzike mogu se naći u “Capricorn SoundStudios and Museum”, koji u sećanju čuva izdavačku kuću Otisa Reddinga, Ala Greena i braće Allman. Oprah je već osetila čar - primećena je ovde dok je producirala rimejk mjuzikla “Boja purpura”. Mjuzikl je snimljen po gradu, a trebalo bi da izađe u decembru.
Razgledajte moderni Edinburg
Škotska prestonca, koju je lako prepoznati po gotičkoj arhitekturi, sivim oblacima i obilju književnika, odaje jak utisak staromodnosti. Ipak, nekoliko hotela udahnulo je novi život starim zgradama. “Gleneagles Townhouse”, produžetak sestrinskog imanja u Pertširu (osnovanog 1925), nakon dugog čekanja otvoren je u junu, sa 33 sobe u okviru istorijske Britanske banke platna u Starom gradu. Unutrašnjost, originalni kamini i drveni zidovi u kontrastu su sa modernim umetničkim delima lokalnih umetnika i neobičnih tapeta “toile de joui”. Njemu se ubrzo pridružio “Virgin Hotels Edinburgh” sa 222 sobe, još jedan projekat restauracije – ovaj liči na indijske zgrade sredinom 19. veka sa sjajem i grimiznom bojom po kojim je brend poznat. Hotelski bar i restoran “Commons Club” je oda škotskim ostavama sa sezonskom kuhinjom, a bar na krovu nudi svež pogled na horizont grada.
Ove zime, “W Hotel Edinburgh” sa 214 soba biće deo projekta razvoja nekretnina kompanije “TH Real Estate” na 1,7 miliona kvadratnih metara, donoseći nove prodavnice, restorane i zabavne sadržaje u luksuzni kvart Sent Džejms. Međutim, leto donosi najbolje u gradu: edinburški “Frindž”, najveći umetnički festival na svetu, koji će trajati veći deo avgusta. Taman na vreme otvoriće se ulica 100 Princes Street, nekadašnji dom društvenog kluba “Over-Seas League” (posvećenog međunarodnom prijateljstvu i razumevanju), odaće počast škotskoj tradiciji i doneće moderan izgled inspirisan Alexanderom McQueenom i uslugu “bilo gde, bilo kada“. Britanski brend Hoxton će takođe otvoriti imanje od 211 soba u 10 spojenih gradskih kuća iz 18. veka u kvartu Haimarket.
Razgledajte vrhunska umetnička dela u Oslu
Norveška prestonica prolazi kroz period tihe renesanse. Renoviranje kvarta Sorenga u protekloj deceniji pretvorilo je staro pristanište u jedno od najpopularnijih gradskih kupališta, samo nekoliko koraka od arhitektonski predivne Opere u Oslu, koju su dizajnirale norveške zvezde arhitekte iz preduzeća Snohetta AS. Zajedno sa “Astrup Fearnley Museet”, gradskim muzejom moderne umetnosti, obala je i novi dom za narodni muzej zemlje. U njemu ima mesta za 6.500 umetničkih dela - dva puta više nego što ih je ranije bilo - uključujući i “Vrisak” Edvarda Muncha.
Pandemija je izazvala pustoš u hotelima i barovima u Oslu, ali to je ostavilo prostora da brojni uzbudljivi učesnici sada stupe na scenu. Među njima, u jednom od najstarijih kvartova Osla, nalazi se hotel “Sommerro”. Smešten u nekadašnjem sedištu gradske elektrokompanije, ima tri bara i pet restorana.
Grad takođe služi kao polazna tačka za istraživanje norveških planina i fjordova. Inovativan smeštaj u kom možete odsesti, kao što su staklene moderne zgrade hotela “Juvet Landscape”, smeštene su iznad reka i brda prekrivenih mahovinom u severozapadnoj Norveškoj - u “Underu”, restoranu na južnoj obali, gosti ručaju pet metara ispod površine Severnog mora.
Ponovo otkrijte kraljevske relikvije u Madridu
Iako je dugo bio dosadna sestra Barselone, koja se nalazi na obali mora, Madrid polako gubi reputaciju političkog centra i postaje omiljena destinacija za turiste sada kada je evropski turizam ponovo oživeo. Ne samo da ima malo stranih turista već ima isto toliko pogodnosti velikog grada kao i London, Pariz i Rim - uključujući neke od najboljih muzeja na svetu, dekadentnu scenu hrane i pića, kao i centralni park koji može da se takmiči sa njujorškim.
Zapanjujuća renoviranja “Mandarin Oriental Ritza” i “Marriott's Editiona” završena su u poslednje dve godine, što je spaslo istorijske zgrade koje liče na palate od propadanja. U još jednom novootvorenom hotelu “Four Seasons” slavni andaluzijski kuvar Dani Garcia preuzeo je unutrašnji i spoljašnji prostor restorana sa pogledom na grad. Nekoliko minuta dalje, njegov “vatreni omakase” meni u “Smoked Room Madridu”, za koji koristi arome pare i japanske metode kuvanja kojima naglašava domaće proizvode, osvojio je dve Michelinove zvezdice prošle godine - i to posle samo šest meseci rada.
Ima i prostora u kojima rade iskusni nezavisni kuvari koji idu dalje od tapasa i iberijske šunke u pokušaju da izazovu predrasude o lokalnim ukusima. U restoranu “Bugao” - samoproglašenoj “kuhinji između mora” - kuvar Hugo Ruiz služi kreativna jela sa morskim plodovima iz Gibraltarskog moreuza.
Prirodna prostranstva
Istražite finiju stranu Mejna
Za Amerikance, poseta “državi jelki” je kao putovanje u stranu zemlju. Jedinstvena geografska mešavina grubih kamenih plaža, olujnoplavih jezera i dalekih planina koje liče na vrhove jelki karakteriše tu državu. Lokalna kuhinja, sveža morska hrana dopunjena povrćem i bobičastim voćem sa farmi, poznata je i van njenih granica. Tu je i opšta tišina koju ćete naći u šumama, na vodi i, često, među ljudima sa stoičkim karakterom koji tamo žive. Jedrenje, planinarenje, skijanje, vožnja kanuom, pecanje, lov i viseće ležaljke su među bezbrojnim aktivnostima za opuštanje koje vole i urođenici i posetioci.
Drugim rečima, to je bekstvo iz urbanog života o kom sanjamo, pa je mesto postalo popularnije nego ikada tokom protekle decenije. Portland, koji već vrvi od restorana, dodao je još nekoliko njih na listu tokom prošle godine, uključujući “Twelve”, trpezariju bivšeg kuvara “Eleven Madison Parka” Colina Wyatta, i “Danforth”, koktel bar tima iz kompanije Death & Co. Prostrani bar na krovu “Luna” takođe je doprineo noćnom životu grada uz prekrasan pogled na luku iz novog hotela “Canopy by Hilton Portland Waterfront”. Istočno (ili uz obalu, kako bi rekli u Mejnu) na ogromnom ostrvu Dir Ajl, kuvar Devin Finigan stvorio je romatičnu atmosferu u restoranu “Aragosta at Goose Cove”, koji je otvoren 2019. godine. Gosti mogu i da odsednu u jednoj od 12 vikendica i apartmana i da degustiraju lokalnu morsku ribu list, jastoga, ostrige, morske alge i večeraju u stakleniku koji se nalazi na vodi. (Postoji “happy hour” samo za obedovanje u restoranu od ponedeljka do srede).
Ako tražite nešto fensi, modni dizajner Todd Snyder je nastavio svoje partnerstvo sa odmaralištem “Hidden Pond” u Kenbankportu i dizajnirao 20 jednosobnih bungalova u privlačnom rustičnom stilu. Dok ste tamo, provozajte se čamcem, zakažite masažu sa CBD-om u spa centru ili se jednostavno opustite na plaži. Neke čak imaju i pesak!
Potopite stres na ostrvu Kjušu
Treće po veličini ostrvo u Japanu, krunisano sazvežđem još uvek aktivnih vulkana, spojna je tačka mnogih karakteristika države. Čudesna ekologija Kjušua podstiče izuzetan usev jedinstvenog voća i povrća, uključujući očaravajuće citrusno voće, kao što je kiseli “kabosu”, slatko-kiseli “hyuganatasu” i ogromni žuti “banpeiyu”. Na tlu ima toliko minerala da su divlje šume inspiracija za bajkovite zemlje iz animea, kao što je ona u “Princezi Mononoke” studija Ghibli. Tonkotsu ramen, sada rasprostranjen u Americi, rođen je u kvartu Hakata; zalijte ga sočuom ili sakeom, pićima koja se prave od pirinča, slatkog krompira i ječma. Nacionalna strast za keramikom pretvara grad Aritu i nekoliko drugih malih gradova u tačke iz kojih kreće hodočašće.
Kulturu onsena ove zemlje (kupanje u toplim izvorima) najbolje je doživeti ovde, u penušavim odmaralištima kao što je “Beppu”. Nove rute za brze vozove “šinkansen” otvorene krajem 2022. i u 2023. olakšavaju da dođete do skrivenih zaselaka i primorskih sela Kjušua, gde niču novi “ryokani” ili japanske gostionice. Luksuzni velnes brend Hoshino Resortsa “Kai” nedavno se proširio na planinu Unzen i u Jufuin sa odmaralištem koje je dizajnirao Kengo Kuma. Uskoro će se otvoriti i novi “Ritz-Carlton” u Fukuoki. Malo, ultraluksuzno odmaralište “Tenku no Mori” otvoreno je u šumi odmah ispred Kirišime sa onsenima u svakoj vikendici i upozorenjem na veb-stranici da je kodeks oblačenja “bez odeće”.
Osetite delić afričkog dubokog juga
Zamislite južnoafričke zemlje vina i Stelenboš ili Franshuk će vam verovatno pasti na pamet. Ove godine razmislite da se provozate kilometar i po jugoistočno do vinskog trougla Iglenog rta u Zapadnom Kejpu, gde nekoliko pionirskih podruma koristi jedinstveni primorski karakter regiona i brze morske vetrove da bi proizveli ekspresivna, mineralna i sveža vina. Širaz i sovinjon blank su istaknute sorte - probajte ih u “Strandveld Vineyards”, “Lomond Wines” ili “Giant Periwinkle” - i pino noar uspeva u ovim hladnijim krajevima. Na obalama reke Brid, stenoviti vinogradi u “Sijnn Wines” oblikuju impresivne mešavine u stilu Rone.
Malo dalje, rezervišite obilazak “Nuwejaars Wetland”, gde 25 zemljoposednika čuvaju 113.000 hektara ravnice Agulhas, gde se nilski konji i bivoli vraćaju u njihova prirodna staništa. Smestite se u privatnom rezervatu prirode “Grootbos”, koji čuva endemsku vegetaciju finbos, i žbunje, vegetaciju tog regiona. Originalni “Garden Lodge” je potpuno renoviran 2022. godine: njegovih 11 savremenih apartmana skriveno je usred drevnih šuma koje krasi mlečno drveće.
Posetite spa u dolini Loare
Snovi o francuskoj dolini reke Loare obično navode na bajkovite dvorce koji se elegantno uzdižu iz negovanih vrtova i gradova koje je Disney učinio savršenim. Međutim, pospani region, sa svojim talasastim brdima zelenih pašnjaka i balonima sa toplim vazduhom, prihvata moderniju ulogu u gostoprimstvu, koja je pritom i ekološki održiva. Nekoliko revolucionarnih imanja niklo je u protekle dve godine, uključujući “Loire Valley Lodges”, sa 18 pravih kućica na drvetu skrivenih duboko u bujnoj šumi od 750 hektara. Tamo će maserke doći u vašu sobu ako zakažete tretman na vašoj terasi, a na meniju u domaćem restoranu “Ardent” pronaći ćete proizvode iz bašte, poput kupusa punjenog guščijom džigericom. U “Les Sources de Cheverny”, novom odmaralištu koje je u 2022. izgrađeno od dvorca i farme iz 18. veka, možete uživati u sastojcima lokalnog uzgoja u restoranu “Le Favori” od plavog drveta i isprobati etički proizvedene proizvode za tuširanje u svom apartmanu.
Lokalno stanovništvo je posebno oduševio hotel i restoran “Fleur de Loire”, blistavi debi lanca Relais & Châteaux sa pet zvezdica u Bloi glavnog kuvara Christophea Haya. Njegov prethodni restoran “La Maison d'a Cote” dobio je dve Michelinove zvezdice i zelenu zvezdu za održivost pre nego što je zatvoren. Novo odmaralište je napravljeno od doma za negu iz 17. veka izgrađenom po naređenju Gastona, vojvode od Orleana, brata Luja XIII, a sada ima poslastičarnicu, spa centar i zatvoreni bazen dugačak 15 metara. Glavne atrakcije, međutim, jesu dve trpezarije koje se poprilično oslanjaju na bašte od 2,5 hektara za proizvodnju i na lokalne reke za jesetru, šarana i drugu ribu. Probajte štuku sa hrskavom kinoom pre nego što odete na spavanje u krevet koji je izabran po vašoj meri. Sledeći dan provedite istražujući zadivljujuću prirodu i obližnje vinarije - pešice, turističkim autobusom, biciklom ili čak balonom.
Oaze hrane
Doživite drugačiji Toronto svaki put kada ga posetite
Najveći grad u Kanadi i dalje je jedna od metropola Severne Amerike koje se najviše menjaju i najbrže rastu. Ove godine neće biti ništa drugačije: “The Nobu Residences Toronto”, kompleks koji uključuje hotel i jedan od vodećih restorana brenda, trebalo bi da se otvori ovog leta u dve kule od 49 spratova podignute na vrhu fabrike stakla Pilkington, stare 128 godina. Hotel “Andaz” biće u srcu 94-spratnog tornja mešovite namene kompanije Foster + Partners, koji će, kada bude završen, biti i najviša stambena zgrada u Kanadi.
Gastronomska scena u Torontu takođe napreduje na već dobro postavljenim temeljima: izraelski kuvar Eyal Shani uskoro će uvesti mediteransku hranu punu povrća u svoju prvu kanadsku ispostavu “Miznon”, dok su lokalne kulinarske zvezde Hanif Harji, Antonio Park i Patrick Kriss upravo napravili poslednje pripreme u svojim restoranima. U septembru je Michelin izbacio svoj prvi vodič iz Toronta, ističući 13 restorana koji su zaslužili zvezdice, uključujući Krisov “Alo”. (On ima francuski meni - lepak za Michelin.)
Zbližavanje tri miliona stanovnika grada zadatak je za “Bentway”, urbani projekat od 2 milijarde dinara koji pretvara zapušteni auto-put u maloprodajni, umetnički i izložbeni prostor pogodan za pešake, koji je procvetao od otvaranja prve faze 2018. Ove godine će održivi park započeti svoju ambicioznu sledeću fazu, čineći još veći deo centra grada prohodnim i pristupačnim.
Cenkajte se u užurbanom Istanbulu
Velike su gužve u najvećem gradu Turske, delom zbog priliva Rusa i Ukrajinaca, pored tipičnih posetilaca sa Bliskog istoka i iz Zapadne Evrope. Iako je grad inače raj za letnji odmor, zemlja je u prohladnom oktobru zabeležila drugi najveći prihod u istoriji od turizma . Hoteli su i dalje puni, a rezervacije u vrhunskim restoranima je teško pronaći.
Ako možete, rezervišite sto u “Turk Fatih Tutak”, koji sa svoje dve zvezdice ima najviši Michelin rejting u Istanbulu. (Vodič je stigao prvi put u oktobru, što je dobrodošlo priznanje za elitne gradske restorane.) Nije na listi, ali vredi zaustaviti se u “Avlu”. Služi odlična turska jela u renoviranom restoranu u hotelu “Four Seasons”, koji se nalazi u nekadašnjem otomanskom zatvoru u istorijskom okrugu Sultanahmet. Galataport, uglavnom završeni kompleks luke, izgrađen je za opsluživanje ogromnih brodova, ali njegove prodavnice i restorani podsećaju na sjaj Dubaija na obalama Bosfora. Kasnije ove godine, ultraluksuzni “Peninsula Hotel” biće otvoren sa dugim bazenom uz ivicu moreuza. Ovaj hotel dolazi nakon otvaranja “Mandarin Orientala” iz 2021, koji je takođe na vodi i ima 86 soba. Barovi leti imaju prekrasan pogled i beskrajne mogućnosti.
Visoka inflacija je podigla cene, pa su vlasnici prodavnica morali često da ih ažuriraju kako bi održali korak. Luksuzni prodavci u nešto otmenijim četvrtima kao što je Nisantasi ili u ogromnim tržnim centrima kao što je “Zorlu” čekaju turiste koji se guraju da bi se cenkali lirama. Ipak, oni koji žele da se zabavljaju tokom cele noći možda će morati da pitaju nekog lokalca za savet: vlada nije potpuno ukinula mere protiv kovida koje se odnose na muziku, pa se nekada bučna noćna scena zatvara u jedan sat posle ponoći.
Probudite svoja čula u San Francisku
Ovaj tehnološki centar u poslednje vreme zauzima dosta prostora na naslovnim stranama zbog praznih poslovnih prostora i praznih ulica u centru grada, ali njegovi stambeni delovi napreduju, a grad puca od gostoprimstva. Pošto je gužva nestala, sada je pravo vreme da iskoristite San Francisko kao matičnu bazu za ekskurzije na otvorenom u obližnjem okrugu Marin i dolini Napa - ili samo da posetite gradske restorane, barove i hotele koji nisu prepuni.
Rezervišite otmeni “Hotel 1” u finansijskom okrugu: napravljen od spasenih sekvoja, autohtonog zelenila i rustičnog kamenja, to je organska oaza preko puta šetališta koje se proteže od bejzbol stadiona “Oracle Park” do zabavnih sadržaja u “Fisherman's Wharfu”. Hotel “Line SF” je upravo zabo zastavicu u šljunak kvarta Tenderloin. U javnom prostoru hotela se prikazuju lokalna umetnička dela, dok gosti piju koktele koje pravi kreativni barmen Danny Louie. U blizini Junion skvera, hotel “Auberge” transformisaće špansku zgradu “Hearst” iz 1911. godine, a hotel bi trebalo da se otvori ove godine nakon renoviranja pod palicom majstora dekora Roman & Villiams. Imaće 150 soba, plus restoran, salon na krovu i spa centar.
Mnogi divni, neobični restorani otvoreni su 2022. godine, uključujući “Shuggie’s Trash Pie + Natural Wine” u kvartu Mišn, koji služi pice sa hrskavom korom prelivene smežuranim pečurkama, pomodrelim tikvama i drugim “ružnim” proizvodima koji bi bili odbačeni na nekom drugom mestu. Ne propustite obližnji “Mijoté”, koji služi hranu koja je mešavina kalifornijske i francuske kuhinje kuvara Kosuke Tada, ili “Damansaru”, privlačnu malezijsku kantinu u dolini Noe. Lokalno stanovništvo slavi otvaranje jahting kluba “Liholiho” nakon trogodišnje pauze. Okupljalište “Lower Nob Hill” služi havajske ukuse kuvara Ravija Kapura.
Ugovarajte poslove u Milanu
Milano više nije samo italijanska modna prestonica – grad je spreman da postane centar svetskog biznisa, s obzirom na to da dolazi sve više društvenih klubova u kojima možete da steknete poslovne kontakte. U decembru je kolekcija Lungarno u vlasništvu kompanije Ferragamo predstavila “Portrait Milano”, hotel sa 73 sobe smešten u zgradi koja je bila jedna od najstarijih bogoslovija u Evropi. Transformacija imanja zahtevala je da se trg od 3.000 kvadratnih metara popuni restoranima i buticima. Taj trg je dobio ime Kvadrilatero i prvi put povezuje ulice Venecija i Sent Andrea, ispisujući novu rutu za pešake koji će moći da prođu kroz modnu četvrt.
Nekoliko minuta hoda odatle, u ulici Venecija, privatni klub “Casa Cipriani” raspolaže sa 15 soba i prepoznatljivim italijanskim restoranom. Kasnije ove godine, “Core Club” će otvoriti svoju prvu ispostavu izvan Njujorka i San Franciska u obližnjoj palati, gde možete dobiti i nove poslovne kontakte.
Ipak, velikom međunarodnom biznis gradu potrebna je odlična gastronomska scena, a Milano se dobro drži sa mnogobrojnim uređenim restoranima. Prošle godine je voljeni kuvar Diego Rossi, čija je tratorija “Trippa Milano” proglašena najboljom u Italiji, otvorio “Testinu” sa kompaktnim menijem usredsređenim na popularne klasike (kao što je teleći kotlet) i jelima koja često zanemarujemo (kao što je gratin od teleće glave). Novi bistro “Andrea Aprea” u fondaciji “Luigi Rovati” oslanja se na njegove kalabrijske korene i gastronomski uspeh (samo pomislite na krompir “amatriciana” umotan u foliju). Ipak, najveće kulinarske talente u gradu možete pronaći u “Mercato Centrale”, koji je vrlo brzo postao centar za gurmane - služe se suhomesnati proizvodi, kineske knedle i raskošna italijanska jela od pirinča, kao i pice i hleb pekarskog majstora Davidea Longonija.
Provedite se nezaboravno u raskošnom Dubaiju
Vrhunska destinacija na Bliskom istoku ove godine ide korak dalje. Očekuje se da će “Atlantis Royal”, dugo iščekivano ultraluksuzno odmaralište na veštačkoj plaži Palma Džumejre, biti otvoreno za goste u februaru. Centar noćnog života tog odmarališta “Cloud 22” nudi prekrasan pogled sa 22. sprata, a ima beskrajni bazen (engl. infinity pool) od čak 90 metara, kao i privatne kućice sa ležaljkama i di-džeja. Tu su i priznati kuvari Heston Blumenthal i José Andrés. Restoran “Nobu” se takođe seli sa sestrinskog imanja “Atlantis the Palm” kao “Nobu by the Beach”, klub sa bazenom.
Ne samo da se ostali novi hoteli fokusiraju na odrasle - oni potpuno zabranjuju ulaz deci. “MonakoCôte d’Azur Monaco” obećava neprestane aktivnosti na veštačkom arhipelagu Svet; “Terra Solis”, pustinjsko odmaralište za one sa 21 ili više godina van grada muzičkog festivala “Tomorrowland”, ima dva restorana i nudi dnevne propusnice i iznajmljivanje ležaljki. Deca mogu da uđu u “Siro”, novi fitnes-hotel, ali da li bi im stvarno bilo zanimljivo da borave u 1.700 kvadratnih metara prostora za vežbanje?
Michelin je proširio listu preporuka, a Dubai je izvukao korist od nove liste: u junu je 11 restorana dobilo zvezdice. Ipak, ne zaboravite lokalne istaknute restorane kao što su “3Fils” ili “Orfali Bros”. Jedini njihov nedostatak? To što ne služe alkohol.
U saradnji sa Matthew Brockett, Jackie Caradonio, Mark Ellwood, Lisa Fleisher, Lebawit Lily Girma, Benjamin Harvey, Richard Holmes, Jen Murphy, Martine Paris, Brandon Presser, Chris Rovzar, Chris Schalkx, Lindsey Tramuta and Stephen Treloar.
Prevela Hana Stevović.