Potrošači sa obe strane Atlantika posrću pod teretom velikih povećanja cena osnovnih artikala. Ipak, uprkos poskupljenjima, Mediteran je dalje mesto za otmene odmore.
Brojni su Britanci ove nedelje išli na skijanje ili u sunčanije krajeve zbog početka polugodišnjeg školskog odmora. To je sjajno za izmučenu industriju putovanja, a manje za lokalne trgovine i restorane koji se takmiče za svaki evro. Pandemija je pokosila aviokompanije, hotele i turističke agencije, ali otkako su ograničenja popustila, raste potražnja za putovanjima - kao i njihove cene.
TUI, najveći svetski organizator paketnih putovanja, u utorak je poručio da su rezervacije za leto 20 odsto veće nego pre godinu dana, a poslednji mesec su porasle za 50 odsto, u odnosu na 2022. i deset odsto više nego pre pandemije. Cene, isključujući ponovne rezervacije za 2022, porasle su šest odsto u poređenju sa prošlom godinom. Ipak, rezervacije za letnu sezonu još su 11 odsto manje nego 2019. godine. Vremena za nadoknadu manjka još ima, uprkos tome što su cene porasle za 24 odsto.
Opširnije
Tajland će naplaćivati ulazak u zemlju od juna zbog pomame turista
Putnici koji lete na Tajland moraće da plate 300 bata, tj. 8,9 dolara za svako putovanje a oni koji ulaze u zemlju preko kopnenih granica i morskih luka moraće da plate po 150 bata.
15.02.2023
Skoro 50 odsto kineskih turista ne planira napuštanje Kine 2023.
U deset najpoželjnijih zemalja za turiste iz Kine ugurale su se i Francuska, Australija i Rusija.
21.01.2023
Putovaće se i u 2023, ali će se trošiti manje
Godine 2022. više od 900 miliona turista putovalo je u inostranstvo, što je 63 odsto nivoa iz 2019. godine.
22.01.2023
TUI prijavio više rezervacija za predstojeće leto nego 2019.
Gigantski avio-prevoznik TUI saopštio je da su nedavne rezervacije za predstojeće leto premašile pretpandemijski nivo.
14.02.2023
Ovo ažuriranje za sektor putovanja došlo je nakon što su aviokompanije EasyJet i Ryanair objavile optimistične prognoze za poslovanje. U ponedeljak su iz londonskog aerodroma Heathrow poručili da su imali najprometniji početak godine od 2020. godine. Od ovog zamaha koristi imaju i hoteli, a Hilton i Marriott nedavno su izvestili da su u poslednjem prošlogodišnjem kvartalu imali bolje rezultate od prognoziranih. Rezervacije kratkoročnog smeštaja u Evropi za termine između februara i jula 24,4 odsto su veće nego 2022. i 32,6 odsto veće od 2019. godine, pokazuju podaci AirDNA-a koji prati tržište.
Rani dobri rezultati dobar su uvod za letnu sezonu, kada turoperatori i avionski prevoznici ostvaruju najveći deo svoje dobiti. Više cene karata i soba znače i to da će firme lako pokriti vlastite povećane troškove, uključujući troškove goriva i rada. Uprkos pritiscima na kućne budžete, a i imućnije porodice nastavljaju da smanjuju potrošnju, čini se da je odmor i dalje prioritet, čak i u Velikoj Britaniji koja se bori sa krizom rasta troškova života.
Naravno, postoje i rizici. Prvi svakako zavisi od potrošnje na putovanjima jer nakon što turisti zadovolje početnu žudnju za putovanjem, mogli bi na njima manje trošiti. Uprkos tome što prosečna potrošnja još uvek u raste, naznake tog trenda već vide u Thomas Cooku.
Na primer, oko 80 odsto njihovog poslovanja odvija se u hotelima sa četiri i pet zvezdica. Međutim, ove godine većina rezervacija odnosi se na smeštaj sa četiri zvezdice. Zabeležena je i rast potražnje za gradskim odmorima od četiri do pet noćenja. To mogu biti dodatni odmori, ali je moguće i da zamenjuju skuplje sedmodnevne odmore u luksuznim odmaralištima. I putnici su počeli da traže pristupačnija mesta, poput Lanzarotea na Kanarskim ostrvima, koji je obično jeftiniji od obližnjih Tenerifa, a raste i prodaja aranžmana za Egipat i Maroko.
Slična je slika na Trivagu. Iz kompanije specijalizovane za onlajn rezervacije smeštaja nedavno su poručili da su uočili da turisti preferiraju pristupačnije hotele i kraća putovanja i da su im, uopšteno govoreći, zanimljivije opcije s povoljnijim cenama, nego što je to bio slučaj 2019.
Iz TUI-ja ukazuju na to da se nastavio prošlogodišnji trend dodavanja još jednog dana odmora. Ipak, kupci s ograničenim budžetom, prednost su davali Mediteranu ili Egiptu ispred udaljenih destinacija gde su najviše porasle cene.
Drugi rizik za putovanja je to što se dobar deo potencijalnih turista još seća vrućina koje su prošle godine pogodile Evropu, pa dva puta promisle pre nego što se odluče na letnje putovanje. Zašto putovati na neku daleku plažu kada se umesto toga možete voziti nekoliko sati od kuće? Ako tome dodamo poremećaje oko kašnjenja i otkazivanja letova, takva vrsta odmora bi mogla biti još manje privlačna.
Putnici sve više rezervišu kako se bliži željeno vreme putovanja. Čini se da sve više odugovlače sa rezervacijama da bi se mogli prilagoditi recimo naglom rastu troškova hipoteke ili neočekivanom gubitku posla.
Ipak, ove brige i rizici mogli bi biti kratkog daha. S obe strane Atlantika ima naznaka da je inflacija na vrhuncu. Ako se to nastavi i plate nastave rasti, a zaposlenost ostane jaka, apetit za putovanjima trebalo bi da se nastavi ili čak pojača.
Doista, Destination Analysts, koji prati trendove američkih putnika, otkrio je da je uzbuđenje Amerikanaca zbog odmora najviše u poslednje tri godine. "Sve je manje Amerikanaca koji mare za visoke cene putovanja i inflacije", stoji u analizi.
To sugeriše da bi se sav dodatni prihod mogao pretočiti u godišnje odmore. Međutim, za širu potrošačku ekonomiju to je blagoslov i prokletstvo. Dok putovanja podstiču trošenje na novi bikini ili kremu za sunčanje, istovremeno se apsorbuje novac koji bi se potrošio na auto, sofu ili preuređenje doma.