Nekoliko fondova pokazuje da aktivan pristup upravljanju novcem još može da pobedi tržište - barem na neko vreme.
Iako svet investicija sve više smatra da je pasivno investiranje sa malim naknadama najpouzdaniji način da se uveća bogatstvo, mali broj menadžera aktivnih fondova prihvata da nekonvencionalne strategije pobeđuju tržište. Obično vode operacije nižeg profila i pokazuju strpljenje koje je retkost na današnjem tržištu, stavljajući velike uloge na mali broj akcija na osnovu intenzivnih istraživanja i analiza.
Nadim Rizk, osnivač i glavni izvršni direktor kompanije PineStone Asset Management. Fotograf: Nasuna Stuart-Ulin/Bloomberg
Nadim Rizk, osnivač kompanije PineStone Asset Management, ima jednostavan koncept: fokusirati se na samo dvadesetak akcija i držati ih desetak ili više godina. „U osnovi, mi ulažemo na izuzetno duge staze”, kaže Rizk, čija kompanija vodi tri fonda sa ukupnom vrednošću od 52 milijarde dolara (48,1 milijardu evra). „Možete naglasiti reč “izuzetno”. Mi držimo akcije 20-25 godina.”
Iako nije nepoznata, ova ideja je povećala bogatstvo Warrena Buffeta (Rizk u svojoj kancelariji pokazuje košarkašku loptu sa potpisom ‘mudraca iz Omahe’, što je Buffetov nadimak). Neobična je u svetu u kome mnogi menadžeri obavljaju na stotine transakcija dnevno. U proteklih pet godina Rizk je promenio samo nekoliko kompanija u svom portfelju. „Najbolje godine su one u kojima ne radimo ništa, jer to znači da kompanije koje posedujemo ostvaruju dobre rezultate”, kaže on.
Rizkov najveći fond, koji je fokusiran na globalne akcije, zabeležio je prosečni godišnji povrat od 15,4 odsto od svog osnivanja tokom duboke finansijske krize 2009. godine, nadmašivši indeks akcija MSCI World. Njegovi najveći udeli u vlasništvu uključuju Microsoft, Taiwan Semiconductor Manufacturing, Moody’s i LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton.
Rajiv Jain, osnivač i glavni direktor za investicije u kompaniji GQG Partners. Fotograf: Christopher Goodney/Bloomberg
Rajiv Jain, suosnivač kompanije GQG Partners na Floridi, prihvatio je sličan pristup, investirajući u tek nekoliko akcija. Njegov najveći fond, vredan 42 milijarde dolara (38,8 milijardi evra) koji distribuira Goldman Sachs, među kojima su energetska kompanija stare garde kao što je TotalEnergies SE i tehnološka super-zvezda Nvidia, beleži povrat od 13 odsto godišnje od svog osnivanja 2016. godine, što je dvostruko veća dobit od referentnog nivoa.
Jain je prošle godine pokupio akcije kompanija Adani grupe kada su drugi pobegli jer ih je „short-seller” investitor optužio za računovodstvenu prevaru. Takvo ulaganje se isplatilo jer je vrednost njegove investicije porasla pet puta kada je Adani grupa prebrodila krizu. „Mi smo kompanija koja preuzima rizike”, kaže Jain. „Ponekad vam mora biti neprijatno. Ako sve vreme izgledate kao indeks, pogodite šta će biti? Dobićete povrate kakve imaju indeksi.”
Ken Jesudian, suosnivač kompanije Crimson Asset Management, vodi fond fokusiran na kompanije sa malom tržišnom kapitalizacijom za koje smatra da su potcenjene i zanemarene. Fond, koji poseduje oko 20 kompanija kao što su maloprodaje nameštaja Lovesac i Wayfair i pionir u satelitskim komunikacijama Iridium Communications, beleži prosečan povrat od 10,2 odsto godišnje od svog osnivanja 2018. godine. To je skoro dvostruko bolje od indeksa akcija Russell 2000 za akcije male tržišne kapitalizacije. „Nije nas briga da izgledamo nešto drugačije od indeksa”, kaže on. „Mi to zapravo nosimo kao medalju časti.”
Ken Jesudian, suosnivač i izvršni direktor kompanije Crimson Asset Management. Fotograf: Galit Rodan/Bloomberg
Rizk ima 49 godina, rođen je u Libanu, a devedesetih godina se preselio u Montreal kako bi obezbedio MBA na Univerzitetu McGill. Na svom prvom poslu je radio kao analitičar u investicionom ogranku kompanije Canadian National Railway. Kasnije je dobio posao u montrealskoj kompaniji Fiera Capital u kojoj su fondovi koje je nadgledao narasli sa 300 miliona kanadskih dolara (204 miliona evra) u 2009. godini na oko 60 milijardi kanadskih dolara (40,8 milijardi evra), što je predstavljalo retku svetlu tačku za tog kanadskog menadžera novčanih sredstava.
Kompanija Fiera je 2021. godine izdvojila kompaniju PineStone, koja je pod upravljanje preuzela oko trećine sredstava kompanije Fiera, što je izazvalo prodaju njenih akcija. Međutim, kompanija Fiera i dalje poseduje većinu osnovnih sredstava, a njihovo upravljanje je prepustila kompaniji PineStone ugovorom koji je pomogao jačanju finansija kompanije Fiera. R. Rizk je dobio veću slobodu da prati svoju investicionu strategiju. „Tržište je očekivalo da ćemo izgubiti sva ili skoro sva ta sredstva, uključujući prihod, a zatim i profitabilnost od toga, što očigledno nije bio slučaj”, kaže izvršni direktor kompanije Fiera Jean-Guy Desjardins.
Jain, koji se 1990. godine preselio u SAD iz Indije, stavlja velike uloge na kompanije sa dobrim finansijskim izveštajem i pristojnim rastom zarada. Nasuprot Rizku, sklon je da brzo promeni mišljenje kada se promene tržišni uslovi i ne ustručava se da likvidira pozicije ako se ne slaže sa perspektivama kompanije. „Naš posao je da zaradimo novac za naše klijente”, kaže Jain. „To nije ideološka aktivnost. Mi ne pokušavamo da promenimo svet.”
Ključna strategija za Jesudiana je pronalaženje kompanija u kojima osnivači ostaju deo menadžmenta, što ih tera da razmišljaju kao akcionari, a ne kao nedavno pristigli rukovodioci koji bi mogli da izvrše „akvizicije koje jačaju ego samo da bi uzeli novac”. Da bi pronašao te akcije, Jesudian ima tim analitičara koji brzo procenjuju kompaniju i njenu industriju. „Zamislite mali tim specijalaca koji traži takve ideje”, kaže on, „i nije im stalo do izgradnje portfelja pomoću indeksa”.
- Sa Derekom Decloetom