Tržište Srbije je je duboko integrisano u tržište EU i domaća privreda zavisi od ekonomskih trendova u Uniji. Pad BDP-a u evrozoni, kao i najava usporavanja privredne aktivnosti u 2023. godini, uz recesiju u Nemačkoj, koja je najveća privreda u Evropskoj uniji, ali i koja je uz Italiju i Austriju ključno izvozno tržište Srbije - imaće značajne implikacije na srpsku privredu i može uticati na usporavanja privredne aktivnosti.
Savet stranih investitora okuplja isključivo strane kompanije, njih više od 120 iz 23 različita sektora, koje su investirale u Srbiji više od 37,5 milijardi evra i koje zapošljavaju direktno više od 110.000 građana Srbije. Oko 75 odsto su kompanije iz Evropske unije, a čak njih 96 izvozi u EU.
"Prošle godine Srbija je imala rekordan priliv stranih investicija, skoro 4,4 milijarde evra. Ove godine podaci pokazuju da se nivo stranih investicija neće smanjivati, ali naravno, kao i sve što se dešava u Evropi, reflektuje se i u Srbiji. Inflacija, recesije i ostalo sigurno će se odraziti i na nivou investicije u Srbiji", kaže u razgovoru za Bloomberg Adriju Aleksandar Ljubić, izvršni direktor Saveta stranih investitora.
Navodi da je sa skoro milijardu i po evra Nemačka najveći investitor u Srbiji i da se pažljivo prate svi pokazatelji koji dolaze u vezi sa njenom ekonomijom.
"Nivo investicija u ovom trenutku se ne smanjuje, ali ne smemo zaboraviti da je Srbija duboko integrisana sa evropskom ekonomijom. Tu se sada stvara lažna dilema - Srbija nema izbora i Srbija je duboko integrisana u evropski prostor. Srbija je kandidat za članstvo u Evropskoj uniji i nema ekonomije bez ekonomije Evropske unije. Tu posebno izdvajam tri zemlje, a to su Nemačka, Austrija i Italija. Bilo kakvi poremećaji na tržištima te tri zemlje mogu imati vrlo teške implikacije po privredu Srbije. Što se same politike tiče, očekujemo da Srbija stabilno ostane na putu ka Evropskoj uniji", navodi Ljubić.
Investitorima je potrebna stabilnost, politička i ekonomska predvidivost, konkretan je Ljubić, a pozdravlja odluku Vlade da se krene u korporativizaciju javnih preduzeća u Srbiji, kao i da se energetski diverzifikuje jer je energetska stabilnost ključna.
Koji su sektori u kojima investitori ulažu, pogledajte opširnije u videu.