Evropske deonice su na kraju marta finalizovale najuspešniji kvartal u poslednjih godinu dana - od početka godine, referentni Stoxx Euro 600 porastao je oko sedam odsto. Slične performanse beleže se i na ključnom indeksu američkih deonica, S&P500 koji je od početka godine rastao više od 10 odsto.
Rast berzanskih indeksa se polako diverzifikuje
Glavni generator rasta ostaje optimizam investitora u pogledu privrednog rasta i očekivanog smanjenja kamatnih stopa, koje prema konsenzusu tržišta treba da počne u junu. U razgovoru za Bloomberg Adria Connect, Mihailo Đurđević, analitičar Senzal Kapitala, ukazao je i na još jedan razlog za rast deonica sa obe strane okeana - veće učešće različitih kompanija i sektora.
"Slučaj da mali broj kompanija nosi indeks bio je pogotovo prisutan prošle godine, a sada već možemo videti širu participaciju. Ono što je, na primer, interesantno u Americi, sektor koji ima najbolji performans zapravo je energetika i to je nešto što malo i plaši investitore, ali s druge strane služi kao i odličan hedž u slučaju da inflacija ostane tvrdoglavo na tom nivou oko tri odsto", kaže Đurđević.
Opširnije
Da li investitori gube strpljenje sa Teslom?
Vrednost deonica Tesle približava se kritičnom nivou od 150 dolara, izgubivši 33 odsto vrednosti od početka ove godine.
04.04.2024
Ulagači u evropske akcije pokazali umeren optimizam
Investitori posmatraju reakcije tržišta na nedavne odluke Federalnih rezervi, Banke Japana, Švajcarske nacionalne banke i drugih institucija.
26.03.2024
UBS obećao otkup akcija od dve milijarde dolara u sledeće dve godine
Novi program otkupa sopstvenih akcija banka će započeti u sredu, 3. aprila 2024, a završiće ga najkasnije 2. aprila 2026. godine.
02.04.2024
Porast vrednosti američkih akcija u prvom kvartalu 2024. čak četiri biliona dolara
Američke i evropske akcije trgovanje u četvrtak završile su u plusu.
28.03.2024
Evropska odbrana na krilima geopolitike
Ipak, najveći test za evropske deonice biće niz kvartalnih izveštaja, koji će pomoći tržištima da opipaju puls korporativnog sektora. Zasad, analitičari Bloomberga očekuju oporavak profita od oko četiri odsto, nakon pada zabeleženog prošle godine. Među najuspešnijim deonicama na evropskim berzama u prvom kvartalu su bili danski Novo Nordisk i holandski ASML Holding, a solidne performanse zadržao je i bankarski sektor.
Ipak, u 2024. rastom na evropskim tržištima upravljaće i geopolitika. Rat u Ukrajini ušao je u treću godinu bez naznaka smirivanja konflikta, a u Briselu se na iglama iščekuju i američki predsednički izbori. Republikanski predsednički kandidat Donald Trump je u više navrata izjavljivao da će Evropu u slučaju neizmirivanja obaveza prema NATO-u, ali i u nekim geopolitičkim konfliktima - ostaviti prepuštenu samoj sebi.
"Ono što je zapravo sektor rasta u Evropi jeste odbrana, zbog situacije u Ukrajini i to su kompanije koje beleže generalno najbolji performans otkad je počeo taj sukob. Neke od njih, poput Rheinmetalla, porasle su čak tri-četiri do pet puta u odnosu na cenu pre sukoba. Možemo videti i da te kompanije imaju bolje performanse od samih indeksa", kaže Đurđević.
Nemački Rheinmetall je samo od početka godine rastao skoro 80 odsto, a na petogodišnjem nivou, deonica je rasla preko 450 procenata.
Nvidia među zvezdama, Tesla na trnovitom putu
Za Evropu, slaba tačka ostaje tehnološki sektor, koji već više od decenije zaostaje za američkim tehnološkim sektorom. Međutim, i američki tehnološki giganti od početka godine beleže mešovite performanse.
Dok je Nvidia na krilima AI rasta skočila preko 80 odsto samo od početka 2024, svetski lider na tržištu električnih vozila Tesla pao je preko 30 odsto. Skromne performanse imali su i Apple i Alphabet, što uoči predstojeće sezone izveštaja stavlja pred investitore dilemu - da li je vreme za veliku korekciju?
"Mnogo se priča o tehnološkom mehuru 2000. godine i ovom što se sada dešava. Smatram da postoji velika razlika između toga, prvenstveno zato što su tada vodeće kompanije bile relativno nove. Ovo što sada imamo je rast koji počiva na jakim osnovama i to su vodeće kompanije koje imaju najbolje bilanse stanja, najveće zalihe keša i one vode taj rast. Naravno, ljudi imaju tu tendenciju da odu iz jednog ekstrema u drugi. Da li smo sada u preteranom optimizmu? Verovatno delom jesmo, ali u kojoj meri, teško je sada odrediti", zaključio je Đurđević.
Detaljnije u razgovoru u videu.