Dok osnivač i izvršni direktor propale kripto-platforme FTX čeka i finalno izricanje kazne zbog prevare teške nekoliko milijardi dolara, kripto-industrija je nastavila život. Pa ipak, lekcije koje su usledile nakon krahova Terra Lune, FTX-a i NFT trgovine, ostavile su traga - kako na kripto-trgovcima, tako i na regulatorima.
Bitcoin je uspeo da nadoknadi gubitke od maja 2022. godine, kada je krah stejblkoina TerraUSD povukao nadole kriptovalute. Sa vrednošću od oko 36.000 dolara, bitcoin je ipak daleko od rekordnih 69.000 dostignutih u novembru 2021. Ako je kripto do velikog kraha bio zlatna groznica u kojoj su svi želeli da se obogate brzo i uz malo sreće - sada stvari stoje drugačije.
"Zaključak poslednjeg suđenja je da je Sam Bankman-Fried kriv po svih sedam tačaka optužnice i ukupna presuda koju je dobio je efektivno doživotna kazna. Poruka koja je poslata je da će se kripto-kriminal kažnjavati vrlo strogo i vrlo direktno, čak na neki način ceo FTX slučaj postaje šira poruka celoj industriji", kaže za Bloomberg Adria Connect suosnivačica Revutoa, Josipa Majić Predin.
Opširnije
S&P 500 pao posle osam dana rasta, prinosi od obveznica ponovo bujaju
Američke akcije pale su u četvrtak, nakon što je predsedavajući Feda tržištima poslao poruku da još nije vreme za opuštanje.
09.11.2023
Rudari bitcoina u oktobru prodali više novčića nego što su iskovali
Do prodaje je došlo pošto je najvrednija kriptovaluta u oktobru porasla na 18-mesečni maksimum.
09.11.2023
Leveridž u kriptu raste, dok XRP predvodi skok altkoina
Decentralizovane finansije se nenadano vraćaju na scenu.
07.11.2023
Predsedavajući SEC-a uputio upozorenje kripto-industriji
Gensler je priznao ulogu bitcoina kao začetnika kripto-revolucije, ali je izrazio i zabrinutost zbog anonimnosti blokčejn mreže.
02.11.2023
EU regulativa 'zaboravila' na DeFi
FTX nije jedina priča sa sudskim epilogom. Reakcija regulatora na krahove u kripto-sektoru - neki bi rekli preterana, neki bi rekli zakasnela - rezultirala je brojnim tužbama brotiv Binancea, Coinbasea i Krakena. Evropska unija donela je zakon o tržištima kripto-imovine, a u regulativi su joj se priključili i Hongkong i Dubai. Binance se povukao iz Holandije i Kanade, ali čini se da ostaje bez opcija u zaobilaženju regulatornih prepreka - najveća svetska kripto-berza tako u ovom trenutku funkcioniše bez formalnog sedišta.
Kako kaže Majić Predin, tržište se i dalje čisti od loših igrača, a regulativa ostaje sveti gral uređivanja kripto-industrije. Problem ostaje činjenica da je zakone lako napisati, a teže primeniti.
"Iz famozne europske regulative koja je stupila na snagu, DeFi je kompletno ispala. DeFi, odnosno decentralizovane finansije, su na neki način bile najveći kamen spoticanja i najveći problem ovog poslednjeg ciklusa, tako da problem regulative zapravo ostaje otvoreno pitanje i na neki način to bi bio najbrži i najčistiji put da se kristalizuje kako kripto-kompanije treba da se ponašaju, a da se ipak zaštite krajnji korisnici. Dok to ne budemo imali, imaćemo i dalje firme koje rade po svome, od Tethera do Coinbasea, ali i ostalih decentralizovanih menjačnica koje jednostavno posluju u vlastitom izolovanom svemiru, gde nijedan regulator efektivno nema jurisdikciju nad njima", kaže ona.
Industrija još čeka Bitcoin ETF
Ako je određena doza neuhvatljivosti nekada bila po ukusu kripto-investitora i kripto-entuzijasta, u 2023. ona slabi apetit za ulaganjem. Prema podacima PitchBooka, investicije u kripto-kompanije pale su 63 odsto u odnosu na prošlu godinu, te u trećem kvartalu iznose oko dve milijarde dolara.
"Ovo je deo šireg globalnog trenda u ulaganju. Ono što vidimo u kripto-prostoru jeste da investitori sada ne žure i polako razgovaraju sa osnivačima kompanija, ispituju biznis modele kompanija, kako operišu i tek onda odlučuju da li će uložiti svoj kapital", kaže za Bloomberg kripto-analitičar PitchBooka Robert Le.
Velike nade kripto-industrija polaže u Bitcoin ETF - američka Komisija za hartije od vrednosti odložila je odluku o dozvoli za januar, ali signali da bi njihov odgovor mogao da bude pozitivan umnogome su doprineli skorašnjem skoku vrednosti bitcoina, koji je veći deo ove godine proveo ispod sume od 30.000. Kako kaže Majić Predin, to bi značilo ulazak sveže krvi, odnosno novih novčanih tokova i investitora u kripto-segment.
"To bi privuklo tradicionalne investitore, koji su čekali regulativu i koji su čekali siguran zakonski okvir da uđu u ovo tržište, što naravno neizbežno rezultira povećanjem cena bitcoina i ostale kripto-imovine. Ali ovo nije prvi put da se spekuliše da li će ETF dobiti dozvolu. Prema tome, sve je to vrlo nezgodno procenjivati, no kada i ako se to desi, to je neizbežno vrlo pozitivan signal za širi kripto-ekosistem, a najviše zbog ulaska tradicionalnih i samim tim najvećih investitora na tržište", kaže ona.
Kada je reč o ceni Bitcoina, Majić Predin veruje da bi, ukoliko Bitcoin ETF dobije zeleno svetlo u SAD, cena bitcoina mogla da se vrati na stari rekord.
"Mi verujemo da će se cena vratiti na staro, čak i premašiti tu cifru, ali nezahvalno je govoriti o cenama da ljudi ne bi to interpretirali kao neki poziv da krenu da ulažu. Treba napomenuti da su sve kriptovalute i dalje izuzetno rizične i treba ih tretirati u skladu s tim", zaključila je ona.
O tome šta su gorući problemi kripto-industrije i da li je NFT-jevima odzvonilo, detaljnije u razgovoru u videu.