OpenAI lansirao je ChatGPT za velike poslovne korisnike u nastojanju da uveća portfolio korisnika u biznis sektoru i generiše zaradu od četbota koji je krajem prošle godine osvojio svet na juriš. Međutim, euforija koja prati veliku zvezdu generativne veštačke inteligencije se poslednjih nekoliko meseci stišala - a poslednji potez ukazuje na to da će posle inicijalnog uspeha, OpenAI morati da se bori za korisnike.
ChatGPT Enterprise - Sveti gral veštačke inteligencije?
OpenAI lansirao je enterprajz verziju ChatGPT-ja sa novim funkcionalnostima i poboljšanim merama privatnosti korisnika, u pokušaju da privuče velika imena iz poslovnog sektora, ali i generiše prihod za svoj najpopularniji proizvod.
Novi četbot nudi neograničenu upotrebu najnapredijeg modela GPT-4, mogućnost zadavanja složenijih zadataka, enrkipciju podataka i garanciju da OpenAI neće koristiti podatke klijenata kako bi dalje razvijao ChatGPT. Upravo je to bio jedan od razloga što su kompanije poput Applea, Amazona i Samsunga blokirale upotrebu ovog alata za svoje zaposlene.
Opširnije

AI pomaže 'farmama sadržaja' da kopiraju vesti najpopularnijih medija
Na desetine sajtova koriste AI kako bi kopirali i tekstove najboljih medijskih kuća i autora.
27.08.2023

Nvidia ponovo premašila očekivanja, osnivač bogatiji četiri milijarde dolara
U izveštaju se navodi da su prihodi od prodaje udvostručeni u odnosu na isti kvartal prethodne godine (13,5 milijardi dolara).
24.08.2023

Šef Microsofta tvrdi da je AI novi internet
Satya Nadella smatra da nova tehnologija ima transformativnu moć kao nekad internet.
23.08.2023

Sudeći po Nvidiji, AI akcije se bliže maksimalnim vrednostima
Akcije kompanije Nvidia Corp. porasla je više od 200 odsto ove godine.
07.08.2023
Za OpenAI, ovo je odličan potez, kaže za Bloomberg Adria Connect suosnivač marketinške agencije Žiška, Goran Jankuloski, koji je ovu verziju četbota opisao kao “sveti gral veštačke inteligencije”.
“To je verzija koja trenirana na celom internetu i ima neko opšte znanje, ali ono što je daleko korisnije za jednu kompaniju jeste šta se desi kada tu inteligenciju pokuša da primeni na svoje podatke. Znači, prva stvar koju donosi jeste mogućnost rada na podacima koji su samo tvoji i tu se odmah otvara i druga prednost, a to je privatnost, zato što trenutna verzija ChatGPT-ja, kad god mi nju nahranimo podacima, ona negde čuva te podatke, što je za određene kompanije veliki problem”, kaže Jankuloski.
Među prvim velikim korisnicima novog četbota su kozmetička kompanija Estée Lauder, dizajnerski softver Canva, kao i platforma Zapier.
Ko profitira u partnerstvu - Microsoft ili OpenAI?
Međutim, lansiranje četbota ukazuje i na blagu tenziju na relaciji OpenAI i Microsoft. Microsoft, koji je najveći finansijer i partner OpenAI-ja, već nudi korisnicima biznis ChatGPT, ali isključivo kroz svoju Azure OpenAI uslugu. Od tog poteza, Microsoft je imao veliku korist. U fiskalnoj 2023. prihod od Azurea je činio preko 50 odsto prihoda iz cloud sektora kompanije, koji je označen kao stabilan generator uspeha za Microsoft. Posle ove verzije, ostaje pitanje - ko od ovog poteza ima koristi?
Jankuloski smatra da je Microsoftu svejedno da li će ova ili Bing verzija veštačke inteligencije na kraju biti uspešnija - dok OpenAI sebi mora da odgovori na pitanje da li zaista ima kompetitivnu prednost.
“Privatnost je jedan od razloga zašto sve kompanije koje smo pomenuli ne žele da imaju OpenAI. Ali drugi bitan razlog je zato što većina njih radi na svojim verzijama large language modela - Apple, Facebook i Amazon - tako da sasvim je moguće da OpenAI će biti prvi, ali neće ujedno biti i najbolji i jedini na tržištu”, smatra Jankuloski.
Od koga će ChatGPT učiti?
Tačka spoticanja za budućnost ChatGPT-ja postaje i otežano učenje - sajtovi poput Reddita i X (bivšeg Twittera) onemogućili su ChatGPT web crawlerima da sa ovih sajtova prikupljaju podatke.
Ovo može predstavljati ozbiljan problem za dalji razvoj ChatGPT-ja. Premium modeli četbota oslanjaju se na GPT-4, koji je utemeljen na onome što je prethodno učio GPT-3. Skoro četvrtina naučenog za GPT-3 došla je upravo sa Reddita - što znači da je “četvorka” ubuduće odsečena od važnog izvora informacija.
Bloomberg Adria
Reddit nije jedini - prema alanizi kompanije Originality.ai, samo u poslednje dve sedmice čak 15 odsto od 100 najpopularnijih vebsajtova blokiralo je ovaj bot. Među njima su i Amazon, Quora, New York Times, Shutterstock, Wikihow, CNN, Healthline i Reuters.
I dok se Microsoft i konkurenti obezbeđuju s obe strane, OpenAI se poslednjih meseci bori i sa padom broja korisnika - u odnosu na majskih 2,8 miliona, julski broj korisnika je opao za skoro milion, na 1.9 miliona.
Da li je reč o sezonskom usporavanju ili su se korisnici umorili od ChatGPT-ja, ali i kako ChatGPT može da uči ako mu to niko ne dozvoljava, detalnije u intervjuu u videu.