Nakon što je još jednom premašila prognoze investitora, Nvidia ostaje miljenica tržišta. Vrednost deonica kompanije dostigla je rekordnu cenu po otvaranju berzi dan nakon najnovijeg izveštaja o poslovanju. Za investitore, ovo nije samo znak da su ulaganja u pojedinačnu kompaniju sigurna - već i garancija da za veštačku inteligenciju (engl. artificial intelligence - AI) i sektor proizvodnje čipova tek počinje nova era.
Nvidia je najavila da će prihodi od prodaje dostići 16 milijardi dolara u tekućem kvartalu, što je čak za 28 odsto više u odnosu na procenu analitičara koji su očekivali prihod od 12,5 milijardi dolara. Prihodi od prodaje samo za tekući kvartal blizu su iznosa koji je kompanija u 2021. zaradila za čitavu godinu.
Opširnije
Alibaba se vraća u tržišnu utakmicu nakon kvartalnog rasta
Allibaba Group Holding Ltd. vraća se na trasu rasta u svim glavnim sektorima poslovanja
10.08.2023
Coinbase se oporavlja - gubitak se smanjio, prihod veći od očekivanog
Akcije najveće američke kripto-berze Coinbase Global Inc. su više nego udvostručile vrednost ove godine.
04.08.2023
Aston Martin prodaje deonice da servisira dug
Aston Martin planira da prikupi 210 miliona funti kako bi servisirao dug.
01.08.2023
Profit Intese skočio za 80 odsto, predvođen zaradom od kamata
Intesa Sanpaolo, u čijem je sastavu i Banca Intesa, imala je u prvoj polovini 2023. rast neto profita od 80 odsto međugodišnje.
31.07.2023
U drugom fiskalnom tromesečju (Nvidia je trenutno u tekućoj 2024. fiskalnoj godini) zaključno sa 30. julom, prihodi kompanije su se udvostručili na 13,5 milijardi dolara. Profit je iznosio 2,7 dolara po deonici, bez određenih stavki. Projekcije analitičara bile su 11 milijardi i profit od 2,07 dolara.
Drastični skok prodaje jednog sektora unutar kompanije - od čak 171 odsto na godišnjem nivou, ukazuje i na to da su se unutar Nvidije desile značajne promene. Nvidia je izgradila svoju nišu devedesetih godina prodajom grafičkih procesora u gejming industriji i, kada je reč o čipovima, bila je relativno skrajnut igrač u odnosu na gigante poput Intela. Glavni generator prihoda kompanije bio je donedavno marginalni Centar za podatke - koji pokriva upravo prodaju čipova.
"Proteklih godina Nvidia je prepoznala da svoje gejming tehnologije, koje mogu da procesuju mnogo stvari istovremeno, takođe mogu da koriste za veštačku inteligenciju. Počela je da razvija čipove koji su pogodni za generativne AI aplikacije i dolazak ChatGPT-ja je samo povećao apetit za takvim komponentama. Sada se giganti poput Googlea, Amazona i Microsofta okreću takvoj tehnologiji - koju može da im dostavi Nvidia", objašnjava za Bloomberg Adria Connect novinar Bloomberga Alex Webb.
Najnoviji bilans pokazuje da je Nvidia na sigurnim nogama i na strani ponude i na strani tražnje. Jedna stvar koja bi mogla da zakomplikuje njenu poziciju jeste što je ova kompanija dizajner, ali ne i proizvođač čipova - u tome zavisi od Samsunga i TSMC-ja.
"Pošto postoji samo jedna kompanija koja pravi mašine koje prave čipove, te mašine se prodaju TSMC-ju i Samsungu. Da li u takvom poretku može doći do smanjenog proizvodnog kapaciteta? Izvršni direktor Nvidije Jensen Huang uverava investitore da kompanija ima sve potrebne kapaciete i da vredno radi na tome da se oni održe", kaže Webb.
Sa najnovijom potvrdom jake pozicije na tržištu, Nvidia je postala prva kompanija koja prodaje poluprovodnike sa valuacijom koja je dostigla bilion dolara. Kompanija se izborila za poziciju glavnog dostavljača infrastrukture potrebne za razvoj naprednih sistema veštačke inteligencije, a mnogi investitori su ovaj izveštaj iščekivali kao finalnu potvrdu da uspeh Nvidije nije samo deo prolaznog buma oko AI-a.
I dok su deonice kompanije dosegle rekordnu cenu, koja se približila vrednosti od 500 dolara, kao i udeo u indeksu S&P 500 od oko tri odsto - Webb kaže da Nvidia i dalje smatra svoju poziciju potcenjenom. Tako se može protumačiti otkup akcija kompanije u vrednosti od 25 milijardi dolara. Dok neki to vide kao loš znak zbog odsustva investicioh planova - Webb smatra drugačije.
"Rekao bih da je to znak snage, to pokazuje da generišu velike količine keša, a procene analitičara su pre ovih rezultata bile da će taj broj dostići oko 20 milijardi dolara ove godine. Ovaj potez šalje signal tržištima da cenu svoje deonice na berzi i dalje smatraju niskom. Bloombergove ankete pokazale su da je njihova ciljana cena za narednih 12 meseci oko 595 dolara - dakle ima još prostora za rast", zaključio je Webb.
O tome da li bi novi set sankcija Kini mogao da ugrozi poslovanje Nvidije, šta donosi novi čip koji će kompanija pustiti u prodaju i o rezultatima kompanije, detaljnije u razgovoru u intervjuu.