Matična kompanija TikToka, ByteDance, uskoro će se suočiti sa kaznom većom od 500 miliona evra, zbog ilegalnog slanja podataka evropskih korisnika u Kinu, odnosno zbog kršenja prava na privatnost.
Irska Komisija za zaštitu podataka, glavni regulator kompanije u Evropi, treba da izrekne kaznu TikToku do kraja meseca, kažu izvori upoznati sa situacijom.
Ovaj potez dolazi nakon dugotrajne istrage, kojom je otkriveno da je kineska firma prekršila evropski GDPR (eng. General Data Protection Regulation) slanjem podataka u Kinu, gde su im mogli pristupiti inženjeri, dodaju izvori koji su govorili pod uslovom da ostanu anonimni.
Opširnije

Kina odgovorila na nove Trumpove carine - 34 odsto na sav uvoz iz SAD
Pre najave o carinama, trgovinski disbalans između SAD i Kine bio je očigledan: američke mere na kinesku robu znatno su premašivale kineske carine na američku robu.
pre 13 sati

Kineske akcije relativno stabilne, čeka se odgovor Pekinga
Zvanični Peking i Kineska centralna banka rade na tome da zaštite ekonomiju nakon što je Trump uveo nove carine na sav uvoz iz Kine.
03.04.2025

Kina zabranjuje svojim firmama da investiraju u SAD, saznaje Bloomberg
Peking je prethodno uveo ograničenja na inostrana ulaganja, usled zabrinutosti za nacionalnu bezbednost i odliv kapitala.
02.04.2025

Trump će razmotriti planove za prodaju TikToka
Administracija razmatra dogovor koji bi uključivao Oracle Corp. i Blackstone Inc.
02.04.2025
Ova kazna će, verovatno, biti treća najviša koju je irski regulator ikada izdao, dodaju izvori. Prethodno je Meta, vlasnik Facebooka, dobio kaznu od 1,2 milijarde dolara, dok je Amazon kažnjen sa 746 miliona dolara. Tačan iznos kazne za TikTok i trenutak donošenja odluke nisu finalni i mogu se promeniti, dodaje se.
Iz TikToka nisu želeli da odgovore na upite za komentar. U sklopu GDPR-a, nacionalne agencije u kojima strane firme imaju svoje EU baze odgovorne su za nadzor nad poštovanjem pravila. Na ovu odluku TikTok može podneti žalbu pred irskim sudovima.
Otkucava sat za pronalaženje kupca
Uz ovu kaznu, ByteDance čeka i rok do subote, 5. aprila ove godine, kada mora da pronađe kupca za poslovanje TikToka u SAD ili će, u suprotnom, aplikacija u zemlji biti zabranjena.
Amazon je postao poslednji veliki igrač koji je ušao u ovo nadmetanje - ova firma je Beloj kući poslala ponudu za kupovinu biznisa, čija vrednost se nekad procenjivala na 60 milijardi dolara. Manje poznata firma AppLovin takođe, navodno, traži investitore za svoju ponudu, čime se proširio spisak potencijalnih vlasnika aplikacije koja se nalazi u centru tenzija između SAD i Kine.
TikTok će u sklopu odluke irskog regulatora morati da zaustavi nezakonitu obradu podataka u Kini unutar određenog roka. Kina već dugo izaziva bes aktivista za zaštitu privatnosti, koji tvrde kako režim masovnog nadzora u toj zemlji krši osnovna prava.
TikTok se i ranije našao na nišanu ove agencije. U septembru 2023. godine platforma je kažnjena sa 345 miliona dolara zbog navodnih propusta u načinu na koji se brine o ličnim podacima dece. Regulator je, takođe, izrazio zabrinutost zbog velikih tehnoloških firmi koje šalju lične podatke evropskih građana van EU, pa je tako Metu kaznio sa rekordnih 1,2 milijarde dolara, jer firma nije zaštitila lične podatke korisnika od američkih sigurnosnih službi.
Irska istraga TikToka započela je 2021. godine, kada je tadašnja čelnica agencije, Helen Dixon, utvrdila kako podacima korisnika iz Evropske unije mogu pristupiti "inženjeri za održavanje i AI u Kini."
Irski regulator je odgovoran za nadzor nad nekima od najvećih tehnoloških firmi na svetu, uključujući veliki deo kompanija iz Silicijumske doline, zbog svoje pozicije kao ulazne tačke u EU.