EKONOMIJA
Lagarde: Jasan smer putovanja
Predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde je poručila da je pravac kretanja troškova zaduživanja jasan, ali da tek treba da se definiše tempo kojim će oni biti smanjeni. Lagarde je, na marginama godišnjeg zasedanja Međunarodnog monetarnog fonda i Svetske banke u Vašingtonu, istakla i da je dezinflacija na dobrom putu, opisujući najnovije podatke kao "relativno umirujuće". Lagarde se oglasila i povodom nedavnih kritika bivšeg američkog predsednika Donalda Trumpa na račun njenog kolege, predsednika Feda Jeromea Powella. Ona je tako pozvala Trumpa da poseti sedište ECB u Frankfurtu i uveri se koliko je zapravo težak posao kreatora monetarne politike.
MMF: Carine i protekcionizam štete globalnom rastu
Međunarodni monetarni fond smanjio je prognozu globalnog rasta za narednu godinu, i upozorio na rastuće rizika - od ratova do trgovinskog protekcionizma. Tako će rast globalne privrede iduće godine iznositi 3,2 odsto, što je za 0,1 procentni poen niže u odnosu na procenu iz jula. To se navodi u najnovijem izveštaju MMF-a o svetskim ekonomskim izgledima. Istovremeno, projekcija rasta za ovu godine zadržana je na 3,2 odsto. S druge strane, inflacija će naredne godine usporiti na 4,3 odsto u odnosu na 5,8 odsto, koliko je projektovano za tekuću godinu.
POLITIKA
SAD najavile zajam Kijevu od 20 milijardi dolara
SAD su spremne da Ukrajini daju zajam od 20 milijardi dolara, u sklopu šireg paketa pomoći Grupe sedam. To je izjavila američka ministarka finansija Janet Yellen. Ona je navela da će sredstva biti preusmerena u Ukrajinu do kraja ove godine.
Podsećamo, zemlje G7 su u junu ugovorile zajam od 50 milijardi dolara za Ukrajinu, koji će biti otplaćen budućim prihodima od zamrznute ruske imovine. Ukrajina želi da ima jasnu sliku o planu finansiranja. Prema nedavnim procenama ukrajinske vlade, koja je rađena u saradnji sa Međunarodnim monetarnim fondom, očekuje se da će potrebe zemlje za finansiranjem za sledeću godinu porasti na 38 milijardi dolara.
BIZNIS
Tim Cook ponovo u Kini
Na korporativnom planu, izvršni direktor kompanije Apple Tim Cook boravi u poseti Kini, gde je o investicijama, bezbednosti podataka i klaud uslugama razgovarao sa kineskim ministrom industrije i informacionih tehnologija. Njih dvojica razgovarali su i o prisustvu Applea u Kini, ali i bezbednom upravljanju onlajn podacima. Cook je tom prilikom najavio da će Apple nastaviti da povećava svoje investicije u Kini.
BERZE
Evropa
Sledi pregled stanja na globalnim tržištima kapitala. Fjučersima na evropske akcije se ovog jutra trguje u crvenom, uoči objavljivanja podataka o poverenju potrošača u evrozoni. Evropske berze su jučerašnje trgovanje zaključile sa gubicima, nakon što je predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde poručila da bitka protiv inflacije nije završena. Lagarde je stala i u odbranu slobodne i pravedne trgovine, nakon što je bivši američki predsednik Donald Trump nedavno izjavio da su carine njegova omiljena reč.
SAD
I fjučersima na američke indekse trguje se u crvenom, jer investitori sada očekuju manje agresivno smanjenje kamatnih stopa Federalnih rezervi. Name, većina zvaničnika Feda je ove nedelje istakla da se zalažu za sporije smanjenje kamatnih stopa. Izvršni direktor Bank of America je među poslednjima koji se pridružio debati o monetarnoj politici, pozivajući zvaničnike da prebrzo ne režu kamate.
Azija
Kada je reč o akcijama u Azijsko-pacifičkom regionu, njima se trguje pretežno u zelenom. Akcije u Hongkongu i kontinentalnoj Kini prednjače po dobicima, a u crvenom su samo deonice u Japanu. Trgovci obveznicama svuda se bore da preispitaju svoje pozicije uoči predstojećih američkih izbora, a i neizvesnosti oko predstojećih izbora za donji dom u Japanu i očekivanja za dalju normalizaciju politike Banke Japana takođe doprinose povećanju prinosa.
NAFTA
Nafta se stabilizovala dok je američka industrijska grupa najavila skroman porast zaliha sirove nafte širom zemlje, a Bidenova administracija nastoji da ublaži tenzije i obezbedi prekid vatre na Bliskom istoku.
Brent se vredeo blizu 76 dolara po barelu nakon što je porastao više od četiri odsto tokom dva dana, dok je West Texas Intermediate bio iznad 71 dolara. Američki institut za naftu procenio je da su zalihe prošle nedelje porasle za 1,6 miliona barela, navode izvori upoznati sa podacima, koji će zvanično biti objavljeni u sredu tokom dana.
Nafta je u oktobru doživela veliki rast, povećavajući volatilnost, a tenzije na Bliskom istoku dovode do poremećaja u snabdevanju u regionu koji čini oko trećinu svetske proizvodnje. U Aziji je najveći uvoznik Kina uvela niz stimulativnih mera za borbu protiv usporavanja, koje bi potencijalno mogle da povećaju potražnju za energijom, ali sumnja se u efikasnost tih poteza.