Kad se u tehnološkom svetu pojavi nova naprava koji izazove veliko zanimanje, obično je reč o potrošačkom proizvodu poput pametnog telefona ili konzole za video-igre. Ove godine, tehnološki stručnjaci fokusirali su se na nejasnu računarsku komponentu koju većina ljudi nikada neće ni videti.
Procesor H100 omogućio je novu generaciju alata veštačke inteligencije koji obećavaju transformaciju čitave industrije, a njegovog proizvođača, kompaniju Nvidia, učinio je jednom od najvrednijih kompanija na svetu. Time je pokazano investitorima da je uzbuđenje oko veštačke inteligencije pretvoreno u stvarne prihode, barem za Nvidiju i njene najvažnije dobavljače. Potražnja za procesorom H100 toliko je velika da neki kupci moraju da čekaju i do šest meseci da ga dobiju.
Šta je Nvidijin čip H100
H100, nazvan po pionirki u oblasti računarstva Grace Hopper, predstavlja jaču verziju grafičke procesorske jedinice koja se inače nalazi u računarima i pomaže igračima da dožive što realističnije vizuelno iskustvo.
Opširnije
Nvidia oborila i akcije azijskih proizvođača čipova
Deonice TSMC-ja nazadovale su za 2,8 odsto, a Bloombergov indeks Asia Pacific Semiconductors je pao za 2,7 odsto.
29.08.2024
Direktor Nvidije: Neće manjkati Blackwell čipova
"Imaćemo obilnu ponudu i moći ćemo da dodatno uvećamo proizvodnju", rekao je Huang u intervjuu za Bloomberg TV.
29.08.2024
Nvidia razočarala investitore nižom projekcijom prodaje
Iako su sami kvartalni rezultati opravdali očekivanja analitičara, ili ih prevazišli, investitori su se više fokusirali na vesti o problemima u proizvodnji čipova Blackwell.
29.08.2024
Pred objavu Nvidijinih rezultata, Wall Street u crvenom
Američke akcije završile su trgovanje u sredu u crvenom, a pred objavu poslovnih rezultata proizvođača čipova za veštačku inteligenciju Nvidije.
28.08.2024
Uključuje tehnologiju koja skupove Nvidijinih čipova pretvara u jedinstvene jedinice sposobne za obradu ogromnih količina podataka i izvođenje proračuna pri velikim brzinama. To ga čini idealnim za zadatke koji zahtevaju puno energije, poput treniranja neuronskih mreža koje su osnov generativne veštačke inteligencije.
Kompanija, osnovana 1993. godine, prva je ušla na to tržište s ulaganjima koja datiraju gotovo dve decenije unazad, kada je pretpostavila da će sposobnost paralelnog rada jednog dana učiniti njene čipove vrednim za primenu izvan gejminga.
Zašto je H100 tako poseban
Generativne AI platforme uče da obavljaju zadatke kao što su prevođenje teksta, sažimanje izveštaja i sinteza slika unosom velikih količina postojećeg materijala. Što više podataka vide, to su bolje u prepoznavanju ljudskog govora ili pisanju motivacionih pisama za posao. Razvijaju se metodom pokušaja i grešaka, čineći milijarde pokušaja kako bi postigle veštinu, pri čemu troše ogromnu računarsku snagu.
Nvidia tvrdi da je H100 četiri puta brži od svog prethodnika, čipa A100, u treniranju takozvanih velikih jezičkih modela (LLM) i 30 puta brži u odgovaranju na korisnička pitanja. Od izdavanja čipa H100 2023. godine, Nvidia je najavila verzije koje su, prema njihovim rečima, još brže - H200 i Blackwell B100 i B200.
Za kompanije koje se takmiče u treniranju LLM-ova za obavljanje novih zadataka, taj sve veći napredak u performansama može biti ključan. Mnogi Nvidijini čipovi smatraju se toliko ključnim za razvoj veštačke inteligencije da je američka vlada Kini ograničila prodaju čipa H200 i nekoliko slabijih modela.
Kako je Nvidia postala lider u oblasti AI-ja
Kompanija iz Santa Klare u Kaliforniji vodeći je svetski proizvođač grafičkih čipova, delova računara koji stvaraju slike na ekranu. Najsnažniji od tih čipova imaju hiljade jezgara koja mogu istovremeno obrađivati više zadataka i kreirati složene 3D prikaze poput senki i odraza.
Početkom dvehiljaditih, inženjeri Nvidije shvatili su da mogu prilagoditi te čipove i za druge svrhe, tako da zadatke razdele na manje delove i obrade ih paralelno. Istraživači veštačke inteligencije otkrili su da im ti čipovi omogućuju efikasnije sprovođenje projekata.
Ima li Nvidia stvarnih konkurenata
Nvidia sada kontroliše oko 92 odsto tržišta grafičkih procesora za data centre, prema istraživačkoj kompaniji IDC. Dominantne kompanije iz oblasti računarstva u klaudu, poput AWS-a (Amazon), Google Clouda (Alphabet) i Azurea (Microsoft), pokušavaju da razviju sopstvene čipove, kao i konkurenti Nvidije, poput Advanced Micro Devicesa (AMD) i Intela. Ti napori dosad nisu postigli značajan napredak na tržištu AI akceleratora, a rast dominacije Nvidije postala je briga za industrijske regulatore.
Kako Nvidia ostaje korak ispred svojih konkurenata
Nvidia neprestano unapređuje svoje proizvode, uključujući softver koji podržava hardver, brzinom koju nijedna druga kompanija još nije uspela da dostigne. Kompanija je takođe osmislila različite sisteme klastera koji omogućuju kupcima da kupuju H100 u velikim količinama i brzo ih implementiraju.
Čipovi poput Intelovih procesora Xeon sposobni su za složenije obrade podataka, ali imaju manje jezgara i puno su sporiji u obradi velikih količina informacija koje se obično koriste za treniranje AI softvera.
Kako izgledaju AMD i Intel u poređenju sa Nvidijom i njenim AI čipovima
AMD, drugi najveći proizvođač grafičkih čipova za računare, prošle godine je predstavio verziju svoje linije Instinct koja je usmerena na tržište kojim dominiraju Nvidijini proizvodi.
Na sajmu Computex u Tajvanu početkom maja, izvršna direktorka AMD-a Lisa Su najavila je ažuriranu verziju procesora MI300 UI koja će biti dostupna u prodaji u četvrtom kvartalu, i najavila je dodatne proizvode za 2025. i 2026. godinu, pokazujući predanost kompanije toj oblasti poslovanja.
Intel sada dizajnira čipove prilagođene radnim opterećenjima AI-ja, ali je priznao da je, zasad, potražnja za grafičkim procesorima za data centre veća od potražnje za serverskim procesorima, koji su tradicionalno bili njihova jača strana.
Prednost Nvidije nije samo u performansama njenog hardvera. Kompanija je osmislila CUDA, programski jezik za njene grafičke čipove koji im omogućuje programiranje za vrstu rada koja je osnovica AI programa.
Šta Nvidia planira za budućnost
Najviše se iščekuje izdanje serije Blackwell, a Nvidia je izjavila da ove godine očekuje velik prihod od te nove serije proizvoda. Međutim, kompanija je naišla na tehničke poteškoće u razvoju koje će usporiti izdanje nekih proizvoda iz linije.
U međuvremenu, potražnja za hardverom serije H nastavlja da raste. Generalni direktor Jensen Huang delovao je kao ambasador tehnologije i pokušao da privuče vlade, kao i privatna preduzeća da kupe rano ili rizikuju da zaostanu za onima koji prihvate AI.
Nvidia takođe zna da će, nakon što kupci odaberu njihovu tehnologiju za svoje generativne AI projekte, mnogo lakše prodati nadogradnje nego konkurenti koji se nadaju da će uspeti da privuku korisnike.